logo

Shikoku

simplie Rasy psów 30 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Psy tej rasy należą do kategorii japońskich szpiców średniej wielkości. Psy tej rasy były znane w Japonii już w czasach starożytnych. Dotarły na wyspę z części kontynentalnej Azji. Początkowo służyły przede wszystkim myśliwym. XX wiek to wzrastająca popularność psów rasy Shikoku, gdzie między innymi w 1937 roku nadano im nazwę.

Shikoku to po prostu wyspa, z której psy się wywodzą. Obecnie szacuje się, że w Japonii żyje około 1000 shikoku. Natomiast problemem może być wywiezienie psa poza kraj, gdyż uznawane są one za dobro narodowe. Dopiero pod koniec XX wieku pierwszy Shikoku trafił do Holandii, a następnie np. do USA. W Polsce po raz pierwszy pies tej rasy pojawił się w 2006 roku.

shikoku hodowla charakter wzorzec zdrowie

Charakter


Psy tej rasy są niezwykle temperamentne. Mają multum energii, są niezwykle zainteresowane otaczającym je światem. Należą do ras o wysokim poziomie inteligencji, bez problemów uczą się nowych rzeczy. Shikoku są przyjaźnie nastawione do ludzi, jednak niezwykle istotna jest prawidłowo i szybko przeprowadzona socjalizacja.  

Wychowanie oraz szkolenie


Shikoku to psy, które są niezależne. Dlatego żaden z właścicieli nie może wymagać od tych psów pełnej dyspozycyjności, posłuszeństwa. Od właścicieli wymaga się, aby umiejętnie, z cierpliwością podchodzili do wychowania i szkolenia. Nie można jednak zapominać o jakże ważnej konsekwencji. Ustalenie pełnych zasad współpracy na początku pozwoli w sposób prawidłowy zająć się jego wychowaniem i szkoleniem.

Shokoku szczeniak barwa cena hodowla charakter  

Zdrowie rasy


Psy tej rasy są zdrowe, a co ważniejsze, niestraszne im różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Trudno również wspominać przy shikoku o wadach genetycznych. Wydaje się, że są one od nich wolne.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy shikoku


Nie ma żadnych problemów z prawidłowym żywieniem psów rasy shikoku. Należy pamiętać jednak o tym, aby karma bądź samodzielnie przygotowany pokarm był jak najlepszej jakości.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Shikoku nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaleca się regularne szczotkowanie, szczególnie kiedy przypadają okresy linienia. Według uznania można tym psom serwować również kąpiel.  

Dla kogo ta rasa


Shikoku to psy, na które powinni decydować się te osoby, które znają się na wychowaniu, układaniu psów. Tylko w taki sposób można odnieść sukces z tymi japońskimi szpicami.  

Zalety i wady psów rasy shikoku


Jakie zalety mają psy shikoku? O których wadach warto wspomnieć? Wśród wad na pewno uwage zwraca, iż to psy, które są niezwykle uparte. To także rasa na swój sposób niezależna. Dodatkowo może się okazać, że będzie agresywny względem innych psów. Mówiąc o zaletach, koniecznie trzeba pamiętać o fakcie, że są to znakomite psy rodzinne. Nie ma problemów przy psiej pielęgnacji.

Shikoku – grupa V FCI, sekcja 5, nr wzorca 319


  • Kraj pochodzenia: Japonia
  • Charakter: pies bystry, energiczny, czujny, obdarzony silnym instynktem łowieckim, czuły wobec członków domowego stada; bywa konfliktowy wobec innych psów tej samej płci
  • Wielkość: idealny wzrost: psy 52 cm, suki 46 cm (tolerancja +/- 3 cm)
  • Waga: psy przeciętnie 19-26 kg, suki 16-19 kg
  • Szata: krótka, dwuwarstwowa: włos okrywowy dosyć twardy i prosty, podszerstek miękki i gęsty; na ogonie włos tworzy szczotkę
  • Maść: sezamowa – przemieszane w równych proporcjach włosy czarne i białe; czarna sezamowa – przewaga włosów czarnych; czerwona sezamowa – zamiast bieli maść podstawowa ruda, przemieszana z czarnymi włosami
  • Długość życia: około 14 lat
  • Podatność na szkolenie: średnia – uczy się szybko, ale jest dosyć niezależny
  • Aktywność: wysoka – potrzebuje dużo ruchu, ale w domu jest cichy i spokojny
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: rasa zdrowa i odporna
  • Możliwość nabycia szczeniaka: na szczenię często trzeba czekać nawet parę lat – w Polsce jest tylko jedna hodowla, w której był dotąd jeden miot
  • Cena psa z rodowodem: za granicą – 2500 euro

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Alpejski gonczy krotkonozny cena hodowla rasa blog o psach zdrowie

Alpejski gończy krótkonożny

30 grudnia, 2020
elkhund szary cena hodowla w Polsce zdrowie scaled 1

Elkhund szary

31 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 1720