Do dziś nie udało się w pełni potwierdzić pochodzenia psów rasy płochacz niemiecki. Popularne teorie głoszą, że psy typu seter, spaniel wywodzą się z Półwyspu Pirenejskiego. Na pewno na uwagę zasługuję fakt, że przodkowie płochacza niemieckiego były znane już w średniowiecznej Europie, na co wskazują malowidła i dokumenty z tego okresu.
Spaniele cieszyły się popularnością zwłaszcza w Niderlandach, Niemczech, ale i również na terenie Francji, czy Wielkiej Brytanii. W dawnych czasach ich zadaniem było poszukiwanie i płoszenie zwierząt dla sokoła. Właśnie z tych psów wyhodowano wyżły długowłose, spaniele, które znamy dziś.
Po raz pierwszy nazwa „wachtelhund” została użyta w XVII wieku. Jednak popularność rasy zaczęła upadać w momencie, gdy doszło do używania broni palnej na polowaniach. Psy o takim profilu nie były potrzebne, zastępując je rasą wyżłów.
Dopiero w połowie XIX wieku pojawiła się pierwsza hodowla płochaczy niemieckich, naturalnie na terenie Niemiec. Klub płochacza został powołany w 1903 roku, a 5 lat później oficjalnie została uznana. Współcześnie płochacze cieszą się powodzeniem wśród myśliwych, natomiast osoby, które nie parają się polowaniem na zwierzęta, raczej nie stają się ich właścicielami.
Charakter płochacza niemieckiego
Psy tej rasy są zdecydowanie łagodne, dzięki czemu jest znakomitym kompanem dla każdego. Należy jednak pamiętać, że to rasa stricte myśliwska, co podczas spacerów dla niektórych może okazać się problemem.
Warto podkreślić, że płochacze niemieckie są niezwykle łagodne, zarówno dla innych psów, jak i ludzi. Swoją naturę zmienia jednak w trakcie polowań, gdzie staje się niezwykle zajadłym psem.
Wychowanie oraz szkolenie
Psy rasy płochacz niemiecki nie są w żaden sposób kłopotliwe w wychowaniu i szkoleniu. Wynika to z ich nabytej inteligencji, chęci do współpracy. Dzięki temu proces wychowania może być przeprowadzony nawet przez osoby niemające większego doświadczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że wymagają stałej aktywności. Jeżeli mu jej nie zapewnimy, to można mieć pewność, że będą niesforne.
Zdrowie rasy
Płochacze niemieckie nie należą do ras chorobliwych, żyjących krótko. Wręcz przeciwnie, są długowieczne, a także dość zdrowe. Co istotne, niezwykle rzadko przytrafiają im się kłopoty związane z ich podłożem genetycznym.
Jak prawidłowo żywić psy rasy płochacz niemiecki
Psy tej rasy oczekują karmy odpowiedniej jakości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dawać im pokarm przygotowany samodzielnie.
Zabiegi pielęgnacyjne
Płochacze niemieckie nie są psami, które wymagają szczególnej troski odnośnie do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zwrócić uwagę na oklapnięte uszy, gdyż może przytrafić się im infekcja. Żeby zapobiegać skołtunieniu sierści, konieczne trzeba pamiętać o tym, aby po spacerach starannie ją wyczesać.
Dla kogo ta rasa
Płochacze niemieckie są doskonałe dla każdego. Nie trzeba mieć większego doświadczenia w opiece nad psami, a i tak nie będzie problemów z płochaczem niemieckim. Dobrze odnajdą się zarówno w dużych domach na prowincji, jak i w mieszkaniach w dużym mieście. Jednak każdy, kto zdecyduje się na płochacza niemieckiego, powinien pamiętać o tym, że pies wymaga regularnych i długich spacerów.
Zalety i wady psów rasy płochacz niemiecki
Płochacze niemieckie mają liczne zalety, wśród których na pierwszy plan wysuwa się ich łagodność, a także chęć do współpracy. Należy wspomnieć również o tym, że płochacze niemieckie nie mają problemów z tym, aby dopasować się do najróżniejszych warunków.
Trzeba również pamiętać o psich wadach płochaczy niemieckich. Na pewno problemem podczas spacerów może być jego instynkt łowiecki. Psy tej rasy wymagają regularnych i długich spacerów.
Płochacz niemiecki – grupa VIII FCI, sekcja 2, nr wzorca 104
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Wielkość: psy: 48-54 cm, suki: 45-52 cm, waga: 18-25 kg
- Długość życia: 14 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: duża, ale może przystosować się do spokojniejszego trybu życia
- Odporność na choroby: bardzo odporny
- Koszty utrzymania: 60-90 zł miesięcznie
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce rodzi się niewiele miotów rocznie, dlatego na szczeniaka trzeba poczekać
- Cena psa z rodowodem: ok. 2500 zł
Napisz nam co o tym myślisz