logo

Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?

simplie Polecane, Poradnik 26 września 2022 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 5

Bezdomność wśród zwierząt to niezwykle palący problem. Nie każdy psiak czy kot ma możliwość zamieszkania w domu pełnym ciepła i miłości.

Oczywiście nie oznacza to, że bezdomne zwierzęta skazywane są na zapomnienie. Nic z tych rzeczy. W naszym kraju działają rozmaite schroniska, a także liczne fundacje, stawiające za cel pomoc zwierzętom.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 3

Żeby jednak schronisko mogło funkcjonować, konieczne są odpowiednie środki finansowe. Dodatkowo niezwykle istotnym elementem w pracy schronisk dla zwierząt jest personel. Tutaj rąk do pracy nigdy nie jest za dużo!

Dlatego doskonale sprawdza się tutaj wolontariat. Czym on jest? Co należy do zadań wolontariuszy? Czy każdy może zostać wolontariuszem?

Czym jest praca wolontariusza w schronisku?

Wolontariusze w schronisku mają za zadanie dbać o zwierzęta, które tam przebywają. Wolontariat na pewno nie jest łatwy i wymaga od człowieka odpowiedniego podejścia.

Każdy, kto chce pomóc w ramach wolontariatu, musi mieć świadomość, że wszystkie powierzone obowiązki w schronisku, powinny być wykonywane w sposób terminowy i sumienny.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 5

Tylko taka postawa gwarantuje, że wszystkie zadania zostaną wykonane w sposób prawidłowy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie ma odgórnego, stałego schematu dotyczącego wolontariatu w schroniskach.

Obowiązki, system realizacji zadań jest ustalany indywidualnie przez konkretne schroniska. Głównym zadaniem wolontariatu w schroniskach jest oczywiście prawidłowe dbanie o zwierzęta.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 14

Indywidualnie przydziela się wolontariuszom określone psy, czy też koty, za które jest odpowiedzialny. Wśród zadań, jakie będą do wypełnienia, wymienia się choćby spacery ze zwierzętami, dokładne czyszczenie boksów, socjalizacja psów.

Dodatkowo może się okazać, że wolontariusz będzie spotykał się z osobami, które przejawiają chęć adopcji zwierzęcia ze schroniska.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 13

Do zadań wolontariuszy należy również umiejętne obserwowanie zwierząt, które ma pod opieką. Dzięki temu może określić charakter czy potrzeby konkretnego psa, czy kota. Jest to bardzo przydatne choćby podczas procesu adopcji.

Często również dochodzi do sytuacji, że wolontariusze pomagają w realizowaniu najróżniejszych kampanii promocyjnych, jak i również rozmaitych form edukacji w temacie opieki nad zwierzętami.

Czy każdy może zostać wolontariuszem w schronisku?

Jeżeli nie obawiasz się ciężkiej pracy i wielu obowiązków, przekonaj się jak zostać wolontariuszem w schronisku. Na początek należy sumiennie rozważyć wszystkie za i przeciw. Wolontariat w schronisku to nie jest zabawa ze zwierzętami.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 6

Większość placówek wymaga, aby zadeklarować się do pomocy przez określony czas. Zatem jeżeli ktoś nie jest pewien, że może pomagać w schronisku przez np. rok, niech lepiej da sobie spokój.

Dodatkowo określa się tzw. aktywność wolontariusza, czyli ile razy w tygodniu będzie pojawiał się na swoim stanowisku.

Ile trzeba mieć lat, żeby starać się o wolontariat w schronisku?

Nie ma określonych widełek czasowych. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego podejścia schroniska.

Standardem jest co prawda obowiązek ukończenia 18 lat, jednak znaleźć można placówki, w których wolontariat można sprawować od 16 roku życia (oczywiście za zgodą rodziców).

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 8

Kto chce zostać wolontariuszem, powinien mieć w sobie ogromne pokłady empatii. Dodatkowo od kandydatów oczekuje się umiejętności radzenia sobie ze stresem. Potencjalny wolontariusz w schronisku powinien umieć pracować zespołowo, być otwarty nie tylko na zwierzęta, ale również i ludzi.

Dlaczego wolontariat w schronisku jest taki ważny?

Nie da się ukryć, że bez pomocy wolontariuszy żadne schronisko dla zwierząt nie mogłoby funkcjonować prawidłowo.

Ciężka praca, ogromne wsparcie dla etatowych pracowników, to gwarancja, że schronisko może zapewnić najlepszą opiekę wszystkim zwierzętom.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 10

Każdy psiak czy kot w schronisku potrzebuje regularnego kontaktu z ludźmi. Dzięki wolontariuszom jest to możliwe.

Mieszkańcy schronisk otrzymują odpowiednią opiekę, pomoc, wiele wspólnych chwil ze swoim opiekunem. Jest to o tyle ważne, że zwierzęta w schronisku są bardzo ciężko doświadczone przez los.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 18

Wolontariusze w schroniskach to również nadzieja na lepsze jutro dla większości zwierząt. To właśnie wolontariusze najlepiej znają swoich podopiecznych, co ma kluczowe znaczenie np. w sprawach adopcyjnych.

Co zyskasz będąc wolontariuszem?

Wolontariat w schronisku to idealna opcja dla tych, którzy nie mają możliwości, by przygarnąć zwierzaka pod swój dach, bo np. mają zbyt małe mieszkanie, albo często się przeprowadzają. Taka aktywność przyniesie obopólne korzyści – da zwierzakom miłość i wsparcie, a wolontariuszowi przyniesie radość i spełnienie.

Praca wolontariusza uczy kochać. Kochać bezgranicznie i bezwarunkowo. Można zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć swoje zainteresowania. Wolontariat daje nam szansę spróbowania czegoś nowego, a także spędzenia czasu w pożyteczny sposób. Nic tak nie uszczęśliwia psa, jak obecność człowieka. Nic tak nie satysfakcjonuje człowieka, jak pomoc zwierzętom.

Podsumowanie

Jeśli kochasz zwierzęta, chcesz im pomagać, masz wolny czas – to wolontariat w schronisku dla zwierząt jest właśnie dla ciebie. Wystarczy znaleźć schronisko i sprawdzić, jakie wymagania stawia się przed przyszłymi wolontariuszami.

Jak zostac wolontariuszem w schronisku dla zwierzat 15

Jako wolontariusz będziesz opiekował się zwierzętami, sprzątał ich boksy, chodził na spacery i prowadził socjalizację.

Równocześnie będziesz miał okazję brać udział w przeróżnych kampaniach edukacyjnych, promocyjnych odnośnie opieki nad zwierzętami. Wolontariusz to również osoba, która pomaga tym, którzy szukają zwierzaka do adopcji.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

najlepsze ksiazki o psach top 10

TOP 10 książek o psach. Tytuły, po które warto sięgnąć

21 września, 2022
ostatni spacer psa cmentarz psi pochowek psa 1

Ostatni spacer – jak pożegnać ukochanego psa?

12 października, 2022
Wyświetlenia: 518