logo

Dog Kanaryjski

simplie Rasy psów 17 września 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Dog kanaryjski to rasa powstała z krzyżowania psów Bardino Majorero i molosowatych. Bardino Majorero to rasa pochodząca z Wysp Kanaryjskich, natomiast psy molosowate przybyły na wyspy z Hiszpanii kontynentalnej. Za początki krzyżowania psów w tym miejscu, uznaje się zdobycie przez Hiszpanów Wyspa Kanaryjskich.

Stworzenie rasy było tym prostsze, gdyż dzięki izolacji wysp, trudno, aby docierały na nią inne rasy. Rozkwit rasy dogów kanaryjskich przypada na lata 70 XX wieku. Wtedy podjęto zabiegi mające na celu jej rekonstrukcję. Oficjalnie doga kanaryjskiego uznano w 1989 roku, a w 2001 uczyniła to FCI. 

Charakter Doga Kanaryjskiego


Psy tej rasy są opanowane, pewne siebie, zrównoważone. Z uwagi na swoje pochodzenie, mogą ujawniać się u niego cechy bojowe, co przeradza się w agresywne zachowanie. Dogi kanaryjskie mogą nie akceptować innych psów, a także obcych ludzi.

Wychowanie oraz szkolenie Dogów Kanaryjskich


Psy są niezwykle inteligentne, co sprawia, że szkolenie i wychowanie nie będzie problematyczne. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy opiekun doga kanaryjskiego w trakcie wychowania musi być w pełni konsekwentny. Wystarczy chwila słabości, a pies ją wyczuje, co przeradza się w upartość i niechęć w podporządkowaniu się właścicielowi.

Zdrowie rasy Dog Kanaryjski


Dogi kanaryjskie nie narzekają na zdrowie, co czyni je dość wytrzymałą rasą. Oczywiście mogą przytrafić się najróżniejsze schorzenia, w tym młodzieńcze zapalenie kości, a także dysplazja łokciowa oraz biodrowa. Cierpieć mogą z tytułu niedoczynności tarczycy, padaczki czy entropium.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Dog Kanaryjski


Do karmienia dogów kanaryjskich zaleca się korzystać z najlepszej jakości karmy, przeznaczonej dla psów dużych. Istotne jest, aby umiejętnie dopasować karmę do psa, zarówno do jego wieku, jak i aktywności. Samodzielne przygotowywanie pożywienia dla dogów kanaryjskich, wymaga stosowania odpowiednich suplementów. Jest to bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju.

Zabiegi pielęgnacyjne


Dogi kanaryjskie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę od czasu do czasu niezbędne jest dokładne wyszczotkowanie psa, przy pomocy zgrzebła gumowego. Tradycyjnie trzeba pamiętać o kontroli stanu zębów, uszu oraz pazurów.

Dla kogo Dog Kanaryjski


Dog Kanaryjski nie będzie psem dla każdego. Osoby niedoświadczone, nie umiejące radzić sobie z wychowaniem psów, powinny odpuścić tę rasę. Właściciel doga kanaryjskiego powinien być cierpliwy, konsekwentny oraz stanowczy. Dogi kanaryjskie na pewno znakomicie odnajdą się wśród rodzin z dziećmi. Warto jednak zapamiętać, że wymagają one stałej aktywności. Dlatego opiekunowie muszą mieć czas i chęci na regularne spacery z dogiem kanaryjskim.

Zalety i wady psów rasy Dog Kanaryjski


Dogi kanaryjskie posiadają wiele zalet. Trzeba tutaj podkreślić przede wszystkim ogromne przywiązanie do właściciela i jego rodziny. Na pewno zaletą dla wielu jest fakt, że pies nie wymaga dużych nakładów dotyczących pielęgnacji. Wśród innych zalet dogów kanaryjskich wymienia się jego umiejętności obronne i stróżujące, a także opiekuńcze i pozytywne podejście do dzieci.

Jaki wad należy spodziewać się w przypadku dogów kanaryjskich? Na pewno nieumiejętne wychowanie i szkolenie przekłada się, iż psy stają się dominujące oraz uparte. Proces ten jest niezwykle ciężko odwrócić. Dodatkowo może przejawiać agresywne zachowanie. Wymagają doświadczonego opiekuna, gdyż tylko w ten sposób zostaną prawidłowo poprowadzone.

Wzorzec:

Dog kanaryjski – grupa II FCI, sekcja 2.1, nr wzorca 346


  • Pochodzenie: Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie)
  • Charakter: pies o spokojnym sposobie bycia i czujnym wyrazie; szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania bydła; szczeka głośno, niskim głosem; nadzwyczaj oddany właścicielowi, posłuszny i łagodny wobec całej rodziny, ale podejrzliwy wobec obcych; zrównoważony, pewny siebie, pełen godności, z dystansem
  • Wielkość: psy – 60-66 cm, suki – 56-62 cm
  • Waga: psy – 50-65 kg, suki – 40-55 kg
  • Szata: krótka, gruba, przylegająca, bez podszerstka (może on występować tylko na szyi i na tylnej stronie uda), w dotyku twarda; na uszach bardzo krótka i delikatna, trochę dłuższa na kłębie i tylnej stronie ud
  • Maść: różne odcienie pręgowanej – od ciemnego, głębokiego brązu po jasnoszarą i blond; płowa w różnych odcieniach, piaskowa; białe znaczenia dopuszczalne na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach i palcach tylnych łap, ale te ostatnie powinny być jak najmniejsze; maska zawsze czarna, nie powinna sięgać powyżej oczu
  • Długość życia: 9-11 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Cena psa z rodowodem: 1000-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

hart polski cena rasy psow wychowanie zywienie wzorzec blog o psach

Chart Polski

16 września, 2019
Szp ic duzy bialy rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach 1 e1568050185918

Szpic średni

23 września, 2019
Wyświetlenia: 3713