Przyjmuje się, że bernardyny wywodzą się od rzymskich psów bojowych. Psy były towarzyszami legionów rzymskich, kiedy te podbijały cały kontynent europejski. Dotarły wtedy m.in. w okolice szwajcarskiego Berna. To tam zaczęto krzyżować je z różnymi rasami, co z czasem przyniosło nowe rasy, takie jak właśnie protoplasta bernardyna czy nowofundland.
Kolejne ważne daty z dziejów bernardynów to końcówka X wieku. Wtedy to na Wielkiej Przełęczy w Alpach ustanowiono klasztor oraz schronisko dla podróżnych. Przy ludziach pojawiły się psy, właśnie w typie współczesnych bernardynów. Były nie tylko znakomitymi stróżami i obrońcami, ale również ratowały ludzi, których przysypały lawiny.
Czasy nie tak już odległe, to pojawienie się kynologa Heinricha Schumachera. Około 1850 roku rozpoczął hodowlę, a efektem jego pracy są psy, które dziś nazywamy bernardynami.
W Polsce pierwszy przedstawiciele bernardyna pojawił się już w latach 50. ubiegłego wieku. Nie jest to jednak rasa ciesząca się popularnością, co wynika z faktu, że należy przygotować sobie solidny budżet, aby utrzymać psiaka.
Charakter
Widząc bernardyna, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z psem zrównoważonym, spokojnym. To nie jest temperamenty pies. Dodatkowo bernardyny są niezwykle przywiązane do właściciela i całej jego rodziny.
Mimo budowy, w stosunku do najmłodszych jest niezwykle delikatny, jednak nie można bagatelizować jego siły. Bernardyny są chętne do zabawy i pieszczot, podczas których mogą bez problemu może przewrócić małe dziecko. Zalecane są zabawy pod nadzorem dorosłych.
Bernardyny nie mają obiekcji co do innych zwierząt domowych, w tym także psów. To spokojne psiaki, zatem trzeba się natrudzić, żeby wyprowadzić je z równowagi.
Nie są to małe psy, dlatego w mieszkaniu nie będzie czuł się dobrze. Potrzebuje przestrzeni, więc idealnie odnajdzie się w domu z ogrodem. Bernardyny są doskonałymi stróżami, dość szybko reagują w sytuacjach zagrożenia.
Mimo warunków fizycznych to psy, które uwielbiają zabawy oraz aktywność. Trzeba jednak pamiętać, że bernardyny same sobie ustalają odpowiednie dawki aktywności.
Wychowanie oraz szkolenie
Rasa bernardyn jest inteligentna, a dodatkowo cechuje się znakomitą pamięcią. To psy, które trzeba nauczyć choćby podstawowych zasad związanych z posłuszeństwem. Samo szkolenie rozpocząć warto jak najszybciej i skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Równocześnie nie wolno zapominać o prawidłowej socjalizacji, czyli zagwarantować psu częste spotkania z innymi czworonogami oraz ludźmi.
Podczas szkolenia i wychowania nie można być dla psa surowym, ale równocześnie nie wolno mu ulegać. Stanowczość i konsekwencja to podstawa. Bernardyn źle wychowany będzie psem nieposłusznym.
Zdrowie rasy
Co ze zdrowiem rasy bernardyn? Przede wszystkim psy te dotykają takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych oraz osteochondoza stawu ramiennego. Równocześnie może się przytrafić problem z powiekami.
Mowa o takich wadach jak choćby stan zapalny trzeciej powieki, podwinięcie czy też wywinięcie. Psy zaawansowane wiekowo najprawdopodobniej będą miały problemy ze zwyrodnieniem kręgosłupa oraz stawów. Długość życia bernardynów zwykle nie przekracza 10 lat.
Nie chcąc dopuścić do skrętu lub rozszerzenia żołądka, należy koniecznie psu serwować dwa posiłki dziennie w odpowiednich ilościach. Po każdym posiłku bernardyn musi odpoczywać minimum pół godziny.
Jak prawidłowo żywić psy rasy bernardyn
Bernardyny nie są psami tanimi w utrzymaniu. Ich posiłki to nie tylko spore porcje, ale przede wszystkim karma najwyższej klasy. U małych psiaków zaleca się serwowanie karmy z takimi dodatkami jak chondroityna i glukozamina. W późniejszych latach wielkość posiłków dostosowuje się do psiego trybu życia.
Zabiegi pielęgnacyjne
Bernardyny wystarczy czesać raz w tygodniu. Psia sierść ma właściwości oczyszczające, przez co większe zabiegi związane z jej pielęgnacją nie są konieczne. Jeżeli bernardyn jest długowłosy, konieczne staje się regularne kontrolowanie sierści za uszami. Dodatkowo sprawdza się także psie uszy, oczy, aby zapobiegać komplikacją zdrowotnym.
Dla kogo ta rasa
Bernardyn to bez wątpienia pies dla każdego, kto uwielbia psy spokojne, ale równocześnie niezwykle rodzinne, przyjacielskie. To również doskonały pies dla tych, którzy oprócz towarzysza, szukają idealnego stróża.
Zalety i wady psów rasy bernardyn
Psy rasy bernardyn mają wiele zalet, ale i również wady nie są im obce.
Wśród zalet, należy koniecznie zaznaczyć, że to niezwykle rodzinny pies. Dodatkowo mówimy o psiakach, które doskonale sprawdzają się w relacjach z dzieciakami. Bernardyny to idealne psy stróżujące, jak również niemające problemów z innymi zwierzakami w swoim otoczeniu.
A jakich wad spodziewać się po tych uroczych psiakach? Na pewno są niezwykle kosztowne w utrzymaniu. Problemem dla niektórych może być fakt, że obficie się ślinią oraz linieją.
Wzorzec
Bernardyn – grupa II FCI, sekcja 2.2, nr wzorca 61
- Kraj pochodzenia: Szwajcaria
- Charakter: pies o umiarkowanym temperamencie, spokojny, łagodny, przyjacielski i zrównoważony; wrażliwy, mocno przywiązuje się do rodziny i wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem; wykazuje instynktowną skłonność do opieki nad słabszymi członkami stada; jest czujnym stróżem; dość energiczny
- Wielkość: wysokość psów w kłębie 70-90 cm, suk – 65-80 cm
- Waga: psy 64–82 kg, suki 54–64 kg, wyjątkowo duże okazy mogą osiągać wagę nawet do 100 kg
- Szata: odmiana krótkowłosa – włos okrywowy gęsty, gładki, przylegający, nieszorstki, obfity podszerstek; na udach niewielkie portki, ogon pokryty gęstym włosem; odmiana długowłosa – włos okrywowy półdługi, prosty lub lekko falisty; podszerstek obfity; na przednich kończynach dłuższe włosy tworzą pióra, na udach portki; ogon obficie owłosiony
- Maść: tricolor – z przewagą bieli, mahoniu albo brązu; płaszczowa – biel występuje na klatce piersiowej, tworząc kryzę na szyi, kufie, kończynach i końcu ogona, na reszcie ciała kolor mahoniowy lub brązowy; dodatkowo występuje czarny odcień na uszach i czarne symetryczne obwódki wokół oczu
- Długość życia: 8-10 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: odporny na niskie temperatury; gorzej znosi upały
- Cena psa z rodowodem: 2500-6000 zł
Napisz nam co o tym myślisz