Wschodnia i południowa-wschodnia Francja to miejsca, z których pochodzą Wyżły fryzyjskie. Przyjmuje się, że mogą wywodzić się od psów gończych, spanielopodobnych, które zostały przywiezione na teren Francji z Hiszpanii.
Psy przez wieki służyły ludziom w trakcie polowań pieszych, których celem było przede wszystkim ptactwo. Ich pomoc wynikała z faktu, że znakomicie aportowały, co niezwykle ułatwiało myśliwym polowania.
Końcówka XIX wieku to zmierzch wyżłów fryzyjskich, które zastąpiły stery oraz wyżły obcych ras. Wyżeł fryzyjski jednak nadal był pomocny, szczególnie do łapania, tępienia gryzoni w gospodarstwach domowych.
Mimo spadku popularności udało się rasę utrzymać, co spowodowało, że dziś są one traktowane nadal jako psy myśliwskie. Jeżeli mowa o Polsce, to pierwszy wyżeł fryzyjski pojawił się na początku XXI wieku. Mimo wszystko jest to rasa niezbyt popularna w naszym kraju.
Charakter
Psy tej rasy są niezwykle pozytywnie usposobione. Potrafią być niezwykle żywiołowe, to jednak plusem jest, iż nie należą do psów hałaśliwych. Wyżły fryzyjskie są życzliwe dla obcych, ale jednak okazują się również być niezwykle czujne. Pozytywny, łagodny charakter sprawia, że doskonale odnajdują się wśród dzieci.
Wychowanie oraz szkolenie
Wyżeł fryzyjski nie wymaga ogromnych umiejętności do prawidłowego wychowania. To psy, które są niezwykle bystre, jednak pod warunkiem, że poświęcamy im odpowiednią ilość czasu, gwarantując zajęcie.
Zdecydowanie wyżeł fryzyjski nie zostanie prawidłowo wychowany i wyszkolony przez osoby, które preferują siedzenie w domu, leżenie na kanapie. Warto wspomnieć, że to rasa, która nie może być szkolona, wychowywana przez osobę o „twardej ręce”. Gdy pojawia się możliwość, to warto, aby szkolić wyżły fryzyjskie w łowisku, gdyż to ich naturalne środowisko.
Zdrowie rasy Wyżeł Fryzyjski (Stabyhoun)
Wyżeł fryzyjski to rasa, która należy do grupy ras zdrowych. Oczywiście można spodziewać się pewnych schorzeń, szczególnie tych mających podłoże genetyczne. Mowa tutaj o zwyrodnieniach stawów oraz dysplazja stawowa.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Wyżeł Fryzyjski (Stabyhoun)
Wyżeł fryzyjski nie wymaga specjalistycznych zabiegów w dziedzinie żywienia. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad, przygotować zbilansowane menu. Jeżeli wyżeł otrzymuje regularnie większe dawki aktywności fizycznej, to również jego codzienny posiłek powinien być obfitszy niż standardowo.
Zabiegi pielęgnacyjne
Wyżeł fryzyjski i jego pielęgnacja nie jest trudna. Oczywiście nie oznacza to zwolnienia z pewnych zabiegów. Mianowicie niezwykle istotne jest, aby regularnie po spacerach sprawdzać włosie, gdyż mogą w nim zaplątać się najróżniejsze „niespodzianki”. Wymaga się również regularnego czesania psa. Wyżłów fryzyjskich nie trzeba kąpać zbyt często.
Dla kogo psy Wyżeł Fryzyjski (Stabyhoun)
Wyżły fryzyjskie to psy przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Ich łagodny charakter, przyjazna natura doskonale sprawdzą się w takim środowisku. Oczywiście należy pamiętać o fakcie, że psy tej rasy potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Dlatego osoby stroniące od aktywności fizycznej, mające problemy ze zdrowiem, raczej powinny wybierać inne rasy.
Zalety i wady psów rasy Wyżeł Fryzyjski (Stabyhoun)
Wyżeł fryzyjski posiada wiele zalet, wśród których należy podkreślić przede wszystkim łagodność wobec ludzi, jak i zwierząt. To również pies stricte rodzinny, będący znakomitym towarzyszem rodzin z dziećmi. Sprawdza się również jako towarzysz myśliwych. Wyżeł fryzyjski posiada kilka wad, a mianowicie rozpierać go może energia, przez co niezbędne jest regularne wychodzenie na dłuższe spacery.
Wyżeł fryzyjski – stabyhoun– grupa VII FCI, sekcja 1.2, nr wzorca 222
- Kraj pochodzenia: Holandia
- Charakter: pies wierny, łagodny, inteligentny, posłuszny, podatny na szkolenie, dobry stróż
- Wielkość: idealny wzrost: psy 53 cm, suki 50 cm
- Waga: psy: ok. 20 kg, suki: ok. 18 kg
- Szata: długa, gładka i przylegająca, jedynie na zadzie może być lekko pofalowana; na głowie – krótka; na tylnej stronie kończyn przednich tworzy pióro, a na tylnych – portki.
- Maść: czarna, czekoladowa lub pomarańczowa – wszystkie z białymi znaczeniami; dopuszczalna dropiatość i dereszowatość (barwne kropki lub przesianie na białym tle).
- Długość życia: 12-14 lat
- Podatność na szkolenie: bardzo duża
- Aktywność: duża
- Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka w Polsce
- Cena psa z rodowodem: ok. 1200 Euro
Napisz nam co o tym myślisz
Marco
3 stycznia 2020 o godzinie 23:08Jest jedna hodowla Wyżła Fryzyjskiego w Polsce. 🙂
A.T
4 stycznia 2020 o godzinie 20:37Dziękuje bardzo, za informację 😉 Zaktualizujemy wpis o tę cenną informację w niedługim czasie. Pozdrawiam serdecznie.
Anna Pachla
16 marca 2020 o godzinie 11:23Witam. Chciałabym się dowiedzieć gdzie jest hodowla wyżła fryzyjskiego w Polsce. Pozdrawiam
Aleksandra
13 października 2020 o godzinie 23:41Witam serdecznie
Mam pytanie czy jest w Polsce hodowla Wyżła Fryzyjskiego i gdzie.
Pozdrawiam
Teresa
12 listopada 2020 o godzinie 01:01Witam, jestem jedyną hodowlą wyżła fryzyjskiego w Polsce. Hodowla jest zarejestrowana w ZKwP oddział Bielsko-Biała.
Pozdrawiam
simpli
13 listopada 2020 o godzinie 13:15Dziękuje za info 😉
Aleksandra
16 kwietnia 2021 o godzinie 14:12Dzień dobry, chciałabym się z Panią skontaktować po za forum 🙂
Teresa
6 maja 2021 o godzinie 00:26Zapraszam na FB
Dominika
8 stycznia 2022 o godzinie 15:43Witam, jak można się z Państwem skontaktować. Interesuje mnie wyżeł fryzyjski.