logo

Szpic średni

simplie Rasy psów 23 września 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Szpic średni należy do grupy szpiców niemieckich. Każdy szpic to pies, który prezentuje się niezwykle efektownie, posiadając bogate owłosienie i bujny ogon. Szpice średnie przez lata były popularną rasą z uwagi na swoje umiejętności stróżowania.

Trzeba jednak tutaj zaznaczyć, że do roku 1969 nie istniała oficjalnie rasa taka jak szpic średni. Były one po prostu zaliczane do rasy szpiców. Dopiero właśnie w 1969 roku został ustanowiony wzorzec rasy. Z uwagi, iż wzorzec powstał niedawno, należy mieć na uwadze, że rasa nie cieszy się popularnością wśród hodowców, przez co nie jest zbyt liczna.

Charakter rasy i umiejętności


Szpic średni to rasa, która charakteryzuje się inteligencją, pewnością. Psy tej rasy są również niezwykle towarzyskie. Trzeba zwrócić jednak uwagę, że wobec obcych, szpice średnie są nieufne, wycofane.

Szpic średni to pies, który kocha aktywność, jest niezwykle żywy. Jest dobrym towarzyszem zabaw dla dzieci. Szpice średnie, z uwagi na nieufność wobec obcych, będą doskonale nadawały się do stróżowania, pilnowania domu.

Wychowanie oraz szkolenie szpiców średnich


Ogromnym pozytywem posiadania szpiców średnich jest fakt, że bardzo szybko i chętnie się uczą. Należy jednak brać pod uwagę, że szkolenie, wychowanie musi być dawkowanie umiejętnie. Wynika to z faktu, że szybko mogą się znudzić i jakiekolwiek szkolenie będzie nieefektywne. Pamiętajmy, że najlepszą metodą w przypadku szpiców średnich, jest nauka poprzez zabawę.szpic-średni-rasa-psa-cena-hodowla-charakter-opinie-biały

Zdrowie szpiców średnich


Szpice średnie należą do psów, które cechuje dobry stan zdrowia, a także długowieczność. Rzadko spotykane są jakiekolwiek choroby genetyczne. Jeżeli mowa o najczęściej spotykanych przypadłościach, to warto wymienić choroby oczu takie jak np. zaćma, a także zwichnięcie rzepki.

Prawidłowe odżywianie szpiców średnich


Szpice, nie tylko średnie, to rasa, która nie wymaga skomplikowanego modelu żywienia. Nie jedzą wiele, nie mają dużych wymagań, a co istotne, nie pojawiają się żadne tendencje do tycia. Idealny posiłek dla szpiców średnich to gotowa karma lub samodzielne przygotowanie posiłków.

Zabiegi pielęgnacyjne


Nie ma większych problemów z prawidłowym dbaniem o czystość szpiców średnich. Twarde włosy szpiców średnich są znakomite, jeżeli mowa o zachowanie czystości. Praktycznie nie trzymają brudu, a doprowadzenie ich do porządku jest proste i szybkie. Szczotkowanie szpiców średnich należy wykonywać pod włos.

Dla kogo szpic średni?


Rasa szpic średni jest praktycznie dla każdego. Osoby, które do tej pory nie miały na stałe styczności z psami, bez większych problemów poradzą sobie z opieką. Z uwagi na żywiołowość, chęć do zabawy i przyjazne nastawienie, szpice średnie doskonale odnajdą się w towarzystwie dzieci.

Zalety i wady szpica średniego


Jakie zalety oraz wady posiadają szpice średnie? O czym należy w tym miejscu wiedzieć? Wśród zalet szpiców średnich, koniecznie należy podkreślić doskonałe umiejętności adaptacji w najróżniejszych warunkach. Dodatkowo nie ma problemów z jego wychowaniem i nauką.

Szpic średni to znakomity kompan, który mocno przywiązuje się do właściciela. Nie zapominajmy również o tym, że szpice średnie perfekcyjnie wywiązują się z roli stróża. Psy rasy szpic średni mają nieliczne wady. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że potrafią być uparte i szybko się nudzą. Dodatkowo dla niektórych problemem może być to, że bywają szczekliwe.

Wzorzec

Szpic średni – grupa V FCI, sekcja 4, nr wzorca 97


  • Kraj pochodzenia: Niemcy
  • Charakter: pies żwawy, oddany właścicielowi, nieufny wobec obcych, czujny stróż; może być szczekliwy
  • Wielkość: psy i suki – 30-38 cm
  • Waga: 7-11 kg
  • Szata: dwuwarstwowa: długi, prosty, sztywny i odstający włos okrywowy oraz krótki, gruby, wełnisty podszerstek; głowa, uszy i łapy pokryte krótkim, gęstym włosem, reszta ciała – włosem długim, który tworzy obfitą grzywę na szyi i barkach, portki oraz pióro na ogonie; szpic linieje stale, ale dwa razy w roku intensywniej
  • Maść: czarna, brązowa, biała, pomarańczowa, szara cieniowana (wilczasta), inne maści (czarna podpalana, łaciata, ruda z czarnym nalotem, kremowa)
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Podatność na szkolenie: duża; choć należy do ras pierwotnych, jest stosunkowo łatwy do ułożenia
  • Aktywność: średnia; lubi ruch, ale jeśli zapewni mu się regularne spacery, przystosuje się do mniej aktywnego trybu życia
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny na zimno i mróz, niezbyt dobrze znosi upały; rasa generalnie zdrowa, zdarzają się problemy z rzepkami, dysplazja i choroby oczu
  • Możliwość nabycia szczeniaka: szczenię zwykle trzeba zamówić
  • Cena psa z rodowodem: 2000-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Canary dog kanaryjski cena rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Dog Kanaryjski

17 września, 2019
Owczarek belgijski groenendael cena rasa historia wychowanie zdrowie

Owczarek belgijski groenendael

24 września, 2019
Wyświetlenia: 4265