Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? W życiu wielu opiekunów nadchodzi moment w którym muszą zadać sobie to pytanie. Nie martw się, znajdziesz tutaj odpowiedź. Niestety jest to temat dość zawiły. Część psów obgryza meble, inne gryzą ludzi, a jeszcze inne tylko skubią ręce i nogawki. Chcę opisać wszystkie problemy, dlatego podzielę ten temat na kilka artykułów, w tym skupię się na gryzących wszystko szczeniakach.

Gryzący szczeniak potrafi przyprawić o ból głowy, mimo wszystko apeluje byście nigdy, przenigdy nie stosowali wobec nich siły fizycznej. Zapewniam, że w przyszłości odbije się to na was z podwójną siła. Dotyczy to również zagadnienia jak oduczyć psa gryzienia.

Zacznijmy od znalezienia przyczyny. Większość artykułów odpowiadając na pytanie jak oduczyć psa gryzienia, nie opisuje przyczyny takiego zachowania, skupiają się głównie na leczeniu objawów a jeśli już ją opisują to zwykle jest nią ząbkowanie, poznawanie świata lub po prostu nauka gryzienia.

Wszystkie trzy powody są prawdą, ale jest jeszcze jeden najważniejszy. Szczeniak który jest w stanie już gryźć, skakać i biegać ma olbrzymią ilość energii. I w większości przypadków nie powstrzyma go od gryzienia, głośno wypowiedziane “auć” lub odwrócenie się do niego plecami. Zamknięcie go na chwile w innym pokoju zadziała, lecz problem szybko powróci.

Aby sposoby powyżej mogły zadziałać, trzeba najpierw pozbyć się głównej przyczyny tego zachowania. Jeśli chcesz oduczyć psa gryzienia musisz dać upust jego energii, i nie wystarczy spacerowanie kilka razy w ciągu dnia, po kilkanaście minut na smyczy. Nie wystarczy także, że piesek będzie biegał sobie luzem za wami przez godzinę.

Jeśli chcesz oduczyć psa gryzienia w okresie szczenięcym, musisz pomóc mu rozładować nadmiar energii. Jeśli tego dokonasz, to po powrocie do domu jedyne o czym pomyśli, to pieszczoty, jedzonko i spanie.

Zmagałem się z tym problemem kilka miesięcy temu, po adopcji suczki z ogłoszenia. Na początku nie wykazywała problemów z nadmiernym gryzieniem, lecz po jakimś czasie nie mogliśmy nad nią zapanować. Gryzła wszystko i wszystkich, nic nie pomagało, żaden sposób o którym czytałem nie przyniósł efektów.

Wszystko się zmieniło tydzień po ostatnim szczepieniu, gdy mogła w końcu wyjść bezpiecznie na dwór. Poszedłem z nią do lasu, przez godzinę aportowała za piłeczką, nie widziałem po niej żadnego zmęczenia aż w końcu przyniosła piłkę i położyła się obok mnie patrząc mi w oczy. Zrozumiałem wtedy, że ma dość biegania, po tym dniu problem gryzienia już nigdy nie wrócił.

Zapamiętaj, jedną z podstawowych potrzeb czworonogów jest rozładowanie energii. Zatem jeśli zapewnisz szczeniakowi na bieżąco taką możliwość, uzyskasz odpowiedź i rozwiązanie na pytanie, jak oduczyć psa gryzienia.

A więc jak oduczyć psa gryzienia? Zapewnij mu na bieżąco odpowiednią ilość ruchu, jeśli masz obawy o jego zdrowie to przestań, szczeniak będzie wiedział kiedy jest zmęczony.

Gdy będzie miał dosyć, zaprzestanie zabawy i prawie na pewno się położy. Będzie to oznaczało, że czas do domu, psy uwielbiają biegać, jeśli zapewnicie im taką możliwość, będą sprawiały znacznie mniej problemów.

Po zastosowaniu się do tych rad, jedynym obiektem gryzienia waszych psów będą zabawki do tego przeznaczone. Nie będą szukać dodatkowych rozrywek, gdy ich poziom energii będzie na normalnym poziomie.\

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *