Początek rasy american staffordshire terrier związany jest z brytyjskimi emigrantami, którzy w wieku XIX trafili do Stanów Zjednoczonych. To właśnie oni przywieźli do USA psy do walki, propagując nie do końca humanitarną rozrywkę. Amerykanie wykorzystali przywożone terriery, tworząc psa zwinniejszego oraz większego.
Z biegiem lat zwolennicy rasy, hodowcy rasy American Staffordshire Terrier postanowili odciąć się od psów typowych do walki. Skutkiem tego było wyodrębnienie rasy, którą znamy pod obecną nazwą do dziś. Rasa została zarejestrowana przez American Kennel Club w 1936 roku. W Polsce po raz pierwszy psy tej rasy pojawiły się w latach 90.
Okazało się jednak, że wiele osób hodowało amstaffy tylko i wyłącznie do walk. Psy wychowywano w sposób agresywny, przez co otrzymały one łatkę nieobliczalnych i groźnych. Psy cieszą się popularnością, jednak z uwagi na złą sławę, są negatywnie odbierane przez np. właścicieli psów innych ras.
Charakter
American Staffordshire terrier to rasa, która mimo groźnej prezencji okazuje się być bardzo wrażliwa. Mowa o psach, które są inteligentne, odważne oraz aktywne. Bardzo szybko nawiązują więź z właścicielem i domownikami. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest ich prawidłowe wychowanie.
Dlatego od pierwszych chwil z psami tej rasy, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że stosowanie kar cielesnych, niepanowanie nad emocjami, stresowanie prowadzi do sytuacji, że amstafy na pewno nie staną się przyjazne. Równie ważne jest, aby wybierać psy z profesjonalnie prowadzonych hodowli, a unikać zakupu z niepewnych, niesprawdzonych źródeł.
Mając amstaffa, koniecznie należy od pierwszych chwil prowadzić jego socjalizację wraz z innymi psami. Doskonałym miejscem okazują się tzw. psie przedszkola. Brak socjalizacji doprowadzi do sytuacji, w której pies nie będzie umiał obcować z innymi czworonogami. Jego stosunek do innych psów może być agresywny.
American staffordshire terrier to pies, który potrzebuje każdego dnia odpowiednio dużej dawki aktywności fizycznej. Krótkie spacery mu nie w smak. Dużo ruchu, zabawy, to jest to, co amstaffy kochają najbardziej. Ktoś, kto nie ma czasu na długie spacery z psem, niech poszuka sobie innej rasy, jako towarzysza.
Wychowanie oraz szkolenie
Amstaffy to nad wyraz inteligentne psy, dzięki czemu współpraca z nimi jest pozytywna. Oczywiście trzeba pamiętać o fakcie, że nie jest to rasa, która ślepo idzie za poleceniami swojego opiekuna. Po prostu odpowiednie i skuteczne szkolenie, wychowanie wymaga równowagi, częstego zachęcania psa, choćby smakołykami.
Niedopuszczalne jest, aby podczas szkolenia amstaffów podnosić głos, krzyczeć. Tego rodzaju zachowania działają negatywnie na psa, co się odbije w jego późniejszym zachowaniu. Niewątpliwie od osób, które zabierają się za szkolenie i wychowanie amstaffów, wymaga się pełnej konsekwencji.
Brak tego elementu sprawi, że pies będzie nieposłuszny, co może nie być zbyt rozsądne, szczególnie podczas spacerów.
Zdrowie rasy american staffordshire terrier
Potencjalni opiekunowie psów rasy American Staffordshire Terrier nie powinni obawiać się o ich zdrowie. Amstaffy to psy długowieczne, które nie mają problemów zdrowotnych. Oczywiście w wyniku niespożytych sił, chęci do aktywności, narażone są one na typowe kontuzje, takie jak choćby zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie.
Może się również wydarzyć, że na konkretnego amstaffa trafią przypadłości związane z alergią pokarmową. Posiadacze amstaffów zwracają również uwagę na fakt, że ich pupilom przytrafić się może atopowe zapalenie skóry.
Jak prawidłowo żywić psy tej rasy
Jako że amstaffy to psy, które z natury są mocno aktywne, to posiłki, które będzie się im dostarczało, powinny być jak najlepszej jakości. Koniecznie zwrócić trzeba uwagę, aby w pokarmie znajdowały się duże ilości białka zwierzęcego. Jeżeli ktoś nie ma przekonania do karm, bez problemów może karmić amstaffa samodzielnie przygotowywanymi posiłkami.
W przeciwieństwie do wielu innych psich ras, amstaffy nie mają problemów ze spożywaniem korpusów króliczych czy indyczych szyi. Oprócz tradycyjnego serwowania posiłków warto zadbać o odpowiednie suplementy diety, które mają chronić psie stawy, a także układ ruchu. Wynika to z faktu, że amstaffy są podatne na kontuzje, wynikające z nadmiernej aktywności.
Na koniec drobna uwaga, a mianowicie z karmienie amstaffów nie można przesadzić, gdyż zbyt duże porcje mogą doprowadzić psa do otyłości. Ważne zatem, aby umiejętnie porcjować psie pożywienie, w zależności od poziomu aktywności amstaffa.
Zabiegi pielęgnacyjne
Amstaffy nie należą do ras, które potrzebują częstego i dokładnego procesu pielęgnacji. Jako iż American Staffordshire Terrier nie posiada podszerstka, odpada problem linienia. Mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że psie włosy, które wypadają, trudno usuwa się np. z ubrań.
Z tego też względu jedno czesanie psa tygodniowo to stanowczo za mało. Przyjmuje się, że wyczesanie powinno być realizowane minimum dwa razy w tygodniu.
Dla kogo ta rasa
American Staffordshire Terrier to rasa, która nie jest zdecydowanie dedykowana wszystkim. Na pewno osoba, która marzy o amstaffie, powinna być aktywna fizycznie. Równie ważne są pewne cechy charakteru. Opiekun amstaffa musi być osobą odpowiedzialną, zrównoważoną oraz stanowczą, jednak nieagresywną.
Przyjmuje się, że nawet osoby niedoświadczone mogą zajmować się amstaffami, jednakże pod pewnymi warunkami. Pierwszy z nich to wzięcie pod opiekę szczeniaka, tak aby przejść cały proces wychowania i szkolenia.
Drugi warunek to szukanie psów jedynie w sprawdzonych, profesjonalnie prowadzonych hodowlach. Dobrym pomysłem wydaje się również skorzystanie z usług wyspecjalizowanego psiego behawiorysty.
Zalety i wady psów rasy american staffordshire terrier
Jakie wady posiadają amstaffy? Jakiego rodzaju zalety będą sprawiały, że wiele osób może zdecydować się na tego psa? Przede wszystkim wśród wad należy wymienić niebezpieczne psie zachowanie, gdy nie zostanie w należyty sposób wychowany. To również niezwykle silne psy, dlatego drobne osoby mogą sobie z tym nie poradzić.
Warto zwrócić również uwagę, że znudzony, zostawiony na długi czas sam sobie amstaff może przeistoczyć się w niszczyciela. Naturalnie amstaffy to posiadają również wiele zalet. Wśród nich ta dotycząca wierności. Bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna, jego rodziny, stając się pełnoprawnym jej członkiem.
Są to psy nad wyraz towarzyskie, czego ujście znajduje się choćby w chęci do ciągłej zabawy. Umiejętne prowadzenie wychowania, szkolenia czyni cuda. To rasa, która jest nie tylko mądra, ale przede wszystkim skora do nauki. Nie ma również problemów z odpowiednią pielęgnacją amstaffów.
American staffordshire terrier – grupa III FCI, sekcja 3, nr wzorca 286
- Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
- Charakter: pies bardzo przywiązany do rodziny, wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem; jest odważny, wytrzymały i bardzo sprawny fizycznie; świetny stróż i obrońca
- Wielkość: w kłębie psów 46-48 cm, suk 43-46 cm
- Waga: psy 28-40 kg, suki 28-38 kg
- Szata: włos krótki, przylegający, twardy w dotyku, błyszczący; brak podszerstka
- Maść: dopuszczalna każda maść jednolita, pręgowana lub łaciata; niepożądane umaszczenie czarne-podpalane, czekoladowe i białe (jeśli biel obejmuje więcej niż 80 proc. powierzchni ciała)
- Długość życia: 10-15 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: średnia; nie ma podszerstka, dlatego nie nadaje się do trzymania przez cały rok na zewnątrz
- Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
Cena psa z rodowodem: ok. 3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz