Lhasa Apso

lhasa apso cena rasa historia wychowanie zdrowie

Krótka historia rasy


Przyjmuje się, że psy Lhasa Apso pochodzą z Tybetu. Związane były z miastem Lhasa, czyli stolicą Tybetu. Stąd oczywiście nazwa tej rasy.

Przez stulecia były hodowane w buddyjskich świątyniach. Rolą Lhasa Apso, oprócz towarzystwa, było ostrzeganie przed niebezpieczeństwem. Ciekawostką jest fakt, że istniała zakaz handlu rasą Lhasa Apso. Przez ten zakaz, dopiero w XX wieku pojawiły się one na kontynencie europejskim.  W roku 1934 angielski Kennel Club przygotował pierwszy standard dla rasy Lhasa Apso.


Rasa psa Lhasa Apso – spis treści:

Charakter Lhasa Apso


Rasa Lhasa Apso, mimo małych rozmiarów, należy do grupy psów odważnych, ale równocześnie  zrównoważonych. Co ważne, psy tej rasy nie są hałaśliwe, a co ciekawsze, można je pozostawić w domu na cały dzień. W przeciwieństwie do innych psów cenią sobie porządek. Wysokie przywiązanie do właściciela i ogromna nieufność wobec obcych to kolejne cechy Lhasa Apso.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy Lhasa Apso powinno się wychowywać w sposób konsekwentny, jednak nie stosując przy tym „twardej ręki”. Mikre rozmiary, delikatność psa wymaga, aby podchodzić do niego zdroworozsądkowo. Zbyt „twarda ręka” przyniesie negatywne skutki.

Kto oczekuje szybkich efektów nauki, szkolenia, ten się srodze rozczaruje. Pies Lhasa Apso wymaga dużej cierpliwości, trzeba brać to pod uwagę podczas ich wychowywania.

Zdrowie rasy Lhasa Apso


Lhasa Apso zalicza się do ras długowiecznych. Spotyka się przypadki, że mogą one spokojnie dożyć 15, czy nawet 18 lat. Co do chorób, to na pewno zwraca się uwagę na wszelkie obciążenia genetyczne. Dysplazje stawów łokciowych, biodrowych, zwichnięcia rzepki, czy problem z zanikiem siatkówki. Dodatkowo psy może dotykać infekcja spojówek oraz problem z drożnością przewodów nosowo-łzowych. Na pewno zdecydowanie częściej niż w przypadku innych psów.

lhasa apso pies cena chodowla rasa psa blog o psach

Jak prawidłowo żywić psy rasy Lhasa Apso


Lhasa Apsa nie wymaga stosowania wyszukanych zabiegów kulinarnych. Psy zadowolą się odpowiedniej jakości karmą. Można również samodzielnie przygotowywać dla nich posiłki. Tutaj jednak trzeba pamiętać, aby umiejętnie dopasować suplementy.

Zabiegi pielęgnacyjne


Przy psach rasy Lhasa Apso konieczne jest regularne oraz dokładne pielęgnowanie. Najlepiej, kiedy psy są czesane co dwa dni. To wystarczy, aby zadbać o jego włos. Jeżeli Lhasa Apso ma wyjątkowo miękką sierść, powinien być czesany każdego dnia.

lhasa apso rasy psów cena zdrowie blog o psach

Posiadacze Lhasa Apso, którzy je wystawiają na konkursach, koniecznie muszą zadbać o posiadanie specjalnych, dedykowanych kosmetyków. Takie osoby, będą musiały np. kąpać psa dwa razy w miesiącu. Pozostali mogą organizować psu kąpiele w zależności od potrzeb.

Dla kogo Lhasa Apso


Psy rasy Lhasa Apso odnajdą się praktycznie przy każdym typie właściciela. Osoby zapracowane, osoby mające dużo czasu, starsi, młodzi. Pies odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu w mieście, jak i w dużym domu na wsi. Trzeba naturalnie obdarzyć go zaufaniem, szacunkiem, a odwzajemni nam się tym samym.

Zalety i wady psów rasy Lhasa Apso


Wśród zalet psów należy wymienić m.in. to, że jest spokojny, nie szczeka niepotrzebnie. Pozytywnie nastawiony do wszystkich członków rodziny, niezwykle silna więź z właścicielem. Psy Lhasa Apso bardzo łatwo adaptują się do najróżniejszych warunków.

lhasa apso szczeniak pies cena zdrowie blog o psach

Jeżeli mowa o wadach tych piesków, warto zwrócić uwagę na to, że trzeba poświęcić wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Problemem dla mało cierpliwych osób będzie fakt, że Lhasa Apso, to psy, które mogą być uparte.

Wzorzec:

Lhasa apso – grupa IX FCI, sekcja 5, nr wzorca 227


  • Pochodzenie: Tybet 
  • Patronat: Wielka Brytania 
  • Charakter: wesoły i stanowczy; czujny, zrównoważony, ale nieco nieufny w stosunku do obcych 
  • Wielkość: idealna wysokość – 25 cm w kłębie dla psów; suki są nieco mniejsze 
  • Waga: niesprecyzowana we wzorcu; zazwyczaj psy – 6-8 kg, suki – 5-7 kg 
  • Szata: włos okrywowy długi, ciężki, prosty, twardy, nie wełnisty ani nie jedwabisty; umiarkowany podszerstek; obfitość włosa nie może nigdy przeszkadzać w ruchu 
  • Maść: złota, piaskowa, miodowa, ciemnoszara, łupkowa, dymna, łaciata, czarna, biała lub brązowawa 
  • Długość życia: 14-15 lat 
  • Podatność na szkolenie: umiarkowana, jest samodzielny 
  • Cena psa z rodowodem: 2000-3000 zł 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry