Owczarek pirenejski długowłosy to rasa uważana za jedną z najstarszych we Francji. Nie może to dziwić, wszak od dawna owczarki pomagały przy wypasie i zaganianiu owiec w Pirenejach. Jednakże przypuszczenia te nie mają pokrycia choćby w dokumentach, dlatego do dziś krąży wiele teorii o powstaniu rasy owczarka pirenejskiego długowłosego.
Jedna z teorii wskazuje, że przodkami owczarków były psy pochodzące z Azji, które po przybyciu na Stary Kontynent wymieszały się z owczarkami europejskimi. Pierwsze hodowle psów tej rasy zaczęły powstawać na przełomie XIX i XX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawił się pierwszy wzorzec rasy, a także założono Klub Miłośników Psów Pirenejskich.
Ekspansja owczarków pirenejskich długowłosych poza Francją rozpoczęła się po II wojnie światowej. Co się tyczy Polski, pierwsze psy tej rasy zaczęły pojawiać się w naszym kraju w latach 90. Jednak nie są one zbyt popularne, przyjmuje się, że w naszym kraju może około kilkudziesięciu psów tej rasy.
Charakter
Psy tej rasy do dziś wykorzystywane są przy pracy z owcami. Owczarki pirenejskie długowłose są psami o dużym temperamencie, wykazując wielką ochotę od pracy i nauki. Ich temperament może być dla niektórych ludzi kłopotliwy, gdyż to psy, które mają problemy ze spokojnym siedzeniem, leżeniem.
Pies ten nie zawsze nadaje się jako towarzysz dla dzieci. Wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie jest mało cierpliwy i ciąganie, szarpanie mu nie w smak.
Wychowanie oraz szkolenie
Owczarek pirenejski długowłosy to idealna rasa do agility, czyli psiego sportu. Jednak biorąc takiego psa, należy zdać sobie sprawę, że proces układania nie jest prosty i przyjemny. Tylko i wyłącznie cierpliwa, skrupulatna socjalizacja pozwoli prawidłowo go wyszkolić, wychować.
Zdrowie rasy
Rasę śmiało, można określić jako długowieczną. Dodatkowo nawet u kresu swojego życia zachowują sprawność na wysokim poziomie.
Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek pirenejski długowłosy
Owczarek pirenejski długowłosy nie ma specjalnych wymagań co do codziennej strawy. Doskonale sprawdzi się zarówno to co przygotują mu opiekunowie, jak i dobrej jakości karma.
Zabiegi pielęgnacyjne
Owczarek pirenejski długowłosy nie sprawia trudności kiedy mowa o pielęgnacji. Przyjmuje się, co około 10 dni wystarczy starannie go wyszczotkować.
Dla kogo ta rasa
Owczarek pirenejski jest znakomitym psem dla tych osób, które mają zapał do wspólnego uprawiania psich sportów. To psia rasa, która wymaga dużej dawki aktywności, więc mówimy tutaj o psach, które znakomicie sprawdzają się wśród ludzi ceniących sport, długie spacery. Ci, którzy nie mają zbyt wiele czasu, nie mogą go poświęcić psu, powinni raczej poszukać innych ras.
Zalety rasy owczarek pirenejski długowłosy
Jakie zalety ma owczarek pirenejski? Z jakimi wadami trzeba się mierzyć? Przede wszystkim wśród zalety wymienia się fakt, że jest doskonałym stróżem. Psy tej rasy są również „tanie” w utrzymaniu.
Na pewno osoby aktywne cenią sobie psią chęć do różnego rodzaju psich sportów. Kiedy mowa o wadach owczarka pirenejskiego na pewno należy wymienić szczekliwość, ogromny temperament, a także fakt, że tylko cierpliwa, dokładna socjalizacja daje efekty.
Owczarek długowłosy – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 141
- Kraj pochodzenia: Francja
- Charakter: pies ruchliwy, żywiołowy, inteligentny, mocno związany z właścicielem, pełen chęci służenia mu, lecz równocześnie obdarzony własną inicjatywą; czujny, nieufny wobec obcych, doskonały stróż; bywa szczekliwy
- Wielkość: psy 40-48 cm, suki 38-46 cm, dla obu płci tolerancja +/- 2 cm
- Waga: 8-15 kg
- Szata: długa lub półdługa, gęsta, prawie prosta lub lekko falista, grubsza na zadzie; struktura pośrednia między włosem kozim a owczym; u niektórych psów mieszanka wełnistego podszerstka i twardszych włosów okrywowych tworzy spilśnione sznury lub płaty na zadzie, klatce piersiowej i przednich łapach; włos na pysku wyraźnie krótszy, mniej gęsty i układa się w taki sposób, jakby wiał w niego wiatr; oczy odsłonięte
- Maść: płowa w różnych odcieniach, włosy płowe mogą być przesiane czarnymi; szara w różnych odcieniach; arlekin (czarne łaty na szarym tle); rzadziej czarna lub pręgowana; mogą występować małe białe znaczenia na piersi, palcach i głowie
- Długość życia: ok. 15 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: bardzo duża; szczególnie w młodym wieku potrzebuje ruchu i zajęcia umysłowego, znudzony może stać się nieznośny
- Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: rasa zdrowa i odporna, spośród chorób o podłożu genetycznym zdarza się epilepsja
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce mioty rodzą się bardzo rzadko
Cena psa z rodowodem: 2500-3500 PLN
Napisz nam co o tym myślisz