logo

Puli (owczarek węgierski)

simplie Rasy psów 5 maja 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3.7 / 5. Ilość ocen: 3

Puli to rasa wywodząca się z Węgier. Jednak należy się cofnąć wiele wieków wstecz, gdyż okazuje się, że przodkowie tej rasy pochodzą z Azji Środkowej, a na tereny współczesnych Węgier przybyli już 4500 lat p.n.e. Psy Puli były uznawane za bardzo użyteczne, stąd też ich cena była niezwykle wysoka. Wymagano od psów pracy, zdrowia i chęci do współpracy.

Prawdziwa hodowla psów Puli, jakie znamy obecnie, rozpoczęła się dopiero w 1910 roku. Tak naprawdę psy tej rasy są popularne jedynie na Węgrzech. Co prawda można spotkać je w innych krajach, również w Polsce, jednak to niszowa rasa.

Charakter


Przodkowie psów Puli mieli za zadanie zaganiać owce, chronić domostw. Te cechy pozostały do dziś, a dodatkowo trzeba wspomnieć, że psy tej rasy niezwykle szybko i mocno nawiązują więź ze swoim właścicielem. Psy tej rasy co prawda uwielbiają zabawę, aktywność, jednak nie są zbyt natarczywe, potrafią same sobą się zająć.

Wychowanie oraz szkolenie


Puli z uwagi na to, iż są typowymi psami pasterskimi, bez problemów współpracują z ludźmi. Wychowanie psa nie należy do trudnych zadań. Praktycznie każdy powinien sobie poradzić w tej materii, pod warunkiem stosowania najważniejszych zasad związanych z wychowaniem i podejściem do psa.

owczarek węgierski puli biały hodowla cena waga włos włosy 

Zdrowie rasy Puli


Właściciele psów Puli cenią sobie ich doskonały stan zdrowia. To również psy, które należą do ras długowiecznych. Spośród problemów ze zdrowiem, na pewno można spotkać się z tzw. dysplazją stawów oraz chorobami oczu, które są dziedziczne.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Puli


Puli nie mają szczególnych wymagań dotyczących codziennego menu. Mogą jeść zarówno specjalnie dobrane karmy lub jedzenie, przygotowane przez właściciela. Należy jednak pamiętać o fakcie, że karma dla Puli powinna być wilgotna.

Zabiegi pielęgnacyjne


Puli posiada specjalną szatę, która przywodzi na myśl sznurki. Podobnie jak u psów rady Bergamasco. Po kilku latach psia szata sięga do samej ziemi. Trzeba więc mieć na uwadze, że czesanie szaty Puli, która przypomina sznurki, jest zadaniem nie do zrealizowania.

Jeżeli od pierwszych chwil nie będziemy rozczesywali regularnie psa, to gdy szata się rozrośnie, do procesu rozczesywania niezbędne będzie pełne strzyżenie psa. Puli to rasa, która raczej unika kąpieli i nie ma co na siłę psa do niej zapraszać. W zupełności wystarcza staranne przemycie futra w takich miejscach jak łapki, pupa czy pysk.

Po pełnej kąpieli psa trzeba sobie zarezerwować kilka godzin na dokładne suszenie. Brak suszenia po kąpieli będzie prowadził do pleśnienia szaty. Dbając o higienę naszego psa, dobrze jest w trakcie deszczowych, wilgotnych dni, zaopatrzyć go w odpowiedni kombinezon, tak aby padający deszcz nie zmoczył sierści.

Dla kogo psy tej rasy


Psy doskonale nadają się jako towarzysze życia dla każdego. Doskonale odnajdą się zarówno wśród rodzin, jak i osób samotnych czy starszych. Co istotne, psy te znakomicie dostosowują się do życia w warunkach miejskich, gdzie przecież mogą być problemy z dostępem do terenów zielonych.

puli owczarek węgierski rasa psa hodowla cena szceniak charakter

Zalety i wady psów rasy Puli


Puli to psy z licznymi zaletami, ale jednak i mające pewne wady. Kiedy mowa o wadach tej rasy, koniecznie trzeba pamiętać o wyjątkowej szacie. Na niej może znaleźć się wiele brudu oraz śmieci. Psy tej rasy są wymagające pod względem ruchu, a także kontaktu z ludźmi.

Problemem okazuje się również długi proces kąpieli i suszenia psa, co dla wielu może być nie do zaakceptowania. Jakie zalety posiadają psy rasy Puli? Na pewno trzeba wiedzieć, że są pojętne, co znacznie usprawnia wychowanie i szkolenie.

Ogromną zaletą jest ich długowieczność i dobre zdrowie. Nie zapomina się także o tym, że to znakomity stróż domowego ogniska, a także szybko przywiązuje się do właściciela i jego rodziny.

 

Puli – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 55

  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Charakter: inteligentny, wierny, lubi dzieci, nieufny w stosunku do obcych, doskonały stróż
  • Wielkość: psy 39-45 cm (wzrost idealny 41-43 cm), suki 36-42 cm (wzrost idealny 38-40 cm)
  • Waga: psy 13-15 kg, suki 10-13 kg
  • Szata: składa się z twardszego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka, tworzy sznury, najdłuższe (20-30 cm) na lędźwiach, zadzie i udach, najkrótsze – na głowie i kończynach (10-12 cm)
  • Maść: czarna, czarna z rudym lub szarym nalotem, płowa z czarną maską lub perłowobiała
  • Długość życia: 13-15 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: średnia – lubi ruch, ale łatwo przystosowuje się do życia
    w mieszkaniu
  • Koszty utrzymania: 150-250 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, na szczenię zwykle trzeba poczekać 
  • Cena psa z rodowodem: 2000-4000 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Bloodhound cena rasy psow wychowanie zywienie wzorzec blog o psach

Bloodhound (pies św. Huberta)

26 marca, 2019
Bergamasco cena charakter rasa psa blog o psach

Bergamasco

7 maja, 2019
Wyświetlenia: 2187