logo

Pies grenlandzki

simplie Rasy psów 1 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Pies Grenlandzki  pojawił się na Grenlandii w wyniku podróży Eskimosów. To właśnie oni, docierając tutaj około 4,5 tysiąca lat temu, przywieźli ze sobą psy. Tym samym mowa o rasie, która jest blisko spokrewniona z psami husky. W późniejszych latach, przybywający na Grenlandię między innymi Wikingowie, uczyli się wykorzystywać te psy jako zaprzęgowe.

Jedno trzeba wiedzieć, od wieków, psy grenlandzkie musiały umieć dostosować się do ciężki warunków. Zarówno gdy mowa o pogodzie, jak i zadaniach, które miały do wykonania. Dzięki temu mowa o rasie, która jest wytrzymała i niezwykle odporna. Rasa była niezwykle pomocna Eskimosom, stale wykorzystywana do polowań choćby na białe niedźwiedzie czy foki.

Psy, oprócz oczywistej popularności na Grenlandii, mają wzięcie wśród mieszkańców Danii, Finlandii, Norwegii, czy Szwecji. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się w 1996. Trafiły do naszego kraju z Czech. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju jest około stu psów tej rasy.

Charakter rasy Pies grenlandzki


Psy tej rasy to po prostu duże szpice, przez co są zdecydowanie cięższe od husky. To sprawia, że nie są one tak szybkie, jak husky, jednak zdecydowanie silniejsze. Bez wątpienia psy grenlandzkie znakomicie odnajdują się w stadzie, gdzie samodzielnie ustalają zasady. Co istotne, są to psy, które walczą o dominację między innymi czworonogami tej samej płci. Należy pamiętać, że psy grenlandzkie wymagają stałej dawki aktywności, inaczej znudzone będą skutecznie przeistaczały się w psy niszczące domowe wyposażenie.

pies grenlandzki rasa psa blog o psach wzorzec hodowla cena zalety wady

Wychowanie oraz szkolenie


Właściciele psów grenlandzkich muszą być wyjątkowo cierpliwi. Bo tylko cierpliwe podejście do tych psów sprawia, że można je skutecznie wychowywać i szkolić. Z czego to wynika? Przede wszystkim mowa o rasie nad wyraz niezależnej i mądrej, a złe podejście do nich sprawia, że mogą stać się agresywne.  

Zdrowie rasy


Jeżeli mowa o warunkach zdrowotnych psów grenlandzkich trzeba pamiętać, iż pochodzą z miejsca, gdzie często należy się mierzyć w bardzo niskimi temperaturami. Dlatego też mrozy, minusowe wskazania termometrów na pewno nie są dla nich kłopotliwe.

Z drugiej strony zbyt wysokie temperatury, upały dają się psom grenlandzkim we znaki. Kiedy szuka się informacji o problemach natury genetycznej, można mieć pewność, że to ich nie dotyczy. Jednak nie są to psy, które mogą pochwalić się długowiecznością. Średnia długość życia równa się 10 lat.

pies grenlandzki szczeniak szczeniaki cena hodowla zdrowie opinie

Jak prawidłowo żywić psy rasy pies grenlandzki


Psy można karmić bez problemu dobrej jakości karmą. Trzeba jednak pamiętać o fakcie, że psy grenlandzkie są dość aktywne, dlatego codzienne porcje powinny być wysokoenergetyczne. Nie ma problemów z karmieniem psów tej rasy poprzez posiłki przygotowywane w domu. Oczywiście w posiłkach powinno być zawarte mięso.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Nie ma większych problemów z umiejętnym dbaniem o czystość psów grenlandzkich. Tak naprawdę wymaga się, aby raz na tydzień prawidłowo je wyszczotkować. Kiedy psy grenlandzkie wchodzą w okres linienia, zabiegi szczotkowania warto wykonywać częściej.  

Dla kogo ta rasa


Po pierwsze i najważniejsze, psy grenlandzkie powinny być wśród osób, które cenią sobie aktywność na świeżym powietrzu. Osoby, które preferują siedzenie w domu, nie mają chęci na codzienne choćby spacery, lepiej niech poszukują wśród spokojniejszych ras.

Zalety i wady psów tej rasy


Psy grenlandzkie obok całej palety zalet, nie ustrzegły się i wad. Jakie wady mają psy tej rasy? Na pewno należą do czworonogów niezależnych i upartych. Dodatkowo warto pamiętać, że mowa o psach, które stale potrzebują aktywności na świeżym powietrzu, co może być problematyczne dla sporej ilości osób.

Innego rodzaju wadą tych psów jest dość mocno zakorzeniony instynkt łowiecki. Warto jednak przybliżyć i zalety psów grenlandzkich. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o łatwości w pielęgnacji. To rasa, która jest nad wyraz pozytywnie nastawiona do ludzi. Nie zapomina się także o fakcie, że psy grenlandzkie bez wątpienia należy do ras odpornych i zdrowych.

pies grenlandzki zaprzęg zimowy psy grenlandzkie  

Pies grenlandzki – grupa V FCI, sekcja 1, nr wzorca 274


  • Kraj pochodzenia: Grenlandia
  • Charakter: pies odważny, pewny siebie, zrównoważony, energiczny, obdarzony dużą pasją do pracy w zaprzęgu; przyjazny wobec ludzi, nie wykazuje tendencji do stróżowania; ma silny instynkt stadny i łowiecki
  • Wielkość: psy minimum 60 cm, suki minimum 55 cm
  • Waga: psy 34-48 kg, suki 27-41 kg
  • Szata: krótka, dwuwarstwowa: gęsty, miękki podszerstek oraz gęsty, twardy i prosty włos okrywowy; na głowie i nogach sierść krótsza, na tułowiu dłuższa i bardzo gęsta; na ogonie tworzy umiarkowaną szczotkę
  • Maść: dopuszczalne są wszystkie umaszczenia
  • Długość życia: 10-11 lat
  • Podatność na szkolenie: średnia; jako przedstawiciela rasy pierwotnej cechuje go niezależność
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu, ale poza tym jest spokojny
  • Koszty utrzymania: 200-300 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: ponieważ jest mało hodowli, szczenię zwykle trzeba zamówić

Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

elkhund szary cena hodowla w Polsce zdrowie scaled 1

Elkhund szary

31 grudnia, 2020
cirneco delletna cena zdrowie charakter hodowla

Cirneco dell’etna

1 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 1739