logo

Psie umiejętności, które ułatwią ci życie

simplie Aktualności 3 listopada 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 1 / 5. Ilość ocen: 1

Posiadanie psa to zarówno przyjemność, jak i odpowiedzialność. Każdy właściciel psa nie może pozostawić zwierzęcia samemu sobie. Koniecznie należy nauczyć psa pewnych zachowań, wykształcić umiejętności, które będą pomocne zarówno dla niego jak i właściciela. Szczególnie ma to znaczenie, kiedy mieszka się w mieście.

Co należy więc w tym temacie wykonać? Jakie umiejętności psa są niezbędne i znacznie ułatwiają funkcjonowanie w mieście? Które z umiejętności również warto rozwijać w swoim czworonożnym przyjacielu?

Najważniejsze komendy, na które pies ma reagować


Komenda NIE

Umiejętne zakazywanie psom działania jest bardzo przydatne w mieście, może nawet uratować im życie. Psy łatwo mogą połasić się na znalezione jedzenie. Dlatego każdy właściciel powinien opanować do perfekcji komendę NIE, oczekiwać, że pies się posłucha. Wynika to z sytuacji takiej, iż coraz częściej słychać o podrzucanych w przestrzeni publicznej produktach żywnościowych, naszpikowanych trutkami, żyletkami czy gwoździami. Jeżeli pies coś takiego zje, to w najlepszym wypadku czekają go wizyty u weterynarza.

Komenda NA MIEJSCE

Pies musi znać swoje miejsce w szeregu, a dokładniej wiedzieć gdzie jest jego miejsce, przestrzeń w domu, mieszkaniu. Dlatego komenda NA MIEJSCE jest szczególnie ważna, pozwala mieć pewność, że nie będzie problemów z psem, który zalega na kanapie, czy w nocy pakuje się do łóżka.

Komenda STÓJ

W mieście nie ma zbyt dużej przestrzeni, dlatego spacery z psem mogą być nie do końca komfortowe. Należy stale pilnować psa, uważać, aby nie wykonywał niespodziewanych ruchów. Opanowanie komendy STÓJ pozwala w pełni nad nim zapanować w wielkomiejskiej dżungli.

Komenda ODDAJ

Jeżeli pies podchwyci coś, czego nie powinien, to na komendę właściciela natychmiast ma to oddać. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji związanych ze znalezionym jedzeniem. Mowa również o wielu najróżniejszych przedmiotach. Pies z odpowiednimi umiejętnościami, szybko zareaguje na komendę ODDAJ.

Komenda DO MNIE

Wiele razy byliśmy świadkami sytuacji, kiedy pies porwał smycz, a właściciel rozpaczliwie próbował złapać swojego pupila. Należy zadbać więc o to, aby w takiej sytuacji, lub kiedy pies sobie hasa np. po parku, w jednej chwili powrócił do swojego pana. Po to właśnie jest umiejętność reagowania na komendę DO MNIE.

Uczenia psa reagowania na komendy


Najważniejszą zasadą uczenia psa konkretnych umiejętności, reagowania na komendy jest partnerstwo. Niezależnie od posiadanej rasy, trzeba praktykować krótkie sesje treningowe, na odpowiednim poziomie intensywności. Pamiętać wszak należy, że psy dość szybko się nudzą i jednorazowe dłuższe próby nauki reakcji na komendy, będą zupełnie nieefektywne. Pies to nasz przyjaciel, a nie podwładny.

Sam proces ćwiczenia psich umiejętności nie będzie przebiegał ekspresowo, więc trzeba się nauczyć cierpliwości i podchodzenia do każdej kolejnej próby ze spokojem.

Dodatkowe psie umiejętności ułatwiające funkcjonowanie w miejskiej przestrzeni


Powyższe umiejętności psa i reagowanie na komendy, to nie wszystko, co będzie przydatne w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia i jego właściciela w mieście. Co jeszcze może się przydać?

Siad

Siad, czyli zazwyczaj jedna z pierwszych komend, które opanuje pies. Tego typu umiejętność jest uczona niejako intuicyjnie. Jest przydatna choćby w sytuacjach, kiedy należy psa przygotować do wyjścia na spacer, czy też po powrocie z niego.

Szukaj

Szukaj, to komenda, która pozwala w trakcie spacerów zapewnić psu aktywność i rozrywkę.

Umiejętne chodzenie na smyczy

Umiejętne chodzenie na smyczy. W mieście zazwyczaj psy wyprowadzane są na smyczy, co jednak jest często dość kłopotliwe. Pies często ma swoje pomysły, przez co regularnie spotyka się sytuacje, że musi być ciągnięty przez właściciela. Nie jest to komfortowa sytuacja, więc dobrze, aby nauczył się, że lekkie pociągnięcie smyczą komunikuje, iż czas iść dalej.

Komenda ZOSTAŃ

Komenda ZOSTAŃ, jest pomocna w wielu sytuacjach. Nie rzadko zdarza się, że pies ma ochotę zrobić coś nie do końca mądrego. Szybkie i pewne wypowiedzenie tej komendy, skutecznie ostudzi zapędy naszego pupila.

Leżeć

Leżeć, czyli jedna z pierwszych komend, które powinien opanować każdy z psów. Na pewno będzie przydatna, kiedy chcemy odpocząć, lub mamy po prostu dość harców naszego psa.

Wejdź

Wejdź przydaje się w sytuacjach, kiedy musimy gdzieś z psem wejść, a nie bardzo ma na to ochotę. Nauczenie czworonoga, aby reagował na tę komendę, na pewno ułatwi życie w sytuacjach, kiedy np. musimy wejść do środków komunikacji miejskiej.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Smycz sytuacje ktorych nie lubimy blog o psach wychowanie psa

Smycz – sytuacje, których nie lubimy

13 października, 2019
mity na temat psow blog o psach z psiego punktu widzenia

Mity na temat naszych psich przyjaciół

25 listopada, 2019
Wyświetlenia: 472