logo

Owczarek portugalski

simplie Rasy psów 19 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Trudno znaleźć jakieś rzetelne informacje o pochodzeniu owczarków portugalskich. Wynika to z faktu, iż to typowo psy pasterskie, dlatego nie budziły zainteresowania badaczy. Przyjmuje się jednak, że mogą pochodzić od innych owczarków, których w górskich rejonach Pirenejów i Katalonii było sporo.

Owczarek portugalski jako rasa został uznany na początku lat 30. XX wieku. Zaś organizacja FCI dopiero w 1996 opublikowała wzorzec. Owczarki portugalskie były zagrożone wyginięciem w latach 70. XX wieku, na całe szczęście nie dopuszczono do tego.

Mimo tego, psy tej rasy popularne są przede wszystkim w Portugalii oraz Francji. W Polsce pierwszy przedstawiciel rasy pojawił się kilka lat temu. W naszym kraju to pies niszowy.

Owczarek portugalski cena hodowla charakter waga wzorzec

Charakter


Owczarki portugalski chętnie współpracują z ludźmi, odznacza je wysoki poziom aktywności. Z tego też względu to psy, które wymagają dużej dawki codziennego ruchu, a także różnego rodzaju zadań do wykonania. Nie można psów pozostawić samym sobie i zapomnieć właśnie o tych działaniach.

Owczarki portugalskie należą również do ras, które szybko i mocno przywiązują się do właścicieli, rodziny. Plusem jest fakt, że to psy, które nie szukają zwady z innymi psami, zwierzakami. Warto wspomnieć, że owczarki portugalski do osób nieznajomych podchodzą z dużą nieufnością.  

Wychowanie oraz szkolenie


Psy tej rasy łatwo i z przyjemnością się uczą. Owczarki portugalski, z uwagi na swoje przeznaczenie, mają dużo energii, a także są niezwykle zwinne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że odznaczają się również sporą inteligencją, co przy braku konsekwencji właściciela mogą wykorzystać.

Zaleca się szkolenie, wychowywanie owczarków portugalskich jak najszybciej. Nieumiejętne podejście do tematu spowoduje, że pies stanie się nieposłuszny, zdobędzie przewagę nad swoim opiekunem.  

Zdrowie rasy


Mowa o psach, które są ogólnie zdrowe. Z ważniejszych spraw może się przytrafić dysplazja, jednak jest to rzadkie zjawisko.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek portugalski


Psy tej rasy nie mają wysokich wymagań kulinarnych. Grunt to jednak zapewnić karmę odpowiedniej jakości. Nie ma problemów również z żywieniem psa jedzeniem samodzielnie przygotowanym.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Osoby, które chcą mieć owczarka portugalskiego, muszą być przygotowane na częste szczotkowanie. Przyjmuje się, że minimum raz w tygodniu należy taki zabieg przeprowadzić. Dobrze wspomagać zabiegi pielęgnacyjne odpowiednimi preparatami, które pomagają w procesie rozczesywania.  

Dla kogo ta rasa


Owczarki portugalski to przede wszystkim psy, które będą znakomitym towarzyszem dla osób aktywnych. Tylko duże dawki ruchu, częste spacery wprowadzą psa w stan zadowolenia. Pod żadnym pozorem psów tej rasy nie można pozostawiać na wiele godzin w samotności. Dodatkowo dobrym środowiskiem dla tych psów są domy z ogrodem.  

Zalety i wady psów rasy owczarek portugalski


Owczarki portugalskie to psy, które niewątpliwie posiadają wiele zalet. Również trzeba pamiętać o tym, że mamy do czynienia z psami, które nie są wolne od wad.

Wśród psich zalet warto zwrócić uwagę na chęć psiej współpracy. To również rasa, która jest doskonałym stróżem domowego ogniska. Oczywiście nie wolno zapominać, że mowa o psach, które sprawdzają się jako towarzysze rodziny.

Gdy mowa o wadach, dobrze jest pamiętać o psiej upartości. Na pewno wśród negatywów wymienia się dość częstą konieczność przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo to psy, które są wymagające, gdy mowa o aktywności, wyjściach na spacer.  

Owczarek portugalski (cão da serra de aires) – grupa I FC, sekcja 1, nr wzorca 93


  • Pochodzenie: Portugalia
  • Charakter: inteligentny, pełen energii pies; oddany pasterzowi i stadu, którym się opiekuje; wobec obcych nieufny; czujny, doskonały stróż
  • Wielkość: psy 45-55 cm, suki 42-52 cm
  • Waga: 17-27 kg
  • Szata:  długa, prosta lub lekko falista, gęsta, trochę szorstka (preferowany włos kozi), tworzy brodę, wąsy i brwi; włosy średniej grubości, brak podszerstka
  • Maść: żółta, płowa, brązowa (czekoladowa), szara, wilczasta, czarna, z mniej lub bardziej widocznym podpalaniem; dopuszczalna mała biała plamka na piersi
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża; uczy się szybko i lubi współpracę z człowiekiem
  • Aktywność: wysoka; potrzebuje dużo ruchu i zajęcia umysłowego
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność: bardzo odporny; sporadycznie zdarza się dysplazja
  • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
  • Cena psa z rodowodem: 3500-4200 PLN

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

chart wegierski cena charakter hodowla wzorzec opinie

Chart węgierski

19 grudnia, 2020
owczarek szkocki dlugowlosy cena waga szczeniaki charakter

Owczarek szkocki długowłosy

Wyświetlenia: 921