Alpejski gończy krótkonożny zaliczany jest do sekcji posokowców. Psy tej rasy powstały w wyniku działań austriackich myśliwych, którym potrzebny był pies wolniejszy od dotychczasowych gończych. Nie można jednoznacznie określić czasu, kiedy pojawiły się pierwsze psy tej rasy. Wspomina się końcówkę XIX wieku, gdy to w Austrii rozpoczęto hodować rasę. Organizacja zrzeszająca właścicieli alpejskich gończych krótkonożnych powstała w 1919 roku. 13 lat później psy zostały uznane przez austriacki związek kynologiczny. W Polsce psy nie są popularne, aczkolwiek można je spotkać.
Charakter
To psy, które wyglądają niepozornie, jednak są mocno zbudowane. Dlatego też znakomicie nadają się jako współtowarzysze dla myśliwych.
Wychowanie oraz szkolenie
Psy tej rasy są indywidualistami, dlatego też podczas wychowania, szkolenia mogą sprawiać trochę kłopotu. Przede wszystkim wskazuje się tutaj, że mają własne zdanie, przez co wpadają często na niezbyt rozważne pomysły.
Zdrowie rasy
Alpejskie gończe krótkonożne to psy, które są zdecydowanie długowieczne, a także cieszą się znakomitym zdrowiem.
Jak prawidłowo żywić psy rasy alpejski gończy krótkonożny
Alpejski gończy krótkonożny nie jest psem wybrednym, kiedy mowa o posiłkach. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że są to psy, które warto karmić jedzeniem, karmą dobrej jakości.
Zabiegi pielęgnacyjne
Psy tej rasy nie są wymagające, kiedy przychodzi czas czyszczenia, zabiegów higienicznych. Trzeba jednak pamiętać, żeby w sposób staranny wyczesywać go szczotką, szczególnie w okresie linienia.
Dla kogo ta rasa
Psy tej rasy nie są dla wszystkich. Przede wszystkim ich właścicielami powinny być osoby, które mają niezbędne doświadczenie, gdy mowa o układaniu psów.
Zalety i wady psów rasy alpejski gończy krótkonożny
Alpejski gończy krótkonożny to pies, który ma wiele zalet, jak również okazuje się, że nie obce mu pewne wady. Jakie zalety należy wymienić? Przede wszystkim to pies, który znakomicie odnajduje się w domach rodzinnych. Jest idealnym kompanem dla myśliwych. Psy tej rasy cieszą się sporym zdrowiem i długowiecznością.
Warto również pamiętać o tym, że nie wymagają one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy mowa o wadach, koniecznie trzeba pamiętać, że psy tej rasy są dość uparte, lubią działać po swojemu. Dodatkowo problemem dla niektórych właścicieli może być instynkt łowiecki.
To również psy, które wymagają dużej dawki aktywności fizycznej, co nie dla każdego jest odpowiednim rozwiązaniem.
Alpejski gończy krótkonożny – grupa VI FCI, sekcja 2, nr wzorca 254
- Kraj pochodzenia: Austria
- Charakter: pies łagodny wobec ludzi, choć nieco nieufny w stosunku do obcych; doskonały towarzysz myśliwego, odważny, obdarzony dużą pasją łowiecką i silnym węchem; w domu spokojny
- Wielkość: 34-42 cm, idealny wzrost: psy 37-38 cm, suki 36-37 cm
- Waga: 15-23-kg
- Szata: krótka, dwuwarstwowa, odporna na warunki atmosferyczne, twardy i przylegający włos okrywowy, gęsty i miękki podszerstek, na tułowiu włos jest gruby i nieco dłuższy niż na głowie i łapach, na ogonie tworzy niewielką szczotkę
- Maść: jelenia (ruda) z czarnym nalotem lub bez albo czarna podpalana, występuje też maść pośrednia między tymi dwiema, zwana gniadą; dopuszczalna biała plama na piersi
- Długość życia: około 15 lat
- Podatność na szkolenie: średnia; jako typowy gończy jest indywidualistą
- Aktywność: lubi ruch, ale w domu jest spokojny
- Koszty utrzymania: ok. 70-120 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
- Możliwość nabycia szczeniaka: hodowcy zwykle sprzedają szczenięta myśliwym; w Polsce jest mało hodowli i na szczenię trzeba czasem poczekać
- Cena psa z rodowodem: 1000-1500 zł
Napisz nam co o tym myślisz