Wiejskie psy stróżujące z okolic Schwarzwaldu i Harzu to potomkowie psów rasy Hovawart. Już sama nazwa rasy wskazuje, o jakich psach mowa, gdyż w średniowieczu, Hovawart to stróż podwórka. Pod koniec XIV wieku pojawiła się pierwsza wzmianka o tej rasie.
Współcześnie pierwsze hodowle psów rasy Hovawart były zakładane na początku XX wieku. Wtedy to Bertram Konig skojarzył wiejskie psy pochodzące z rejonu Schwarzwaldu, Harzu i Odenwaldu, dając niejako zarys rasie, którą znamy do dziś. Dlaczego mowa o zarysie?
Dzieła ojca dopełnił syn, Kurt Konig, który w dwudziestoleciu międzywojennym dokonał skrzyżowania psa wiejskiego z nowofundlandem, leonbergerem czy owczarkiem niemieckim oraz dużym szwajcarskim psem pasterskim i kuwaszem.
Po II wojnie światowej hodowcy podjęli się zadania odbudowy rasy, co oczywiście się udało, czego zwieńczeniem było uznanie psów Hovawart za rasę użytkową z egzaminem na psa obronnego. W Polsce pies tej rasy nie jest popularny.
Charakter
Psy tej rasy są niezwykle przyjacielskie, wesołe, a co istotne, ich temperament określa się na średni. Na uwagę zasługuje również dość długi okres dojrzewania, przypadający na trzeci, czwarty rok życia. Hovawart jest znakomitym towarzyszem rodziny, szczególnie doskonale odnajduje się w otoczeniu dzieci.
Wspomnieć należy również fakt, że to rasa niezwykle oddana właścicielowi i do tego wrażliwa. Hovawart nie ma problemów z innymi zwierzętami w swoimi otoczeniu. Wobec innych psów jest nastawiony neutralnie, jednak sprowokowany może być groźny. Hovawart to doskonały stróż, reagujący na potencjalne zagrożenia.
Bardzo istotny jest fakt, że psy tej rasy są niezwykle dominujące. Dlatego mając takiego psa w domu, od początku należy wyznaczać granice. Oddanie psu rasy Hovawart zbyt wiele terenu sprawi, że w późniejszych latach właściciel będzie miał problemy z panowaniem nad psem. Bardzo istotna jest socjalizacja psów tej rasy, która powinna być rozpoczęta jak najszybciej.
Psy rasy Hovawart nie mogą być bezczynne, zbyt długo znajdować się w stanie błogiego lenistwa. To rasa, która wymaga dużej aktywności, nie tylko związanej z hasaniem np. po ogrodzie. Konieczne są regularne spacery w przeróżnym terenie.
Wychowanie oraz szkolenie
Psy niezwykle inteligentne, otwarte na wiedzę, jednak z drugiej strony mogą być uparte. Hovawart to rasa, która na pewno nie będzie w pełni posłuszna. Wynika to z psiej natury. Podobnie nie należy spodziewać się, że psy będą automatycznie wykonywać wszystkie polecenia. Wychowując, szkoląc psa, należy mieć na uwadze, że zajęcia muszą być zróżnicowane. Monotonia, powtarzalność sprawia, że Hovawart się nudzi i nie ma ochoty na współpracę.
Ważne jest prawidłowe podejście do wychowania oraz szkolenia psów rasy Hovawart. Mianowicie należy wydawać komendy stanowczym, ale spokojnym głosem. Jakiekolwiek oznaki przemocy, krzyków są zakazane. Prawidłowe szkolenie będzie wymagało różnorodnych ćwiczeń, konsekwentnego działania oraz pozytywnych bodźców.
Zdrowie rasy Hovawart
Wśród potencjalnych problemów zdrowotnych rasy Hovawart należy wspomnieć o skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Czasami mogą pojawiać się choroby serca, niedoczynności tarczycy, czy oczu. Spotyka się także skręt i rozszerzenie żołądka. Jednak na tle innych ras, psy Hovawart cieszą się dobrym zdrowiem, są uważane za niezwykle odporne zwierzęta.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Hovawart
Psy tej rasy mają apetyt, co może być przyczyną tycia. Dlatego każdy właściciel powinien dbać o podawanie prawidłowych ilości pokarmu, żeby przyrost wagi nie był nadmierny. W okresie rozwoju wymaga się, aby dostarczać najlepszej jakości i prawidłowo zbilansowanej karmy. Taka karma powinna być wzbogacona chondroityną oraz glukozaminą. Dorosłe psy Hovawart karmi się dwa razy, ustalając porcję w zależności od trybu życia.
Zabiegi pielęgnacyjne
Dorosłe Hovawarty nie wymagają częstych zabiegów wyczesywania. W zupełności wystarczy przeprowadzić je raz na 7 czy 14 dni. Jedynie w okresach linienia tego typu działania muszą być wykonywane częściej. Co istotne, usuwanie zabrudzeń z sierści psów tej rasy jest niezwykle proste, gdyż ma ona właściwości samooczyszczające. Dodatkowo wymagane jest regularne sprawdzanie stanu zębów, uszu, jak i regularne obcinanie paznokci.
la kogo psy Hovawart
Hovawart to pies nie dla wszystkich. Wynika to z faktu, że wymagają one regularnego i porządnego ruchu. Dlatego właściciele psów tej rasy muszą być aktywne, zdrowe, a także mieć czas na długie spacery. Dodatkowo właściciel powinien być osobą cierpliwą, spokojną, aczkolwiek stanowczą.
Zalety i wady psów rasy Hovawart
Hovawart to pies o licznych zaletach, aczkolwiek i mający wady. O czym warto wiedzieć, zarówno w dziedzinie zalet, jak i wad? Przede wszystkim mowa o psie, który mocno przywiązuje się do właściciela i jego rodziny. Hovawart to rasa idealnie pasująca do rodzin z dziećmi.
Pielęgnacja jego sierści nie jest czasochłonna i kłopotliwa. Warto pamiętać również o tym, że nie ma problemów z innymi domowymi zwierzętami. Hovawart to również znakomity stróż domowego ogniska. Wśród wad tej rasy, koniecznie należy wspomnieć o ciągłej próbie zdominowana właściciela. W pewnych okresach problemem jest również obfite linienie psa.
Wzorzec:
Hovawart – grupa II FCI, sekcja 2.2, nr wzorca 190
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Pierwotne przeznaczenie: pies stróżujący
- Charakter: pies zrównoważony, o średnim temperamencie, wesoły, przyjacielski, niezależny, pewny siebie; wrażliwy, wymaga silnej więzi z człowiekiem; ma skłonność do dominacji (głównie samce); świetny stróż, nieufny wobec obcych, ale bez nadmiernej agresji; aktywny, skoczny i energiczny, jest typem sportowca; w okresie dorastania wymaga starannej socjalizacji
- Wielkość: psy 63-70 cm w kłębie, suki 58-65 cm (wadą jest wzrost poniżej minimalnego i więcej niż 3 cm ponad maksymalny)
- Szata: włos mocny, zwarty, długi, lekko falisty i przylegający, z niewielką ilością podszerstka; sierść dłuższa na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej
części przednich kończyn (pióro), na udach (obfite portki) i ogonie - Maść: blond, czarna podpalana i czarna
- Osiąganie dojrzałości: 3-4 lata
- Długość życia: 11-13 lat
- Linienie: dosyć obfite, dwa razy w roku
- Aktywność: bardzo duża; potrzebuje wiele ruchu i zajęć
- Szkolenie: konieczne podstawy posłuszeństwa (PT); może być szkolony na psa tropiącego (PTT, IPO-FH FCI) i obrończego (IPO); nadaje
się do uprawiania sportów (obedience, agility, flyball, canicross i taniec
z psem) - Podatność na szkolenie: bardzo duża; pies inteligentny, lubi pracować z człowiekiem, ale jest uparty i samodzielny; wymaga konsekwencji, cierpliwości i pozytywnych metod szkolenia
- Stosunek do dzieci: przyjazny
- Stosunek do innych psów: wobec swojego stada tolerancyjny, choć dwa samce o silnych charakterach mogą się nie zaakceptować; na ogół nie wszczyna bójek z obcymi psami, ale sprowokowany jest groźnym przeciwnikiem
- Odporność na warunki atmosferyczne: bardzo odporny
- Mieszkanie: najlepiej dom z ogrodem, ale nie można izolować go od rodziny; przystosuje się do życia w mieszkaniu, jeśli będzie miał zapewniony regularny ruch (ok. 1,5 godz. aktywnego spaceru dziennie)
- Przygotowanie do wystaw: kąpiel lub dokładne wyczesanie i odświeżenie sierści; można wyrównać sierść na stopach
- Koszty utrzymania: 150-250 zł miesięcznie
- Pierwsze w Polsce: 1985 r.
- Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemów z kupnem
- Cena psa z rodowodem: ok. 3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz
Anna Marszycka
18 maja 2020 o godzinie 13:54na 3 zdjęciu od góry zamiast hovawarta widzę berneńczyka