logo

Barbet

simplie Rasy psów 9 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Barbet, czyli rasa należąca do kategorii „wodnych psów”. Tego typu psy spotykano już w okresie średniowiecza, w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia czy południowe rejony Francji oraz zachodnie Włochy. Nie ma jednak jednoznacznie potwierdzonych teorii dotyczących tego, skąd dokładnie pochodzą.

Jedna z wersji mówi o pochodzeniu azjatyckim i pokrewieństwu z tybetańskim terrierem. Pierwsze wzmianki pod nazwą barbet pochodzą z XVI wieku. W wolnym tłumaczeniu oznacza to brodacza. Z czasem zdobywały popularność, nawet w najwyższych sferach.

Np. król Henryk IV czy Ludwik XV zabierał barbeta na polowania. Od barbetów pochodzą między innymi pudle, ale i spaniele wodne, czy też biszony. XIX wiek, szczególnie jego końcówka, to zły okres dla rasy, gdyż uległa ona prawie całkowitemu wyginięciu.

Udało się jednak utrzymać rasę na określonym poziomie, aczkolwiek obecnie nie cieszy się większą popularnością.   Pierwszy barbet w Polsce pojawił się w roku 1995. Co prawda funkcjonuje kilka hodowli tych psów, jednak podobnie jak w swojej ojczyźnie, nie są one zbyt popularne wśród psiarzy.

Charakter


Psy rasy Barbet są łagodne, spokojne oraz zrównoważone. Zachowują się spokojnie w stosunku do ludzi, ale i również do innych zwierząt. To psy, które koniecznie potrzebują towarzystwa, przez co bardzo szybko i mocno przywiązują się do człowieka.

Barbety mają w sobie ogromne pokłady energii, jak i również należą do ras silnych. Nie oznacza to jednak, że oczekują nadmiernej aktywności. Barbet niezbyt radzi sobie podczas ciepłych letnich miesięcy, natomiast nie ma problemów, kiedy temperatury nie są za wysokie.  

Wychowanie oraz szkolenie


barbet wzorzec waga pielęgnacja blog o psach  

Zdrowie rasy


Należy wyraźnie podkreślić, że psom rasy Barbet nie są zbytnio obciążone chorobami dziedzicznymi. Jednak z uwagi na małą liczebność tej rasy, nie do końca udało się rozpoznać wszystkie schorzenia, którymi mogą być obarczone.

Na pewno właściciel Barbeta powinien starannie, profesjonalnie przeprowadzić z weterynarzem badania pod kątem np. dysplazji łokci, bioder. Konieczne jest również regularne badanie oczu.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Barbet


Barbet nie wymaga zbyt wykwintnego żywienia. Wystarczy przygotować odpowiednio zbilansowanie pokarmy lub skorzystać z gotowych, dobrych jakościowo karm.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnując psią szatę, konieczne jest bardzo staranne podejście do tematu. Psim opiekunom Barbeta zaleca się bardzo staranne ogolenia szczeniaka do 6 miesiąca życia.  

Dla kogo ta rasa


Barbet odnajdzie się w każdych warunkach domowych. Jednak wymaga się, aby jego opiekun regularnie dawkował psu spacery. Nie ma problemów z opieką nad nim, wychowaniem. Trzeba jednak tutaj wspomnieć, że wszyscy pracujący długo, nieprzesiadujący w domu, nie powinni decydować się na psy rasy Barbet.  

Zalety i wady psów rasy Barbet


Jeżeli zastanawiamy się nad wadami, jakie mają barbety, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że mowa o psach, które nie radzą sobie z samotnością. Zabiegi pielęgnacyjne przy barbetach są czasochłonne, a dodatkowo sporo czasu zabierają spacery z czworonogiem.

Jednak barbety mają również wiele zalet, wśród których np. przyjazne, pozytywne nastawienie do ludzi. To również psy, które są łatwe w prowadzeniu, szkoleniu. Barbety nie będą również sprawiały problemów w kontaktach z innymi psiakami.

 

Barbet (francuski pies wodny) – grupa VIII FCI, sekcja 3, nr wzorca 105


  • Kraj pochodzenia: Francja
  • Charakter: zrównoważony, łagodny, bardzo oddany właścicielowi. Bardzo lubi wodę
  • Wielkość: minimalny wzrost: psy 58 cm, suki 53 cm
  • Waga: niesprecyzowana we wzorcu, ok. 20-25 kg
  • Szata: długa, wełnista, falowana, tworzy sznurki (ale niespilśnione – jak u pudli czy bergamasco). Obfita, w stanie naturalnym całkowicie pokrywa ciało psa. Jednak od niepamiętnych czasów barbety strzyżono, aby ułatwić im pracę
  • Maść: czarna, szara, kasztanowa, ruda, płowa, biała lub łaciata
  • Długość życia: ok. 12 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: średnia, wymaga regularnych spacerów, ale dobrze znosi życie w mieście
  • Koszty utrzymania: 130-150 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem FCI: od 4000 zł
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny na zimno i wilgoć, niezbyt dobrze znosi upał
  • Możliwość nabycia szczeniaka: W Polsce działa już kilka hodowli, ale na szczenię trzeba czasami poczekać.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

DOGUE DE BORDEAUX rasa psa charakter cena zdrowie

Dogue de bordeaux

9 grudnia, 2020
gonczy slowacki waga wzrost zdrowie hodowla cena

Gończy słowacki

10 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 1143