Pochodzenie nazwy przypisuje się barwie, kolorowi szaremu. To oczywiście jedna z legend, gdyż inne źródła, kierują na XVII-wiecznego pisarza Caiusa. Twierdził on, że „greyhound” to nic innego, jak zniekształcenie łacińskiego wyrazu „gradus”, oznaczające stopień.
Uważał, że jest to odniesienie do psów, które posiadają wysoką rangę w społeczeństwie. Można szukać i dalej, głębiej, jednak warto cofnąć się do starożytnego Egiptu, gdzie można znaleźć potomków Greyhounda. Psy były używane przede wszystkim do polowań. O ich znaczeniu świadczy fakt, że były mumifikowane i chowane wraz z właścicielami.
Psy do Europy, a dokładniej do Wielkiej Brytanii, trafiły wraz z wędrówkami Fenicjan lub Celtów. Dość szybko zaczęły cieszyć się popularnością i były jednym z wyznacznikiem wysokiej pozycji społecznej ich właścicieli.
Wiek XIX to zmierzch Greyhound-ów, jako psów myśliwskich. Ludzie jednak szybko znaleźli nowe zajęcie dla tych psiaków, organizując wyścigi. W tamtym okresie najlepsze psy rasy Greyhound potrafiły na wyścigach zarobić dla swojego właściciela ogromne kwoty pieniędzy.
Charakter Greyhound
Wyrafinowana budowa, do tego elegancja i efektowny wygląd. To wszystko od razu zwraca uwagę na psy rasy Greyhound. Są one niezwykle łagodne, wierne oraz przyjaźnie nastawione. Dodać należy również, że psy rasy Greyhound nawiązują doskonały kontakt z dziećmi.
Jeżeli zapewnimy psom odpowiednie ilości codziennych spacerów, to bez problemów zaadaptują się do życia w mieszkaniu. Należy z nimi postępować w sposób delikatny, gdyż należą do kategorii psów o wyjątkowej wrażliwości.
Spacery z psami rasy Greyhound wymagają aktywności fizycznej. To psy, które z wielką ochotą biegają. Muszą gdzieś dać upust energii, która w nich drzemie. Dlatego każdego dnia należy zaplanować dla psa odpowiedniej długości spacer.
Wychowanie oraz szkolenie
Porównując Greyhoundy do innych chartów, mamy pewność, że będą one się znakomicie układały. Jeżeli umiejętnie wychowamy swojego Greyhounda, będzie nam posłuszny, za każdym razem pozytywnie zareaguje na wołanie.
Jeżeli Greyhound nie jest posłuszny, to przyczyną jest przede wszystkim brak umiejętnego wychowania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że spacery z psem tej rasy, powinny zostać starannie zaplanowane. Wynika to z faktu, że ich natura każe im ganiać, biegać za wszystkim, co się rusza.
Zdrowie rasy Greyhound
Psy rasy Greyhound odznaczają się dobrym zdrowiem. To jedna z nielicznych ras, u których nie spotyka się dysplazji biodrowej. Jakie problemy zdrowotne mogą dotknąć Greyhounda? Przede wszystkim skręt oraz rozszerzenie żołądka, szmery serca, niedoczynność tarczycy, a także nowotwory kości.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Greyhound
Żywienie musi być oparte o fakt, że rasa ta zużywa dużo energii w trakcie energii, spacerów. Brak zadbania o odpowiednią kaloryczność posiłków źle wpłynie na formę naszego psa. Greyhoundy oczywiście uwielbiają jeść, jednak trzeba mieć na uwadze, że ogromny apetyt idzie w parze z wybrednością. Dlatego żywność dla psa powinna być jak najlepszej jakości.
Zabiegi pielęgnacyjne
Nieznaczne linienie sprawia, że nie trzeba poświęcać dużo czasu i uwagi na pielęgnację psa rasy Greyhound. Raz na jakiś czas w zupełności wystarczy szczotkowanie. Dodatkowo w trakcie zimnych miesięcy należy zadbać o komfort psa, zakładając mu ubranko. To psy, które nie przepadają za niskimi temperaturami i wilgocią.
Dla kogo Greyhound
Jeżeli jesteśmy myśliwym lub pragniemy wystawiać psa w wyścigach, to Greyhound będzie znakomitym pomysłem. Oczywiście sprawdza się również wśród rodzin z dziećmi. Naturalnie jest to pies dla osób aktywnych fizycznie, takich, które nie mają problemy z codziennym wygospodarowaniem czasu na dłuższe i intensywne spacery.
Zalety i wady psów rasy Greyhound
Greyhoundy mają liczne zalety, do których na pewno należy zaliczyć zrównoważenie oraz spokojne podejście. Psy tej rasy bardzo szybko przywiązują się do właściciela, a prawidłowe wychowanie powoduje, że są w pełni oddane.
Na plus należy również zaliczyć to, że nie są one agresywne, doskonale łapią kontakt z dziećmi. Greyhoundy to również psy, które są niezwykle inteligentne i nie wymagają dużych zabiegów w ramach pielęgnacji.
Jakie wady przypisywane są psom Greyhound? Brak odporności na kiepskie warunki atmosferyczne (mroźne polskie zimy). Problemem dla niektórych na pewno jest to, iż pies posiada silny instynkt łowiecki, a jego utrzymanie nie należy do tanich.
Wzorzec:
Greyhound – X grupa FCI, sekcja 3, nr wzorca 158
- Pochodzenie: Wielka Brytania
- Charakter: inteligentny, łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze; ma jednak silny instynkt łowiecki
- Wielkość: idealna wysokość w kłębie dla psa – od 71 do 76 cm, dla suki – od 68 do 71
- Waga: pies – 27-40 kg, suka – 26-34 kg
- Szata: krótka, delikatna i przylegająca
- Maść: czarna, biała, ruda, błękitna, płowa, pręgowana lub którykolwiek z tych kolorów z białymi znaczeniami, łaciata z łatami w którymś z tych kolorów
- Długość życia: 12-14 lat
- Podatność na szkolenie: średnia
- Cena psa z rodowodem: 2000-3000 z
Napisz nam co o tym myślisz