logo

Chart Polski

simplie Rasy psów 16 września 2019 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 1 / 5. Ilość ocen: 1

Rasa chartów polskich jest niezwykle stara. Pierwsze wzmianki pojawiają się w kronikach Galla Anonima. Na przełomie XVI i XVII wieku o chartach polskich i polowaniach z ich udziałem można przeczytać w książkach z tamtego okresu. Natomiast pod koniec XIX wieku, pojawia się bardzo dokładny opis psów, które zawitały do francuskiego Tuillersies, na wystawę psów rasowych.

Skąd przybyły Charty Polskie na nasze ziemie? Przyjmuje się, że wszystko działo się przy pomocy Celtów, którzy przed wiekami licznie przemieszczali się po kontynencie. W tych migracjach towarzyszyły im pochodzące z Azji ouertragoi. To właśnie ta rasa uznawana jest za przodków chartów europejskich, w tym polskich.

Rasa chartów polskich w trakcie I wojny światowej prawie w całości wyginęła. Okres międzywojenny nie był również łaskawy dla tej rasy. Były uznawane za psy kłusowników, przez co stawały się celem dla leśników czy myśliwych. Odrodzenie rasy przypada na lata 70 i 80 XX wieku. W 1989 rasa została uznana przez FCI.

Charakter Charta Polskiego


Odwaga, powściągliwość i opanowanie, to najważniejsze cechy chartów polskich. Należy wiedzieć, że psy tej rasy zachowują dystans wobec obcych. Natomiast znakomicie sprawują się jako psy rodzinne. Są czułe oraz przywiązują się do wszystkich członków rodziny. Z uwagi na swój charakter, podczas spacerów mogą rzucić się w pogoń za zwierzyną, nawet kotu nie odpuszczą.

Wychowanie oraz szkolenie Chartów Polskich


Jest to jedna z lepszych ras, jeżeli mowa o wychowaniu i szkoleniu. Z uwagi, iż charty polskie uwielbiają towarzystwo ludzi, współpraca z nimi przebiega w większości przypadków bezproblemowo. Trzeba jednak pamiętać o regularnych nagrodach dla psa, a także o tym, że zbyt duża monotonia ćwiczeń nie przyniesie oczekiwanych skutków szkolenia.

Zdrowie rasy Chart Polski


Psy rasy Chart Polski nie cierpią na schorzenia związane z chorobami genetycznymi. Są psami o doskonałych warunkach zdrowotnych, jednak bardzo ważne jest, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Charty polskie wymagają regularnego ruchu, wybiegania.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Chart Polski


Charty Polskie są wymagające, jeżeli mowa o żywienie. Ich szybka przemiana materii, a także niewielki brzuch powodują, że idealna dieta składa się z pokarmów wysokobiałkowych oraz treściwych. Charty polskie wystawiane regularnie na duży wysiłek, muszą otrzymywać posiłki wysokoenergetyczne.

Zabiegi pielęgnacyjne


Z uwagi, iż włosy chartów polskich są krótkie, nie wymagają od właścicieli zbyt zaawansowanych zabiegów pielęgnacji. Co jakiś czas należy je szczotkować. W okresie linienia charty trzeba co kilka dni dokładnie wyczesać. Standardowo, jak w przypadku innych psów, wymagane będzie regularne sprawdzanie stanu zębów oraz uszu.

Dla kogo Chart Polski


Najważniejsza informacja jest taka, że charty polskie wymagają opiekuna aktywnego, zdolnego do regularnych spacerów, które zajmują sporo czasu. Osoby początkujące, nie powinny wybierać chartów polskich jako swoich pierwszych psów. Dobrze jest zapewnić psom tej rasy odpowiednią przestrzeń, poza regularnymi spacerami, dlatego dom z ogrodem jest dla nich idealnym miejscem do zamieszkania.

Zalety i wady psów rasy Chart Polski


Jakie zalety związane są z psami rasy chart polski? Psy te są niezwykle zdrowe, a także nie sprawiają problemów z wychowaniem i szkoleniem. Należy również wspomnieć o ich zrównoważonym charakterze, a także ogromnym przywiązaniu do właściciela i rodziny. Charty polskie doskonale sprawdzić się mogą również jako strażnicy domowego ogniska. Psy są idealnym towarzyszem dla osób aktywnych fizycznie.

Jakie wady mają charty polskie? O czym należy pamiętać przed wzięciem tego psa pod opiekę? Łowiecki instynkt sprawia, że może atakować inne zwierzęta, niezależnie od miejsca i czasu. Charty polskie to psy, które wymagają odpowiednich (czytaj dużych) nakładów finansowych. Ich niezależność i upartość będzie trudna do zrozumienia przez osoby, które do tej pory nie posiadały psa.

Wzorzec:

Chart polski – grupa X FCI, sekcja 3, nr wzorca 333


  • Kraj pochodzenia: Polska
  • Wielkość: pożądana wysokość w kłębie u suk 68-75 cm, u samców 70-80 cm
  • Waga: 25-35 kg
  • Szata: włos w dotyku sprężysty, dość twardy, ale nie drutowaty ani jedwabisty; niejednakowej długości na tułowiu: na kłębie włos dłuższy, na bokach, mostku i kończynach najkrótszy, brzuch pokryty delikatnym i rzadkim włosem. Na tylnej stronie ud i na spodniej stronie ogona włos jest dłuższy, ale też twardy; portki i pióro wyraźne.
  • Maść: wszystkie kolory są dopuszczalne; brzegi powiek i wierzchołek nosa są czarne lub ciemne; jedynie przy maściach rozjaśnionych, takich jak beżowa lub błękitna, wierzchołek nosa jest odpowiednio beżowy lub błękitny.
  • Długość życia: 10-12 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: wysoka
  • Koszty utrzymania: 250 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 2000-2500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

  • Zdjęcie przedstawia saluki…

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    owczarek podhalanski rasa historia charakter

    Owczarek podhalański

    11 września, 2019
    Canary dog kanaryjski cena rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

    Dog Kanaryjski

    17 września, 2019
    Wyświetlenia: 1355