Braque d’Auvergne należy do rasy francuskich wyżłów, które klasyfikowane są w kategorii „braque”. Jest to przeciwieństwo wyżłów typu spaniel. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące pochodzenia. Pojawiają się więc różne hipotezy w tym temacie. Na przykład mowa o tym, że zostały wyhodowane na podstawie dawnych wyżłów francuskich.
Niektórzy badacze podają twierdzenie, że ów Braque d’Auvergne otrzymał dodatkowo krew angielskiego pointera. Tym samym został uszlachetniony. Jedno jest pewne. To rasa, która jest już znana od około dwóch stuleci. Spotykana na francuskim Masywie Centralnym.
Czas wojennej zawieruchy sprawił, że rasa była bliska wyginięciu. Zabiegi hodowców sprawiły, że 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, odtworzono rasę. Naturalnie Braque d’Auvergne jest popularny w swojej ojczyźnie, czyli we Francji. W pozostałych krajach rasa nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, aczkolwiek w Polsce znajdziemy jedną hodowlę.
Charakter
Braque d’Auvergne to psy silne, duże. Ich budowa pozwala im znakomicie odnaleźć się w terenie górzystym. Mimo krzepkiej budowy, ogromnej siły, nie jest to pies typu „ciężkiego”. Bez problemów może przez cały dzień pracować, niezależnie od warunków pogodowych. Wśród Francuzów uważany jest za doskonałego psa do polowań na zwierzynę drobną.
Wychowanie oraz szkolenie
Mowa o psach, które są niezwykle inteligentne. Dlatego nie ma problemów z tym, aby współpraca z nim przebiegała w sposób szybki, bezproblemowy. To bez wątpienia rasa, która jest prosta do ułożenia. Natomiast nie można w żaden sposób reagować na psa w sposób agresywny, wymuszać na nim realizację określonych zadań. Najważniejsze jest partnerstwo, pełna współpraca na linii pies – opiekun.
Zdrowie rasy
Brak jakichkolwiek chorób genetycznych, co czyni tą rasę zdrową przez całe życie. Może się jednak przytrafić dysplazja biodrowa.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Braque d’auvergne
Co do żywienia psów tej rasy, należy mieć na uwadze, że nie jest zbytnio wymagający. Tak naprawdę trzeba pamiętać o tym, że z uwagi na aktywność fizyczną, wymaga po prostu dużych dawek energetycznych w pokarmie.
Zabiegi pielęgnacyjne
Braque d’Auvergne to psy, które nie wymagają od właściciela zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę należy co jakiś czas porządnie go przeczesać. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na uszy, które są oklapnięte, przez co słabiej się przewiewają.
Dla kogo ta rasa
To rasa, która będzie znakomicie się czuła u osób aktywnych. Braque d’Auvergne cenią sobie duże dawki ruchu, dlatego osoby, które wolą siedzieć w domu, mieć psa domatora, muszą poszukać innej rasy.
Zalety i wady psów rasy Braque d’auvergne
Jakich zalet oczekiwać po psach rasy Braque d’Auvergne? O jakich wadach muszą dowiedzieć się potencjalni opiekunowie tych psów? Zatem kiedy mowa o wadach, warto zwrócić uwagę, że to psy z silnym instynktem łowieckim, co może być kłopotliwe podczas spacerów.
Dodatkowo są to psy, które potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej. Co zaś tyczy się zalet, to na pewno trzeba pamiętać o tym, że Braque d’Auvergne jest psem prostym w układaniu. Nie sprawia również problemów, gdy mowa o regularnej pielęgnacji.
Właściciele psów tej rasy doceniają także fakt, że są one łagodne wobec ludzi, jak i innych zwierząt, okazują się prawdziwym przyjacielem całej rodziny.
Braque d’Auvergne (wyżeł owerniacki) – grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 180
- Pochodzenie: Francja
- Charakter: pies łagodny, bardzo czuły, inteligentny; dobrze się dostosowuje do życia rodzinnego
- Wielkość: psy 57-63 cm, suki 53-59 cm
- Waga: 22-30 kg
- Szata: krótka, lśniąca i miękka
- Maść: czarna z białymi znaczeniami różnej wielkości; znaczenia mogą być dropiate (cętkowane) lub dereszowate (jednolicie przesiany włos czarny i biały, co daje wrażenie barwy szarej); głowa powinna być czarna, preferowana biała strzałka na kufie (jednak białe i dropiate ucho lub część głowy nie są uznawane za wadę)
- Długość życia: 12-13 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: dosyć duża, ale przy codziennej dawce ruchu w domu pies jest spokojny
- Koszty utrzymania: 100-200 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; sporadycznie zdarza się dysplazja stawów
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest jedna hodowla tej rasy
- Cena psa z rodowodem: 2000-3000 zł, za granicą 700 euro
Napisz nam co o tym myślisz