Jak oduczyć psa uciekania?

Jak oduczyć psa uciekania?Z pytaniem jak oduczyć psa uciekania? spotyka się większość opiekunów prędzej czy później. Dzieje się tak, ponieważ nie zdają sobie sprawy, czym jest to spowodowane. Wielu ludzi uważa, że pies powinien się słuchać, bo tak i koniec.

Ma wykonywać wszystko, czego od niego wymagamy na zawołanie bez zastanowienia, niczym niewolnik w kamieniołomach. Wszystko na co może liczyć to pochwała “dobry pies“. Przykre ale prawdziwe, spotykam się z takim podejściem bardzo często.

Jak oduczyć psa uciekania?


Jak oduczyć psa uciekania?Większość ludzi popełnia te same błędy w tej kwestii. Posłużymy się tutaj kilkoma przykładami. Zastanawia się wielu, dlaczego gdy wołamy psa podczas biegania luzem on nie wraca, mimo że zwykle oznacza to koniec biegania, zabawy, spaceru.

Dziwi nas również dlaczego pies nie słucha? Skoro, po długim nawoływaniu gdy w końcu wrócił – został okrzyczany lub dostał lanie.

Dlaczego nie wraca skoro wie, że za niesłuchanie się jest kara? Otóż zadajemy złe pytanie – to właściwe brzmi – Dlaczego miałby przyjść następnym razem skoro spotkało go za to coś złego?

Chcesz zrozumieć więcej? Odsyłam do artykułu gdzie tłumaczę jak myślą psy. Mógłbym zastosować jeszcze wiele podobnych przykładów, ponieważ kara jest najczęstszym sposobem na radzenie sobie z nieposłusznym psem. A najstraszniejsze jest to, że w większości przypadków przynosi odwrotny efekt od założonego, lecz nie zniechęca to ludzi do stosowania takich metod.

 

Chcesz żeby pies nie uciekał i z chęcią do Ciebie wracał?


Jak oduczyć psa uciekania?Przestań wzbudzać w nim negatywne emocje, zacznij tworzyć tylko te pozytywne. Spraw żeby tego chciał, stań się w jego oczach osobą, do której warto przyjść. Zacznij nagradzać psa na spacerach gdy do Ciebie wraca, na komendę lub spontanicznie to bez znaczenia.

Na każdy spacer zabieraj ze sobą garść przekąsek i bądź zawsze w gotowości, by nagrodzić psiaka za dobre zachowanie. Z czasem wypracujesz powroty bez chwili zastanowienia.

Zobaczysz, że po kilku takich spacerach będziesz odpędzać psa od siebie żeby trochę pobiegał 🙂 Może się czasem zdarzyć że na horyzoncie znajdzie się coś atrakcyjniejszego od Ciebie, wystarczy wtedy nagradzać/ćwiczyć więcej w sytuacjach które odciągają psią uwagę.

Podsumowanie – Jak oduczyć psa uciekania?


Pamiętajcie, że nie zależnie od tego, co waszego psa rozprasza i powoduje że nie wraca na wołanie. Jeśli przyłożycie się odpowiednio, w końcu dacie rade wypracować jego powrót bez cienia sprzeciwu. Przez pierwsze tygodnie staraj się nagradzać jego każde przyjście, później już tylko czasami. Zbyt proste? Sami się przekonajcie jak niewiele potrzeba, aby rozwiązać ten problem

Spraw, aby powrót do Ciebie stał się nagrodą nie karą, wtedy już nigdy pies nie będzie uciekał 🙂 Za pomocą tych prostych rad, zyskasz psa który zawsze będzie przy Tobie, przyjdzie na każde zawołanie bez względu na okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry