Szpice małe to niezwykle inteligentne psy, które cechuje nieufność wobec obcych. Na pewno należą do ras, które prezentują się efektownie, a do tego są małe, dlatego będą doskonale odnajdywały się w domostwach.
Szpice, nie tylko małe, ale i pozostałe odmiany rasy, mają pochodzenie od psów torfowych, które klasyfikuje się jako jedne z najstarszych ras europejskich. Szpice przez wieki pełniły funkcję psów podwórkowych i stróżujących.
Dopiero około XIX wieku zaczęły pełnić również rolę typowych psów domowych, czy z myślą o wystawach. Szpice małe cieszą się popularnością wśród hodowców w takich krajach jak Holandia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Finlandia, Dania, Czechy oraz Rosja.
Charakter szpica małego
Bez dwóch zdań szpice małe to psy żywe, mające w sobie ogromne pokłady energii. Dzięki temu przejawiają chęci do ciągłej zabawy. Należy zwrócić również uwagę, że szpice małe są psami czujnymi, reagującymi w sytuacji, kiedy wyczuwają zmiany w otoczeniu.
Wychowanie oraz szkolenie szpiców małych
Ogromną zaletą szpiców małych jest to, że niezwykle szybko oraz chętnie się uczą. Psy tej rasy równocześnie nie wymagają dużych nakładów czasowych na szkolenie. Należy jednak umiejętnie podchodzić do ich wychowania i szkolenia. Kiedy psy wyczują słabości właściciela, skrupulatnie to wykorzystają, stawiając na samowolkę.
Zdrowie szpiców małych
Wśród zagrożeń zdrowotnych szpiców małych należy wymienić choroby oczu, a także zwichnięcia rzepki. Co istotne, psy te nie są obciążone chorobami genetycznymi (minimalne ryzyko wystąpienia), a co ważniejsze, cieszą się długowiecznością.
Jak prawidłowo żywić szpice małe
Szpice małe nie należą do rasy, które wymagają specjalnego żywienia. Ich codzienne porcje jedzenia nie są duże, a co istotniejsze, nie odnotowuje się u nich skłonności do tycia. W codziennym żywieniu sprawdzają się zarówno samodzielnie przygotowane posiłki, jak i gotowe karmy.
Zabiegi pielęgnacyjne szpiców małych
Szpice małe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezwykle łatwo się je czyści, a doprowadzenie do porządku włosia po np. jesiennych spacerach jest banalnie proste. Tak naprawdę w sytuacji posiadania dorosłego szpica, w zupełności wystarczy czyszczenie co dwa tygodnie.
Dla kogo szpice małe?
Szpic mały to znakomity pomysł dla wszystkich tych, którzy nie mają doświadczenia w obcowaniu z psami. Znakomicie odnajdzie się w rodzinach z dziećmi, jak i w domu osób starszych. Posiadanie szpica małego wymaga częstego przebywania w domu, gdyż psy te źle znoszą długie rozłąki z właścicielami.
Zalety i wady szpiców małych
Jakie zalety posiadają szpice małe? O czym należy wiedzieć, kiedy mowa o wadach tych psów? Zasadniczo rasa idealnie odnajdzie się w domach, gdzie są dzieci. Z uwagi na swoje pochodzenie, szpic mały będzie doskonałym stróżem domowego ogniska. Jego wychowanie, szkolenie nie powinno sprawiać problemów, nawet osobom z małym doświadczeniem.
Wśród wad należy podkreślić przede wszystkim te związane ze zbyt częstym szczekaniem. Może być to niekomfortowe zarówno dla domowników, jak i sąsiadów. Dodatkowo należy pamiętać, że nieumiejętne wychowanie psa, pokazanie własnych słabości sprawi, że pies przejmie inicjatywę i może być uparty.
Wzorzec
Szpic mały – grupa V FCI, sekcja 4, nr wzorca 97
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Charakter: pies żwawy, oddany właścicielowi, nieufny wobec obcych, czujny stróż; może być szczekliwy
- Wielkość: psy i suki – 23-29 cm
- Waga: 5-10 kg
- Szata: dwuwarstwowa: długi, prosty, sztywny i odstający włos okrywowy oraz krótki, gruby, wełnisty podszerstek; głowa, uszy i łapy pokryte krótkim, gęstym włosem, reszta ciała – włosem długim, który tworzy obfitą grzywę na szyi i barkach, portki oraz pióro na ogonie; szpic linieje stale, ale dwa razy w roku intensywniej
- Maść: czarna, brązowa, biała, pomarańczowa, szara cieniowana (wilczasta), inne maści (czarna podpalana, łaciata, ruda z czarnym nalotem, kremowa)
- Długość życia:12-15 lat
- Podatność na szkolenie: duża; choć należy do ras pierwotnych, jest stosunkowo łatwy do ułożenia
- Aktywność: średnia; szpic mały lubi ruch, ale jeśli zapewni mu się regularne spacery, przystosuje się do mniej aktywnego trybu życia
- Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny na zimno i mróz, niezbyt dobrze znosi upały; rasa generalnie zdrowa, zdarzają się problemy z rzepkami i choroby oczu
- Możliwość nabycia szczeniaka: szczenię zwykle trzeba zamówić
- Cena psa z rodowodem: 2000-3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz
Izi
9 września 2020 o godzinie 00:38Do zweryfikowania waga szpica niemieckiego małego. Zgodnie ze wzorcem waga oscyuje w granicach 4 kg. Jesli jest wiekszy to mamy do czynienia ze szpicem srednim. A to juz inna rasa 😉