Początki rasy bulterier mają miejsce w Anglii, gdy celem uzyskania psa doskonałego do walk, zaczęto krzyżować buldogi z terierami. Miało to miejsce w XIX wieku. Na początku uzyskiwano psy, które ważyły około 5 kg, jednak odnotowywano przypadki znacznie cięższych psów, nawet w okolicach 18 kg.
W latach 70. XIX wieku po raz pierwszy na wystawie psów bulterier uzyskał tytuł czempiona. Po wykreśleniu rasy z Kennel Clubu hodowcy nadal prowadzili swoją działalność. W roku 1938 wystąpili o ponowną rejestrację rasy do Kennel Clubu.
Uznanie rasy nastąpiło rok później, a w 1948 bulterier miniaturowy otrzymał po raz pierwszy czempionat. Rasa bulterier miniaturowy jest niszowa w naszym kraju, mimo tego, można znaleźć hodowców.
Charakter
Bulterier miniaturowy jest bardzo podobny do tradycyjnego bulteriera, jednak posiada od niego znacznie więcej energii. Na pewno należy uważnie podchodzić do psich zabaw z dziećmi. Poprzez swoją nieostrożność i żywiołowość, może wyrządzić krzywdę, zarówno dziecku, jak i sobie. Jeżeli chcemy, aby dziecko często bawiło się z bulterierem miniaturowym, konieczne będzie przekazanie odpowiedniej wiedzy dziecku na temat psich zachowań. Pod żadnym pozorem (podobnie jak innych psich ras), nie można bulterierów w żaden sposób drażnić, prowokować.
Psy tej rasy zaakceptują inne psy, jednak pod pewnymi warunkami. Na pewno należy ostrożnie w jego otoczenie wprowadzić nowego psa. Problemem mogą być za to relacje, gdy spotkają się dwa dorosłe samce.
Wychowanie oraz szkolenie
Bulteriery miniaturowe to dość mocne charaktery, a dodatkowo są uparte. Ich prawidłowe wychowanie nie należy więc do najłatwiejszych zadań. Nie każdy więc może być właścicielem psa tej rasy, gdyż wymaga się cierpliwość, konsekwencję, a także upartość. Oczywiście nie może dochodzić do sytuacji, że właściciel jest szorstki, brutalny wobec psa. Jego wychowanie i szkolenie ma się odbywać w sposób wyważony.
Zdrowie rasy
Psy tej rasy są zazwyczaj odporne i zdrowe, jednak z uwagi na dość dużą masę ciała, nie zaliczają się do psów długowiecznych. Standardową chorobą, z jaką można się spotkać przy bulterierach miniaturowych, jest pierwotne zwichnięcie soczewki. Najczęściej schorzenie pojawia się pomiędzy 3, a 6 rokiem życia. Brak działań powoduje, że bulterier może oślepnąć. Bulteriery miniaturowe mogą cierpieć również na alergie, głuchotę, a także alergie.
Jak prawidłowo żywić psy rasy bulterier miniaturowy
Rasa bulterier miniaturowy odznacza się tendencją do tycia. Z tego też względu konieczne jest stałe kontrolowanie ilości podawanej karmy. Jeżeli na psich żebrach jest zbyt wiele tłuszczu, karma powinna zostać ograniczona.
Zabiegi pielęgnacyjne
Pielęgnacja psa nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Okazuje się, że wykorzystanie zwykłej, gumowej szczotki w zupełności wystarcza do usuwania martwych włosów. Należy pamiętać o fakcie, że włosy bulteriera miniaturowego w okresie linienia mogą znajdować się wszędzie. Wymaga się więc regularnego dbania o porządek w domu.
Dla kogo ta rasa
Bulterier miniaturowy jest doskonałym towarzyszem dla osób, które nie stronią od aktywności. Wymagają częstej uwagi i nadzoru, dlatego trzeba mieć dużo czasu dla takiego psa. Jeżeli ktoś przebywa często poza domem, raczej nie powinien posiadać psa tej rasy. Należy również pamiętać, że gdy ktokolwiek zdecyduje się na psa tej właśnie rasy, musi być niezwykle cierpliwy, ale i stanowczy podczas wychowania.
Zalety i wady psów rasy bulterier miniaturowy
Wśród zalet bulterierów miniaturowych na uwagę na pewno zasługuje fakt, że są to psy, które okażą się znakomitymi kompanami dla osób aktywnych. Nie ma problemów z ich prawidłową pielęgnacją.
Należy również wśród zalet wymienić, że to psy, które doskonale sprawdzają się jako stróże domowego ogniska. Oczywiście bulteriery miniaturowe posiadają również wady. Tutaj koniecznie należy wspomnieć, że ot psy, które wymagają sporej uwagi, a do tego są niezwykle uparte.
Bulterier miniaturowy pozostawiony sam sobie może dokonać zniszczeń np. na sprzętach domowych. Jeżeli ktoś nie jest zbyt aktywny, to może się okazać, że pies będzie sprawiał liczne problemy. Dodatkowo nie jest zbyt przyjaźnie nastawiony do psów tej samej płci, które są nad wyraz dominujące.
Bulterier miniaturowy – grupa III FCI, sekcja 3, nr wzorca 359
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Wielkość: do 35,5 cm
- Waga: niesprecyzowana we wzorcu, 11-15 kg
- Długość życia: ok. 12 lat
- Podatność na szkolenie: średnia
- Aktywność: duża, zwłaszcza w młodym wieku
- Koszty utrzymania: ok. 150 zł miesięcznie
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, szczeniaka trzeba wcześniej zamówić
- Cena psa z rodowodem: ok. 3500 zł
Napisz nam co o tym myślisz