logo

Szpic duży

simplie Rasy psów 21 stycznia 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.4 / 5. Ilość ocen: 7

Psy, które od dawna używane były choćby do polowań czy też wypasu. Trzeba wiedzieć, że przez wieki pojawiały się najróżniejsze lokalne formy szpiców, związane ściśle z regionem, z którego pochodziły. Uznaje się, że ojczyzną szpiców są Niemcy, aczkolwiek wpływ na rozwój rasy mają również takie kraje jak Wielka Brytania czy Holandia.

W początkowej fazie swojego istnienia szpice były wykorzystywane przede wszystkim do stróżowania. Z biegiem lat stawały się jednak użyteczne w trakcie polowań, czy też wypasu zwierząt. Około XVIII wieku coraz częściej zaczęły pojawiać się na tzw. salonach, stając się nieodłącznym elementem dworskim.

Duże szpice nie cieszą się w Polsce popularnością. Próżno szukać hodowli, które specjalizują się właśnie w tej rasie. Szpic duży to rasa, która należy do grupy szpiców. Wyróżnia się w tej kategorii wielkością, a także niezwykle efektownym owłosieniem i bujnym ogonem.

Charakter rasy i umiejętności


Duże szpice są przede wszystkim inteligentne. Należy jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do innych szpicy, są opanowane i spokojne. Szpic duży to pies, który posiada niezwykle rozbudowany instynkt stróżowania. Doskonale odnajdują się wśród ludzi. Uwielbiają zabawę, a życie z nimi nie nastręcza trudności. Co istotne, bardzo dobrze współpracują z dziećmi.

Wieki temu były to psy do stróżowania, dlatego i dziś znakomicie odnajdują się w roli psa do pilnowania domu. Dodatkowo z uwagi na swoje usposobienie, idealnie nadają się jako towarzysze dla rodzin.

Wychowanie oraz szkolenie psa szpic duży


Szpic duży to rasa, która jest niezwykle prosta do układania. Nie ma żadnych problemów z ich wychowaniem, szkoleniem, szybko się uczą. Nie trzeba mieć doświadczenia z psami, aby poradzić sobie z wychowaniem szpica dużego.

Zdrowie szpiców dużych


To niezwykle zdrowa rasa, a choroby występują nad wyraz rzadko. Trzeba jednak wspomnieć, że szpice białe mogą być narażone na alergie. Na pewno bardziej niż szpice o innym umaszczeniu.

Prawidłowe odżywianie szpiców dużych


Nie ma większej filozofii w żywieniu szpiców dużych. Nie są wymagające w tym względzie, a co istotne, jedzą niewiele, dzięki czemu nie przejawiają tendencji do tycia. Szpice duże mogą otrzymywać wysoko jakościową karmę lub posiłki przygotowane przez właściciela.

Zabiegi pielęgnacyjne


Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku szpiców nie wymagają dużych nakładów pracy. Bardzo łatwo się je pielęgnuje, a dzięki posiadaniu twardego włosa, nie ma obaw, że brud będzie się ich trzymał. Doprowadzenie go do porządku zajmuje mało czasu.

Dla kogo szpic duży?


Szukając dobrego psa stróżującego, ale równocześnie pozytywnie nastawionego do otoczenia i zabawnego, warto postawić właśnie na szpica dużego. Rasa nie ma problemów z adaptacją w najróżniejszym środowisku. To dobry pies dla osób, które nigdy wcześniej nie posiadały w domu czworonoga.

Zalety i wady szpica dużego


Jakie zalety i wady posiadają psy rasy szpic duży? Co może być przeciwwskazaniem przed ich wzięciem do domu? Wśród zalet szpica dużego należy koniecznie wymienić to, że jest psem doskonałym dla każdej rodziny, szczególnie gdzie są dzieci.

Bardzo szybko adaptują się w nowym środowisku i przywiązują do właściciela. Doskonale radzą sobie jako stróże. Wymieniając wady szpica dużego, nie można pominąć tego, że bywają szczekliwe, co może w jakiś sposób zakłócić domowy spokój. Dodatkowo należą do gatunku psów o upartej naturze.


Szpic niemiecki duży – grupa V FCI, sekcja 4, nr wzorca 97

  • Kraj pochodzenia: Niemcy
  • Charakter: pies żwawy, oddany właścicielowi, nieufny wobec obcych, czujny stróż; może być szczekliwy
  • Wielkość: psy i suki – 42-50 cm
  • Waga: 14-25 kg
  • Szata: dwuwarstwowa – długi, prosty, sztywny i odstający włos okrywowy oraz krótki, gruby, wełnisty podszerstek; głowa, uszy i łapy pokryte krótkim, gęstym włosem, reszta ciała – włosem długim, który tworzy obfitą grzywę na szyi i barkach, portki oraz pióro na ogonie; szpic linieje stale, ale dwa razy w roku intensywniej
  • Maść: czarna, brązowa lub biała
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Podatność na szkolenie: duża; choć należy do ras pierwotnych, jest stosunkowo łatwy do ułożenia
  • Aktywność: średnia; lubi ruch, ale jeśli zapewni mu się regularne pacery, przystosuje się do mniej aktywnego trybu życia; w dzień chętnie przebywa w ogrodzie
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny na zimno i mróz, niezbyt dobrze znosi upały; rasa raczej zdrowa, choć zdarzają się dysplazja, padaczka i alergie skórne
  • Możliwość nabycia szczeniaka: szczenię zwykle trzeba zamówić
  • Cena psa z rodowodem: 1200-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Flat coated retriever cena rasa historia wychowanie zdrowie

Flat coated retriever

12 stycznia, 2019
Wyzel fryzyjski stabyhoun cena charakter rasa psa blog o psach

Wyżeł fryzyjski (stabyhoun)

21 stycznia, 2019
Wyświetlenia: 4583