logo

Samojed

simplie Rasy psów 20 sierpnia 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.9 / 5. Ilość ocen: 9

Samojed klasyfikowany jest jako rasa pierwotna. Początków rasy należy szukać na terenach północnej Syberii i Rosji, gdzie zamieszkiwali Nieńcy, inaczej zwani Samojedami.

Było to koczownicze plemię, a psy były potrzebne do zaprzęgów, pilnowania dobytku, zwierząt oraz polowań. Jako iż psy stale towarzyszyły ludziom, stały się na swój sposób rodzinnymi.

pies samojed zdjecia cena rasa psa 1

Co prawda nie ma stu procent pewności, ale uznaje się, że to rasa bez domieszki obcej krwi. Samojedy wzbudziły zainteresowanie pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy to organizowano wiele wypraw polarnych.

Wtedy też pierwsze psy trafiły do Norwegii czy Wielkiej Brytanii. To właśnie w Wielkiej Brytanii Ernest Kilburn-Scott rozpoczął hodowca psy rasy samojed.

pies samojed zdjecia cena rasa psa 2

Również na początku XX wieku psy rasy dotarły do Stanów Zjednoczonych, a także do Australii. W roku 1909 psy otrzymały nazwę Samojed, jak również utworzono klub i uznano wzorzec.

Po raz pierwszy nad Wisłą, psy Samojed pojawiły się w 1986 roku. Hodowla psa rozpoczęta została w 1989 roku, a rok później w naszym kraju pojawił się pierwszy miot.

Charakter Samojed

Samojed to pies niezwykle przyjacielski, potrzebujący stałego kontaktu z opiekunem. Ostry ton, złe traktowanie, to coś, czego nienawidzi. Takie zachowanie sprawia, że będzie on nieposłuszny, jak również może mieć częste stany lękowe.

Warto jednak pamiętać, że samojedy są wyjątkowe, gdyż nawet błędy w wychowaniu nie sprawią, że staną się agresywne. Samojed powinien mieć miejsce do wybiegania się, jednak z drugiej strony, kiepsko sprawdzi się jako pies stróżujący. Jeżeli mowa o relacjach z dziećmi, to będą one idealne.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 17

Samojedy uwielbiają się bawić, a do tego mają ogromne pokłady cierpliwości. Natomiast trzeba uważać i pilnować dzieci, kiedy bawią się z psami tej rasy.

Równocześnie psy rasy Samojed nie mają problemów ze sobą, doskonale żyje im się w grupie. Trudno oczekiwać, aby pomiędzy psami tej rasy dochodziło do konfliktów.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 5

Na spacerach należy pilnować psa, gdyż z uwagi na silny instynkt łowiecki, może uciec, goniąc zwierzęta. Kto ceni sobie ciszę i spokój, powinien pamiętać, że to psy dość hałaśliwe. Nie mają problemów z zamieszkaniem w wielkim mieście, w mieszkaniu. Jednak potrzebują codziennych aktywnych spacerów.

Wychowanie oraz szkolenie

Psy tej rasy nie mają problemów z nauką. Są niezwykle skore do wszelkich form nauczania i w mig łapią polecenia opiekuna. Jednak od właścicieli samojedów wymaga się cierpliwości i umiejętnego traktowania psów. Dodatkowo psy tej rasy szybko się nudzą, co sprawia, że każda z sesji nie może trwać zbyt długo.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 15

Nie powinno się również powtarzać ciągle tych samych ćwiczeń. Od początku należy pilnować samojedów, nie pozwalać na zbytnią samodzielność. Złe wychowanie, danie psu wolnej ręki sprawia, że nie będzie posłuszny.

Wymagają również dość szybkiego rozpoczęcia socjalizacji, zarówno z ludźmi, jak i innymi psami. Jako psy, które od dawna są używane w zaprzęgach, nie muszą być uczone tego zajęcia. Natomiast należy starannie podejść do kwestii treningu w ramach współpracy w zaprzęgu.

Zdrowie rasy Samojed

Warto wiedzieć, że mówiąc o psach Samojed, mamy do czynienia z niezwykle zdrową rasą. Nie mają problemów w trakcie okresu zimowego (wiadomo, skąd pochodzą). Również jesień nie jest im straszna. Co z psami w okresie letnim, kiedy temperatury są nad wyraz wysokie?

Dadzą radę, aczkolwiek nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu, przy wysokich temperaturach. Dlatego w czasie wakacyjnych miesięcy, spacery najlepiej robić rano i wieczorem.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 8

Chcąc mieć pewność, że pies będzie zdrowy, konieczne jest kupowanie psów, których rodzice mają odpowiednie badania.

Natomiast może się okazać, że wśród psów rasy Samojed pojawią się takie przypadłości jak postępujący zanik siatkówki lub dwurzędowość rzęs. Starsze osobniki, samce, mogą mieć problemy z prostatą, a także otyłością. Z uwagi na bujną sierść, należy regularnie dbać o zabezpieczenie przed kleszczami.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Samojed

Nie ma jednego przepisu na idealnie karmienie psów tej rasy. Tak naprawdę ilość codziennego pokarmu dostosowuje się do psiego wieku oraz aktywności. Oprócz wyspecjalizowanych karm dedykowanych psom samojed można przygotować domowe posiłki.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 4

Jednak do samodzielnie przygotowanego jedzenia należy dodać odpowiednie suplementy. Dla psów, które regularnie trenują na wysokich obrotach, trzeba przygotować pokarmy wysokoenergetyczne. Psów nie można karmić przed aktywnością, a posiłki podajemy raz lub dwa razy dziennie.

Zabiegi pielęgnacyjne Samojed

Jak zadbać o higienę, prawidłową pielęgnację psów samojed? Codzienne wyczesywanie przy pomocy szczotki pudlówki. Kąpiele serwuje się psu, gdy jest taka potrzeba. Oczywiście przy użyciu specjalnych szamponów.

Dla kogo ta rasa

Samojed nadaje się dla każdego. Łatwe wychowanie i nauka, a także możliwość życia w dużym mieście. Warto pamiętać, że potrzebuje sporo uwagi i codziennej aktywności.

Barney pies samojed zdjecia cena rasa psa 12

Zalety i wady psów rasy Samoyed

Jakie wady, jakie zalety mają psy tej rasy? Wady to oczywiście hałaśliwość oraz obfite linienie. Co do zalet, to wymienia się przede wszystkim psią inteligencję, przyjazne nastawienie do rodziny, brak agresji oraz prostota w utrzymaniu.

Wzorzec Samojed

Samojed – grupa V FCI, sekcja 1, nr wzorca 212

  • Kraj pochodzenia: północna Rosja i Syberia
  • Charakter: przyjacielski, otwarty, czujny i aktywny, o bardzo słabym instynkcie łowieckim; nie jest płochliwy ani agresywny
  • Wielkość: idealna wysokość w kłębie psów 57 cm, suk 53 (+/- 3 cm)
  • Waga: psy 20-30 kg, suki 15-22 kg
  • Szata: podwójna, składa się z krótkiego, delikatnego, gęstego podszerstka i dłuższego, twardszego, prostego włosa okrywowego; obfita kryza wokół szyi i ramion (zwłaszcza u samców), portki na udach i bogate owłosienie na ogonie; na głowie i z przodu łap włos jest krótki; na zewnętrznej stronie uszu sierść krótka, uniesiona, gładka, wnętrze uszu mocno owłosione; między palcami powinny rosnąć włosy ochronne
  • Maść: czysto biała, kremowa lub biało-biszkoptowa (kolor podstawowy biały z nielicznymi biszkoptowymi znaczeniami); nie może sprawiać wrażenia bladobrązowej
  • Długość życia: 9-11 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: duża
  • Koszty utrzymania: 150 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 6000-7500 zł, a zakup z renomowanej hodowli to koszt 9000zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

chihuahua dlugowlosa rasa psa blog o psach cena hodowla charakter

Chihuahua

1 kwietnia, 2021
pies husky siberian zdjecia cena rasa psa 10

Siberian Husky

30 września, 2022
Wyświetlenia: 1473