Broholmer to psy, których pochodzenia należy szukać wśród molosów, które przed setkami lat były przywożone do Danii z Wielkiej Brytanii. Te duńskie dogi na samym początku były psami chętnie wybierane przez szlachtę. Znakomicie sprawdzały się jako psy stróżujące. Oczywiście duńskie dogi można było spotkać także w obejściach chłopskich. Tutaj odpowiadały za bezpieczeństwo bydła, pomagały prowadzić je do takich miejsc jak targowiska. Ceniono dogi również za umiejętności związane z polowaniami na dziki.
Nie można zapominać, że to psy, które odnalazły się na dworze królewskim, a dokładniej u Fryderyka VII. Profesjonalne działania, dzięki którym wyhodowano broholmera, rozpoczęto w połowie XIX wieku. Wszystko zaczął Niels Frederik Sehested i na cześć jego zamku – Broholm, nazwano tak psy. Pod koniec XIX wieku stworzono wzorzec. Cięższe czasy dla rasy nadeszły w okresie międzywojennym, choćby z uwagi na choroby, a także dość wysokie koszty ich utrzymania.
Po II wojnie światowej uznano, że rasa wymarła. Jednak w połowie lat 70. XX wieku Jette Weis, jako wielki miłośnik rasy, postanowił rekonstruować rasę, zgodnie ze wzorcem z końca XIX wieku. Już w 1982 doszło do zatwierdzenia wzorca rasy przez FCI. Z uwagi na powyższe fakty, przez wiele lat był zakaz na wywóz psów poza granice Danii. Obecnie można to uczynić, jednak należy spełnić dość wygórowane wymagania. Wstąpienie do klubu rasy, postępowanie zgodnie z wytycznymi, jakie stawia przed członkami klub rasy. Dodatkowo trzeba regularnie opłacać składkę na klub. Te wszystkie obostrzenia sprawiają, że Broholmery nie są zbyt popularne poza swoją ojczyzną.
Charakter
Psy tej rasy przypominają molosa, jednak są zdecydowanie lżejsze od przykładowego mastifa angielskiego. To psy, które są znakomite kiedy mowa o stróżowaniu. Nie mają problemów z towarzystwem innych zwierząt domowych. Są również pozytywnie nastawione do dzieci, w szczególności cechuje je wysoki poziom cierpliwości. Broholmer to pies, który z jednej strony wyjątkowo ceni sobie ciepło domowe, relacje z człowiekiem, z drugiej potrzebuje dużych dawek aktywności.
Wychowanie oraz szkolenie
Psy tej rasy są niezwykle podatne oraz pojętne, kiedy mowa o szkoleniu. Rasa jak wiadomo, była przygotowana pod kątem stróżowania. W wyniku tego, może się okazać że raz na jakiś czas pies będzie pokazywał swoją niezależną stronę. Jak skutecznie szkolić psy rasy Broholmer? Należy połączyć konsekwencję z pozytywnym podejściem.
Zdrowie rasy
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że rasa ta, z uwagi na swoje rozmiary, może mieć problemy z dysplazją łokci, bioder. Zaleca się i to z uwagi na przepisy klubu rasy, wykonywania prześwietleń. Oprócz powyższych schorzeń, u dogów duńskich spotkać można problemy ze skórą. Jednak są to jednostkowe przypadki.
Jak prawidłowo żywić psy rasy broholmer
Broholmer może być wymagającym psem, kiedy mowa o odżywianiu. Szczególnie kiedy mowa o okresie wzrostu. Wtedy to, psy tej rasy potrzebują niezwykle zbilansowanej, starannie dobranej karmy. Musi być ona najwyższej klasy, tak aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników. Co ważne, żywienie psa należy podzielić na 2 do 3 posiłków w ciągu doby. Wszystko po to, aby uchronić psy przed rozszerzeniem i skrętem żołądka.
Zabiegi pielęgnacyjne
Psy rasy broholmer nie będą wymagały częstych, czy też skomplikowanych zabiegów związanych z pielęgnacją. Ważne jest, aby w trakcie linienia, przeprowadzać szczotkowanie każdego dnia. Dodatkowo istotne jest regularne sprawdzanie stanu psich uszu.
Dla kogo ta rasa
Broholmer to rasa zdecydowanie dla każdego. Nie ma znaczenia, czy ktoś dopiero myśli nad pierwszym towarzyszem, czy już jest doświadczony w opiece nad czworonogami. Bardzo ważne jest tylko aby pamiętać, że psy te wymagają codziennej aktywności, sporej przestrzeni dla zachowania stabilności. Dlatego nie poleca się psów osobom, które mieszkają w blokach.
Zalety i wady psów rasy broholmer
Jakich zalet należy spodziewać się po dogach duńskich? O jakich wadach koniecznie powinni wiedzieć wszyscy ci, których rasa broholmer zainteresowała? Wśród zalet na pierwszy plan wysuwa się duża łatwość w prawidłowym układaniu psa. Kolejny pozytywny aspekt życia z broholmerem odnosi się do faktu, że znakomicie odnajduje się wśród dzieci, a także jest pozytywnie nastawiony do innych zwierząt domowych. Psy tej rasy cechuje zrównoważenie oraz łagodność. Nie wymagają także skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Co zaś w sytuacji, kiedy trzeba bliżej poznać wady psów rasy broholmer? Przede wszystkim psy te nie nadają się do tego, aby zamieszkać w bloku. Kolejną wadą dla wielu są zbyt duże koszty utrzymania czworonoga.
Broholmer – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 315
- Kraj pochodzenia: Dania
- Charakter: pies zrównoważony, spokojny, przyjacielski, a jednocześnie czujny i odważny
- Wielkość: psy – min. 75 cm, suki – min. 70 cm
- Waga: psy 50-70 kg, suki 40-60 kg
- Szata: krótka i twarda
- Maść: płowa w różnych odcieniach lub czarna; dopuszczalne są białe znaczenia na piersi, łapach i końcu ogona
- Długość życia: 10-12 lat
- Aktywność: potrzebuje stosunkowo dużo ruchu
- Koszty utrzymania: 400 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: odporny; jak każdy duży pies jest podatny na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, ale obowiązkowe badania pozwalają kontrolować te problemy
- Możliwość nabycia szczeniaka: aby kupić szczenię, trzeba zostać członkiem duńskiego klubu rasy i zobowiązać się do przestrzegania jego przepisów
- Cena psa z rodowodem: 2000 euro (obowiązująca cena ustalona przez klub rasy)
Napisz nam co o tym myślisz