logo

Boerboel

simplie Rasy psów 3 stycznia 2021 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.2 / 5. Ilość ocen: 6

Boerboel to rasa pochodząca z RPA. Wywodzi się od starożytnych molosów, psów, które były używane podczas polowań. Starożytne molosy oprócz udziału w polowaniach, wykorzystywane były na rzymskich arenach. To właśnie legiony rzymskie sprawiły, że psy trafiły do wielu krajów europejskich, a następnie i do Republiki Południowej Afryki.

Rasa sama w sobie zaczęła kształtować się w XVII wieku, a miało to miejsce w Kapsztadzie. Przyjmuje się, że boerboel pochodzi od połączenia molosów oraz psów z plemion afrykańskich. Psy były wykorzystywane choćby przez rdzennych mieszkańców Afryki, pomagając choćby w ochronie dobytku przez dzikimi zwierzętami.

W trzeciej dekadzie XX wieku zaczęto sprowadzać z Wysp Brytyjskich bulmastify. Miały za zadanie chronić kopalnie diamentów, a jak się okazało, również swój wkład w kształtowanie rasy Boerboel. Rasa oprócz RPA jest popularna w Rosji czy Wielkiej Brytanii. Psy można spotkać także w krajach takich jak Niemcy, kraje Beneluksu czy w Norwegii. W Polsce rasa Boerboel nie cieszy się zbytnią popularnością.

boerboel-puppy-szczeniaki-cena-hodowla-opinie-wzorzec

Charakter


Mowa o psach, które cechuje dość zrównoważony charakter. Psy rasy Boerboel są opanowane, a także silne. Co istotne, bez problemów i szybko przywiązują się do opiekuna. Warto podkreślić, że mowa o psach, które są inteligentne, a umiejętna socjalizacja daje naprawdę wiele. Osoby, które zdecydują się na psy Boerboel mogą być pewne, że doskonale odnajdą się wśród dzieci.

Będą dla nich łagodne, otoczą maluchy ciepłem, doskonale będą się bawiły. Boerboel szuka również kontaktu do zabawy z opiekunami, co powoduje, że właściciel powinien mieć sporo czasu dla swojego podopiecznego. Dobrze jednak, aby pies miał swój kawałek terenu zielonego, dlatego idealnie nadają się do domów z ogrodami.

Jak psy rasy Boerboel reagują na inne zwierzęta, na inne psiaki? Raczej nie ma problemów z akceptacją innych zwierząt. Zaleca się mimo wszystko, aby nie organizować spotkań dwóch samców Boerboel. Tutaj może pojawić się problem z wzajemną akceptacją. boerboel psy charakter mastif cena puppy szczeniaki hodowla

Wychowanie oraz szkolenie


Przede wszystkim trzeba postawić na odpowiednie stosunki, relacje z psem. Nie będzie problemów z nauką, wychowaniem boerboela, pod warunkiem partnerskich zasad. Warto jednak zapamiętać, że psy tej rasy potrafią myśleć samodzielnie, co przełoży się na podejmowanie decyzji bez „konsultacji” z opiekunem.  

Zdrowie rasy


Boerboel to pies niezwykle zdrowy, co wynika z faktu jego pochodzenia. Trudne warunki na afrykańskiej ziemi sprawiły, że rasa była poddawana stałej selekcji naturalnej. Można jednak spodziewać się różnego rodzaju problemów w temacie dysplazji łokciowej oraz biodrowej. Zdarza się również możliwość wypadnięcia pochwy.

boerboel pies rasa hodowla zdjecia szczeniak

Jak prawidłowo żywić psy rasy Boerboel


Najważniejsze przy karmieniu psów rasy boerboel, to zwrócenie uwagi na jakość karmy, którą pies otrzymuje. Podczas okresu wzrostu musi to być najlepsza jakościowo żywność. Natomiast później nie ma problemów z serwowaniem np. samodzielnie przygotowanych posiłków.

Zabiegi pielęgnacyjne


Co do spraw higieny, pielęgnacji psów rasy Boerboel, konieczne jest tylko staranne szczotkowanie w okresie linienia.

boerboel pies rasa hodowla zdjecia szczenie

Dla kogo ta rasa


Na psy rasy Boerboel powinni decydować się tylko ci, którzy mają doświadczenie z czworonogami. Osoby bez żadnej wiedzy, szczególnie praktycznej muszą sobie odpuścić. Właściciel boerboela powinien być konsekwentny, stanowczy, mieć duże pokłady czasu, które będzie spędzał ze swoim pupilem.

Wszyscy ci, którzy nie lubią zbytnio aktywności, niech sobie poszukają raczej psów należących do ras domatorów. Boerboel pozostawiany na długi czas w domu, nie mogący zaznać zbyt dużej dawki wyjść, aktywności, będzie nieszczęśliwy. Przełożyć się to może na jego negatywne zachowanie.

boerboel psy cena blog o psach rasa psa charakter hodowla zdrowie

Zalety i wady psów rasy Boerboel


Jakie zalety posiadają psy Boerboel? Jakich wad można oczekiwać po psach tej rasy? Mówiąc o zaletach, zwraca się uwagę na psią odwagę, zrównoważenie. To psy, które w pełni poświęcają się rodzinie, szukając stałego kontaktu z każdym członków rodziny. Boerboel to również pies, doskonale sprawdzający się jako stróż.

Gdy mowa o wadach, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że mówimy o psach, które lubią dominować. To również rasa, która źle prowadzona, socjalizowana, może przejawiać zachowania agresywne. Dla wielu wadą będą stałe koszty utrzymania psa, które nie należą do najniższych.

Boerboel – jeszcze nieuznany przez FCI, choć można go już wystawiać, z pochodzenia molos


  • Pochodzenie: Republika Południowej Afryki
  • Charakter: pies zrównoważony, inteligentny, samodzielny, lecz lubiący przebywać blisko pana, czujny, odważny, pewny siebie stróż i obrońca
  • Wielkość: psy – idealny wzrost 66 cm, min. 60 cm; suki – idealny wzrost 61 cm, min. 55 cm
  • Waga: psy 60-65 kg (zdarzają się samce ważące 90 kg), suki ok. 55 kg
  • Szata: krótka, gładka i gęsta
  • Maść: preferowana płowa lub ruda w różnych odcieniach i pręgowana; dopuszczalne, ale niepożądane białe znaczenia na łapach poniżej stawów nadgarstkowych i skokowych oraz na piersi; SABT dopuszcza także umaszczenie łaciate
  • Długość życia: 10-13 lat
  • Podatność na szkolenie: wysoka
  • Aktywność: umiarkowana
  • Odporność/podatność na choroby: odporny; zdarza się dysplazja biodrowa i łokciowa, wwinięcie i wywinięcie powiek oraz wypadnięcie pochwy
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce działa kilka hodowli, na szczeniaka trzeba czasem poczekać
  • Cena psa z rodowodem: w Europie 1300 euro, w Polsce 4200-5000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

  • Tylko psy rasy Vena Boerbol to wsciekłota na złodzieji chociaż wole mieć kiedyś jeszcze bardziej wscieklejszego psa psunia jest bardzo dobra dla samotnych ludzi między psem a człowiekiem zawiązuje się głęboka przyjażń a psiura potrafi być oddana przywiązana

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    australian stumpy tail cattle dog opinie rasa psa cena hodowla

    Australian stumpy tail cattle dog

    3 stycznia, 2021
    owczarek australijski kelpie choroby rasa psa cena hodowla czarny

    Owczarek australijski – kelpie

    4 stycznia, 2021
    Wyświetlenia: 3225