logo

Jak oduczyć psa szczekania?

simplie Poradnik 19 kwietnia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak oduczyć psa szczekania? tutaj znajdziesz odpowiedź. Wiem z doświadczenia jak bardzo to zachowanie może dać w kość. Szczekanie psa jest czymś naturalnym, w granicach normy nie jest niczym złym. Niestety bardzo często wymyka się z pod kontroli i staje się obsesyjne.

Mój pierwszy pies był takim przypadkiem, próbowałem sobie z tym radzić sam, lecz moje działania tylko nasiliły to zachowanie.

Jestem pewny że większość ludzi robi dokładnie to co ja robiłem i tylko pogarszają sytuacje. Znam sposób aby nie stracić tej kontroli. Chce również zaznaczyć że, moim zdaniem oduczyć psa szczekania, całkowicie się nie da. Ale z pewnością można mieć je pod kontrolą, jeśli odpowiednio się na to zapracuje.

Dlaczego pies szczeka na ludzi?


Zacznijmy od ustalenia dlaczego wasz pies szczeka, niestety powodów jest kilka i nie na wszystkie pomoże moje rozwiązanie. Jednak najczęściej, szczekanie jest spowodowane naruszeniem psiego terytorium. Goście w domu, pukanie do drzwi lub dźwięk domofonu wywołuje taką reakcję. Właśnie na tym się skupie w tym artykule.

Psy, są to zwierzęta stadne oraz terytorialne, oznacza to że będą strzec swoich granic. Szczekanie ma za zadanie poinformować resztę stada że ktoś się zbliża, oraz odstraszyć ewentualnego najeźdźcę. Jest to całkowicie normalne, psy zajmują się tym odkąd żyją z człowiekiem. Zdarza się jednak, że pies bierze to zbyt serio i nie przestaje mimo że sytuacja jest pod kontrolą.

Nie powtarzaj moich błędów


Zdecydowana większość ludzi, próbuje radzić sobie z tym problemem tak samo. Próbują przekrzyczeć psa 🙂 Sam byłem jednym z nich, ale przekonałem się że to nie działa. Krzyczenie wydaję się, jakby podsycać psa, zdarzało się że na chwile pomogło, ale za chwile było jeszcze gorzej.

Na początku tego nie widziałem, ale z czasem dostrzegłem, że z roku na rok mój pies szczeka z coraz większym zapałem. Moja rada, natychmiast zaprzestańcie to robić.

Prosty sposób na oduczenie psa szczekania


Po przestudiowaniu takiego zachowania, doszedłem w końcu do wniosku, że najlepszym sposobem aby zapanować nad psem w takiej sytuacji jest odwrócenie uwagi. Chodzi o to, aby pokazać mu że są ciekawsze rzeczy do roboty niż szczekanie na gości. Innymi słowy, zamiast ZNIECHĘCAĆ psa do szczekania, staramy się ZACHĘCIĆ go do czegoś innego.

Trzeba znaleźć coś, czemu wasz pies się nie oprze i przestanie szczekać mimo wszystko. Aby to wszystko mogło zadziałać, pies musi mieć wcześniej zapewnioną aktywność fizyczną, aby rozładować nadmiar energii. Jeśli tak nie będzie, to z pewnością szczekanie na gości będzie tym, czemu się nie oprze.

Przypadek z życia wzięty


Oba moje psy mają świra na punkcie aportowania, bez znaczenia czy to kijek, piłeczka a nawet pusta plastikowa butelka. Jeden z nich, mała Aira nie przepada za obcymi ludźmi, więc gdy zawitają u nas goście, zaczyna ujadać. Wystarczy wtedy, że zachęcę ją do zabawy piłką, i goście przestają już być dla niej atrakcją. I tyle, uważam, że każdy pies ma swój słaby punkt.

Dla jednego będzie to piłka, dla innego butelka a dla wielu ciastko. Nauczmy się używać dostępne „narzędzia” a życie z psami będzie dużo łatwiejsze.

Jeśli chodzi o pukanie do drzwi, moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będą tutaj smakołyki, ale przy odpowiednim podejściu równie dobrze może zadziałać piłka. W tym przypadku będzie potrzebna jeszcze jedna osoba, jej zadaniem będzie wywołanie u psa reakcji – pukanie do drzwi.

Gdy już pies zacznie szczekać, Twoim zadaniem jest odwrócić jego uwagę i nagrodzić gdy będzie cicho. Prawda, że proste? Początki bywają trudne, ale gdy już wyczujecie na co wasz pupil najlepiej reaguję to reszta przyjdzie sama.

Podsumowanie


Szczekanie dla psa jest czymś naturalnym, więc nie można się spodziewać że po zastosowaniu moich metod już nigdy nie będzie szczekał, jednak w sytuacjach o których pisze, jesteście w stanie oduczyć psa szczekania lub nad nim zapanować przy odpowiednim nakładzie pracy.

Wystarczy ćwiczyć z psem jak najczęściej, a po jakimś czasie pukanie będzie mu się kojarzyć z ciszą i nagrodą. W ten o to sposób, bez krzyków, nerwów i bicia zyskujemy kontrolę nad szczekaniem.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

pies i kleszcze co robic blog o psach

Sezon na kleszcza. Czy jesteś gotowy na ochronę swojego psa?

18 kwietnia, 2021
jakie zabawki najlepsze dla psa blog o psach

Czy piłka tenisowa jest dobra dla psa?

3 maja, 2021
Wyświetlenia: 735