logo

Curly coated retriever

simplie Rasy psów 8 lutego 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 1 / 5. Ilość ocen: 1

„Aporter Kędzierzawowłosy”, czyli Curly Coated Retriever to rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Niestety nie można jednoznacznie określić dokładnego pochodzenia psa, tego, które rasy mogły być przodkami Curly Coated Retriever. Uznaje się jednak, że są w pewien sposób spokrewnione z irlandzkimi spanielami dowodnymi, barbetami i pudlami. 

Psy tej rasy debiutowały na wystawach w 1860 roku, a kilka lat później uzyskały dla siebie klasę. Do czasów I wojny światowej były to psy niezwykle popularne na wyspach brytyjskich. Dopiero wojenna zawierucha, popularność labradorów sprawiła, że hodowle zostały zdziesiątkowane, populacja Curly Coated Retriever znacznie się obniżyła. W Polsce pies tej rasy pojawił się dopiero w 2003 roku. Na pewno jest to rasa, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju.

curly-coated-retriever rasa psa umaszczenie włosy zdrowie wady zalety wzorzec

Charakter


Psy tej rasy potrzebują stałego i ciepłego kontaktu z ludźmi. Jednak mimo tego, należy im przypisać ogromny indywidualizm. Jeżeli ktokolwiek będzie posiadał Curly Coated Retriever, ten musi mieć świadomość, że niezbędna jest codzienna dawka odpowiedniej aktywności fizycznej. Na plus należy zapisać, że to rasa, która jest przyjaźnie nastawiona do otoczenia, aczkolwiek kiedy ktoś naciśnie im na odcisk, potrafią się odgryźć.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy o dużym ilorazie inteligencji, a także posiadające umiejętność łatwego przyswajania wiedzy. Jednak z uwagi, iż są niezależne, ich wychowanie, szkolenie nie należy do zadań prostych. To rasa, która bardzo długo dojrzewa, dlatego należy odczekać zdecydowanie dłużej ze szkoleniem, niż ma to miejsce przy innych rasach.

Zdrowie rasy


Curly Coated Retriever mogą cierpieć z uwagi na dysplazję stawów łokciowych i biodrowych. Dodatkowo są podatne na takie przypadłości jak skręt żołądka, padaczka, nowotwory oraz problemy z sercem. Curly Coated Retriever mogą również mieć kłopot z postępującym zanikiem siatkówki.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Curly Coated Retriever


Rasa należy do mało wybrednych, kiedy mowa o jedzeniu. Jednak z uwagi, iż mowa o psach aktywnych ponad normę, karma powinna być jak najlepszej jakości. Jeżeli nie chce się karmić psa specjalnymi karmami, można samodzielnie przygotowywać dla niego posiłki.

curly-coated-retriever szczeniak cena hodowla wzorzec waga zdrowie

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja Curly Coated Retriever jest niezwykle prosta. Nie wymagają regularnej, dokładnej pielęgnacji szaty. Nie trzeba również ich szczotkować i strzyc. Zabieg szczotkowania przeprowadza się tylko w sytuacji, kiedy pies linieje. Jeżeli będzie się psa karmiło kiepskiej jakości karmą, to dość szybko odbije się to jego szacie.

Dla kogo Curly Coated Retriever


To psy idealne dla wszystkich tych, którzy mają już odpowiednie doświadczenie z opieką i wychowaniem czworonogów. To również psy dla osób, które mają czas na dłuższe i częste spacery. Dobrze czują się w towarzystwie dzieci, jednak wszelkie zabawy psa i dziecka powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.

Zalety i wady psów rasy Curly Coated Retriever


Jakie zalety posiadają psy rasy Curly Coated Retriever? Należy przede wszystkim podkreślić, że mowa o niezwykle inteligentnych stworzeniach, które uwielbiają się bawić. To psy, które sprawdzają się również jako stróż domu.

Posiadają one jednak i wady. Trzeba wymienić, że mowa o psach niezwykle upartych, ceniących sobie niezależność. Problemem może się również okazać długi czas, jaki rasa potrzebuje, aby dojrzeć.

Curly coated retriever – grupa VIII FCI, sekcja 1, nr wzorca 110


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Charakter: pies zrównoważony, odważny, pewny siebie, nieufny wobec obcych, ale szybko się zaprzyjaźnia
  • Wielkość: wzrost idealny: psy – 67,5 cm, suki – 62,5 cm
  • Waga: niesprecyzowana we wzorcu, 25-50 kg
  • Szata: na szyi, tułowiu i ogonie tworzy drobne, przylegające loczki; na głowie i kończynach jest krótka (na głowie musi być gładka)
  • Maść: czarna lub brązowa (wątrobiana)
  • Długość życia: 14 lat
  • Podatność na szkolenie: średnia; pies bardzo inteligentny, ale niezależny
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu i zajęcia
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; zdarza się dysplazja biodrowa i łokciowa oraz PRA (postępujący zanik siatkówki), narażony jest także na skręt żołądka
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest mało hodowli, na szczenię zwykle trzeba poczekać 
  • Cena psa z rodowodem: ok. 3000 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

polski owczarek nizinny psy pies cena charakter hodowla wzorzec

Polski owczarek nizinny

29 stycznia, 2019
CHOW CHOW cena rasa historia wychowanie zdrowie

Chow chow

10 lutego, 2019
Wyświetlenia: 998