Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak oduczyć psa sikania w domu? To tutaj je znajdziesz. Najpierw jednak skupmy się na przyczynie. Jest ich kilka, na szczęście większość z nich jesteśmy w stanie wyeliminować. Istnieją proste rozwiązania, ale jak wszystkie związane z psem wymagają czasu, cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Więc do dzieła!

 

Dlaczego pies sika w domu?


Jak oduczyć psa sikania w domu?Dla czworonogów, bez znaczenia jest czy sikają na drogi dywan, szwedzką podłogę czy trawnik. Te wszystkie miejsca są dla nich takie same.

Więc jak oduczyć psa sikania w domu? Otóż wystarczy mu pokazać, że załatwianie potrzeb na dworze niesie za sobą więcej korzyści. Niestety przyczyną takiego zachowania mogą być również zaburzenia zdrowotne.

Jeśli masz pewność, że zachowanie Twojego psa nie jest spowodowane problemem zdrowotnym, to możemy zacząć działać.

 

Rozwiązanie problemu sikania w domu


Rozwiązanie problemu jest banalnie proste, nie potrzeba żadnych specjalnych szkoleń. Wystarczy że od dzisiaj, gdy pies załatwi potrzeby na dworze, nagrodzicie go czymś pysznym i sowicie pochwalicie, lecz gdy załatwi potrzeby w domu nie zrobicie nic, oczywiście prócz sprzątnięcia tego co zostawił 🙂

Jak oduczyć psa sikania w domu?Bardzo ważne jest nagradzanie psa natychmiast po dobrym zachowaniu lub w trakcie, nagroda po dłuższym zwlekaniu nie zadziała. Opisałem jak to działa w artykule jak nauczyć psa komend. Nagradzanie psa za pożądane dla nas zachowanie(załatwianie potrzeb na dworze) pozostawi w umyśle pozytywny ślad.

Sprawiając że pies będzie powtarzał czynność prowadzącą do czegoś opłacalnego. Za to te, co nie przynoszą korzyści najzwyczajniej wygasną(sikanie w domu). Wrzaski i klapsy tylko pogorszą sprawę, pies nie zrozumie że zrobił coś źle, co najwyżej zacznie was unikać i robić swoje gdy nikt nie widzi.

 

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?


Jak oduczyć psa sikania w domu?Wystarczy zastosować się do jeszcze kilku prostych zasad. W przypadku szczeniąt zalecam zastosowanie się do jeszcze kilku istotnych reguł. Zawsze po zabawie, jedzeniu, drzemce, przespanej nocy i przed snem wyprowadzajcie szczeniaka.

Z pewnością nie zawsze uda nam się nagrodzić pożądane zachowanie, ponieważ nie ma gwarancji, że piesek zawsze po wyjściu na spacer będzie się załatwiać. Jednak z czasem zaczniecie zauważać regularność w załatwianiu się swojego pupila, i wtedy dostosujecie spacery do jego potrzeb.

W miarę dorastania problem zaniknie i piesek już do niego nie wróci. A więc właściciele szczeniaczków uzbrójcie się w cierpliwość, bądźcie konsekwentni w swoich działaniach to osiągniecie sukces 🙂

 

Interpretowanie psich zachowań w ludzkich kategoriach


Jak oduczyć psa sikania w domu?Jeśli macie problem aby oduczyć psa sikania w domu, to nie osądzajcie go od razu o najgorsze. Chcę jeszcze coś wyjaśnić, dotyczy to zarówno szczeniaków jak i psów dorosłych. Spotkałem się z twierdzeniami typu, mój pies jest złośliwy bo obsikał mi to czy tamto.

Nazywam to, interpretowaniem psich zachowań w ludzkich kategoriach. Pies nie jest człowiekiem, jeśli obsikał łóżko, najdroższe buty i laptopa to nie dlatego że jest złośliwy. Przedmioty cenne dla nas, w psim świecie nie mają żadnej wartości.

Jeśli zachowuje się w ten sposób, to coś wam umyka, nie spoglądacie na to z psiej perspektywy. On ma swoje powody, po prostu na pierwszy rzut oka ich nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry