logo

Gryfon korthalsa

simplie Rasy psów 25 marca 2021 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 5

Mimo, iż rasa uznawana jest za francuską, to powstała poprzez działania Eduardo Korthalsowi, który był Holendrem, a hodowlę prowadził w Niemczech. Działał pod koniec wieku XIX, a stworzenie rasy, zajęło mu około dwóch dekad. Dlaczego Korthals postanowił pracować nad nową psią rasą? Przede wszystkim w jego głowie zaświtał pomysł, żeby powstał idealny wyżeł.

Co to dokładnie miało oznaczać? Z jednej strony pies miał być w pełni oddany opiekunowi, z drugiej zaś niezwykle odporny i wytrzymały. Niestety, nie udało się w pełni ustalić, jakie rasy zostały użyte przez hodowcę, do stworzenia gryfona. Pierwszy klub gryfona powstał dopiero w 1916 roku, czyli kilkanaście lat po wyhodowaniu rasy.

Współcześnie najwięcej gryfonów korthalsa można spotkać we Francji, jak i również w Kanadzie oraz krajach Beneluksu. Co do gryfonów w Polsce, to myśliwi sprowadzali je już w latach 50. XX wieku. Natomiast obecnie trudno szukać gryfonów wśród polskich miłośników psów. Niektóre źródła twierdzą, że na terenie naszego kraju znajduje się jeden przedstawiciel rasy.

gryfon korthalsa rasa psa blog o psach opinie cena hodowla


  Gryfon Korthalsa to rasa, która wpasowuje się w wyżła szorstkowłosego. Okazuje się jednak, że nie wytrawne oko może pomylić psa i dopasować do czeskiego fouska lub wyżła niemieckiego. Jednak gryfony mają od wyżej wymienionych dwóch ras, znacznie dłuższą i obfitą szatę. Do tego jest niezwykle miękka. Psy tej rasy na pierwszym miejscu stawiają codzienną bliskość z opiekunem. To rasa, która nie odpuszcza na krok człowieka. Tym sposobem nie ma możliwości, aby psa pozostawiać samemu sobie, lub też zabraniać mu towarzyszenia.

Warto zauważyć, że gryfony są dość pozytywnie nastawione do maluchów, dzięki czemu sprawdzają się znakomicie jako psy rodzinne. Nie mają także problemów w kontakcie z innymi zwierzętami domowymi. Kto będzie chciał spędzić wiele lat życia z gryfonem korthalsa, koniecznie musi mieć na uwadze, że to psy aktywne fizyczne. Każdy opiekun powinien więc zapewnić psu codzienną dawkę ruchu. Nie w formie spacerów dookoła domu, bloku, a dać możliwość wybiegania po terenie parkowym, na łąkach. Psy tej rasy nie mają problemów również z kontaktem z wodą, pływanie nie jest przeszkodą.

gryfon korthalsa cena charakter hodowla opinie wzorzec  

Wychowanie oraz szkolenie


Gryfon Korthalsa to pies, z którym nie ma problemów, kiedy mowa o szkoleniu, wychowaniu. Jako iż dość długo dojrzewa, to zawsze jest chętny na różnego rodzaju gry i zabawy. Psy tej rasy są również niezwykle pozytywnie nastawione, niezależnie od pory dnia. Naprawdę trzeba wiele zrobić, aby wytrącić je z równowagi.

Oczywiście złe traktowanie, agresywny stosunek do zwierzaka sprawi, że jego naturalne cechy mogą zostać zminimalizowane. Co do samej nauki, współpracy, to jest w pełni otwarty. Nie ma większych problemów z jego szkoleniem, pod warunkiem, że opiekun jest zrównoważony, pozytywnie nastawiony do psiaka. Szkolenie, socjalizację psa należy rozpoczynać jak najszybciej.  

Zdrowie rasy


Psy tej rasy nie narzekają na zdrowie. To rasa z kategorii tych, które nie mają problemów zdrowotnych, jednak przy wyborze psa, trzeba dokładnie zorientować się w tym, jak wyglądają wyniki badania rodziców.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy gryfon korthalsa


Gryfony nie są rasą, która ma ogromne wymagania pod względem żywienia. Tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w dobrej klasy karmę. Jeżeli ktoś preferuje samodzielnie przygotowywane posiłki dla psa, to również może gryfonom je serwować.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Czy pielęgnacja psów rasy Gryfon Korthalsa jest skomplikowana? Nic z tych rzeczy, jednak pewne jest, że psy oczekują regularnego szczotkowania. Przyjmuje się, że wystarczy uczynić to co kilka dni. Jednak z uwagi na aktywność psa, po każdej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, psy potrzebować będą dokładnego wyczesania. Zaleca się również stałe kontrole uszu i okolic. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dwa razy w roku pies odwiedził psiego fryzjera.  

Dla kogo ta rasa


Gryfony to przede wszystkim psy, które znakomicie odnajdą się u przewodnika, który nie ma problemów z codzienną aktywnością. Psu trzeba poświęcić trochę czasu na spacerach, dlatego osoby nad wyraz zapracowane, powinny pomyśleć o innej rasie. Gryfon Korthalsa jest oczywiście naturalnym partnerem myśliwych, dlatego kto regularnie para się tym zajęciem, może śmiało pomyśleć o psach tej rasy. Trudno trzymać takiego psa w mieszkaniu, dlatego trzeba mocno przemyśleć posiadanie gryfona, kiedy mieszka się w bloku.

gryfon korthalsa szczeniak szczeniaki cena hodowla charakter

Zalety i wady psów rasy gryfon korthalsa


Jakie zalety posiadają gryfony? Jakich wad można się po nich spodziewać?   Gdy mówimy o psich wadach, należy wymienić tutaj, że ot psy, które wymagają stałego, codziennego ruchu i to w niemałych ilościach. To również psy, które potrzebować będą regularnego trymowania. Jego sierść lubi zaś zbierać różnego rodzaju resztki roślinne i śmieci.

Oczywiście to pies, który posiada także wiele zalet. Oto najistotniejsze z nich. Mowa o psach, które są niezwykle towarzyskie w gronie rodzinnym. Pozytywnie, ciepło nastawione do dzieci oraz zwierząt domowych. Nie ma problemów kiedy mowa o współpracy, szkoleniem gryfonów. Dodatkowo cieszą się znakomitym zdrowiem.  

Gryfon Korthalsa – grupa VII FCI, sekcja 1.3, nr wzorca 107


  • Kraj pochodzenia: Francja
  • Charakter: pies inteligentny, łagodny, przyjazny i oddany; delikatny wobec dzieci; doskonały pies myśliwski; sprawdza się także jako stróż
  • Wielkość: psy 55-60 cm, suki 50-55 cm
  • Waga: psy 23-27 kg, suki 18-23 kg
  • Szata: szorstka, dwuwarstwowa (twardy włos okrywowy i gruby, miękki podszerstek); na głowie tworzy brwi, brodę i wąsy
  • Maść: preferowana stalowoszara z brązowymi łatami albo brązowa; często występuje maść brązowa dereszowata (wymieszane włosy białe i brązowe); dopuszczalne jest umaszczenie biało-brązowe i biało-pomarańczowe
  • Długość życia: zwykle ok. 12 lat, czasem 14-15 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: dosyć duża; jeśli zapewni mu się codzienną dawkę ruchu, w domu jest spokojny
  • Koszty utrzymania: 100-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; sporadycznie zdarza się dysplazja stawów biodrowych
  • Możliwość nabycia szczeniaka: obecnie tylko za granicą
  • Cena psa z rodowodem: za granicą ok. 900 euro, w Polsce 3500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

  • Wspaniała rasa , zalety ponadprzecięte,pies użytkowy wszechstronny . Sunia żyła 14 lat. Poszukuję szczeniaka

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    kerry blue terrier rasa psa blog o psach wady zalety cena scaled 1

    Kerry blue terrier

    22 marca, 2021
    broholmer blog o psach charakter wzorzec wady zalety cena opinie

    Broholmer

    28 marca, 2021
    Wyświetlenia: 1805