logo

Kiedy warto skorzystać z usług psiego fryzjera?

simplie Poradnik 14 lutego 2022 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 3

Właściciele czworonogów wiedzą doskonale, że posiadanie psa wiąże się z wieloma zabiegami pielęgnacyjnymi, do których musi przyzwyczaić się zarówno zwierze jak i jego pan. Oprócz kąpania, przycinania pazurów czy stosowania środków przeciw pchłom, częstą usługą w specjalnych psich salonach staje się dbanie o sierść. Wbrew pozorom psi fryzjer nie spełnia bezsensownych zachcianek opiekunów.  Przykładowo -strzyżenie psów w przypadku niektórych ras jest konieczne, tak samo jak obcinanie ludzkich włosów.

Psi fryzjer – groomer – czym się zajmuje?


Nazwa tej – w Polsce dosyć świeżej profesji – wywodzi się z angielskiego słowa „groom”, które oznacza szczotkowanie. Psi fryzjer – groomer – zajmuje się więc pielęgnacją psiej sierści. Wśród usług znajdziemy mycie, strzyżenie, czesanie, usuwanie martwej sierści – czyli tzw. trymowanie i modelowanie. Dzięki odpowiednim preparatom stan sierści naszego pupila po takiej wizycie ulega zdecydowanej poprawie.

fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (10)

Kiedy warto skorzystać z usług psiego fryzjera?


Chociaż wielu osobom wydaje się, że usługi groomera to zbędny luksus, niektóre czworonogi wymagają specjalistycznych zabiegów po to, by mogły normalnie funkcjonować i swobodnie się poruszać. Osoby wykonujące ten zawód wielokrotnie podczas swojej pracy spotkały się z przykładami skrajnie zaniedbanych psiaków z pozlepianą sierścią wywołującą ból, utrudniającą chodzenie i będącą przyczyną zakażeń. Poza skrajnymi przypadkami, z usług groomera warto skorzystać kiedy pies linieje. W profesjonalnym salonie szybko i sprawnie pozbędziemy się wypadającej sierści, dzięki czemu nie będziemy musieli trzepać dywanów, ubrań i tapicerek mebli.

fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (10)

Niekiedy zdarza się, że nasz pupil podczas spaceru ubrudzi się substancją, której ciężko się pozbyć – np. smarem. Wtedy też psi fryzjer rozwiąże problem przy pomocy specjalnych preparatów. Oprócz kwestii zdrowotnych, istnieją rasy psów, które posiadają  długie włosy. Są to psy wystawowe takie jak np.  Shih Tzu czy Yorkshire Terrier. U tych ras strzyżenie należy wykonywać nawet raz w miesiącu. U innych długowłosych wystarczą wizyty raz na kwartał. Warto jednak pamiętać, że  nawet najlepsza pielęgnacja nie zastąpi zdrowej, urozmaiconej diety, która ma ogromny wpływ na kondycję sierści, pazurów i zębów.

Kiedy strzyżenie psa może mu zaszkodzić?


Tak jak już wspomnieliśmy, strzyżenia wymagają jedynie rasy długowłose. Bezsensowne jest obcinanie sierści huskiemu czy owczarkowi niemieckiemu. Należy jednak pamiętać, że nawet kiedy jesteśmy właścicielami psów z długimi włosami, nie należy strzyc ich przez pierwsze pół roku życia. Okrywy szczenięcej nie powinno się skracać. Kolejna kwestia to strzyżenie na lato.

fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (10)

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że latem psu jest za gorąco, dlatego sierść można skrócić. Otóż sytuacja wygląda zgoła inaczej.  Pisa sierść stanowi termoizolację między jego organizmem a otoczeniem.  W przeciwieństwie do człowieka, pies nie poci się na całym ciele. Chłodzi się dysząc i pocąc na łapach. Skrócenie sierści nie ułatwia regulacji cieplnej, a niekiedy może wywołać odparzenia i efekt odwrotny do zamierzonego. Letnie upały mogą także doprowadzić do poparzeń delikatnej i bezbronnej psiej skóry, która pozbawiona została naturalnej ochrony sierści. 

Kto może zostać psim fryzjerem?


Zawód groomera to odpowiednia profesja dla osób kochających zwierzęta, nie bojących się ich i wykazujących się dużą cierpliwością.  Ważna jest też dobra kondycja fizyczna i oczywiście poczucie estetyki. Aby zostać psim fryzjerem nie trzeba kończyć studiów. Na rynku znajdziemy coraz więcej kursów, które przygotują nas do wykonywania zawodu.

fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (10)

W ramach nauki kursanci dowiadują się jak zarządzać salonem oraz zgłębiają wiedzę z zakresu psiego behawioru. Ponadto w trakcie kursu uczą się o wyposażeniu salonu, odpowiednich preparatach pielęgnacyjnych, nożyczkach, cążkach, wannach, maszynkach do strzyżenia, środkach dezynfekujących itp. Duży nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne.

Psi fryzjer – usługi mobilne i stacjonarne


Psie salony możemy znaleźć przede wszystkim w dużych miastach, chociaż nie coraz częściej pojawiają się też w mniejszych miejscowościach. Tego rodzaju placówki są idealnie dostosowane do potrzeb czworonogów, tak aby mogły bezproblemowo wejść do środka. Wewnątrz znajduje się profesjonalny sprzęt i dedykowane psom środki pielęgnacyjne. Częstą i miłą praktyką jest też miejsce na drobny poczęstunek. Jeśli jednak posiadamy psa, który nie lubi nowych miejsc, możemy skorzystać z mobilnych usług groomera.

fryzjerzy psow strzyzenie portal wiedzy o psach zpsiegopunktuwidzenia.pl (10)

W takiej sytuacji psi fryzjer przyjedzie do naszego domu z „przenośnym salonem”, czyli wszystkimi niezbędnymi do pielęgnacji akcesoriami. Za usługi z dojazdem zwykle zapłacimy nieco więcej, ale nie narazimy pupila na niepotrzebny stres. Mimo, że psi fryzjer to dosyć świeża profesja na polskim rynku, z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. W naszym kraju zamieszkuje ok 14 milionów psów i kotów, dlatego usługi groomera stają się bardzo pożądane. Właściciele czworonogów  chętnie decydują się na dbanie o swoich pupili w profesjonalnych placówkach. 

Napisz nam co o tym myślisz

 • Bardzo pomocny artykuł. Rozwiał wszelkie moje wąpliwości.

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  czypiesmozejescpomidory min

  Czyszczenie zębów u psa, jak zadbać o zęby pupila?

  26 stycznia, 2022
  hodowla psow jaka najlepsza

  Jak znaleźć dobrą hodowlę psów?

  17 lutego, 2022
  Wyświetlenia: 875