Psy tej rasy zaliczane są do najmniejszych na świecie. Chihuahua, nazwa rasy, wywodzi się od miasta i stanu w Meksyku. Trudno doszukać się pełnego pochodzenia psów Chihuahua, jednak uważa się, że mogą być wynikiem skrzyżowania meksykańskiego xolo oraz techichi.
Inna wersja wskazuje na przybycie psów na tereny współczesnego Meksyku wraz z Montezumą. Praktycznie po raz pierwszy o psach tej rasy usłyszano na świecie w połowie XIX wieku, dzięki turystom. To właśnie oni zainteresowali się psami, chętnie je kupując.
Pod koniec XIX wieku Chihuahua została pokazana na wystawie w USA. Rok 1904 to rejestracja przez północnoamerykański Kennel Club psów tej rasy. Dwie dekady później założono w USA klub hodowców rasy.
Do Europy w pełni dotarły dopiero po II wojnie światowej. W naszym kraju pierwszy przedstawiciel rasy pojawił się w 1986, a rozwój hodowli nastąpił w latach 90. Obecnie chihuahua jest niezwykle popularna w Polsce.
Charakter
Chihuahua to mały pies, jednak o wielkim sercu i ogromnej wrażliwości. Można być pewnym, że pies ten bardzo szybko przywiąże się do opiekuna, nie mając ochoty nawet odstąpić go na krok. To jednak psy, które oczekują stałej atencji.
Wystarczy przez moment nie okazywać mu zainteresowania, aby zaczął dopominać się o swoje. Psy tej rasy mają doskonałe relacje z dziećmi kilkuletnimi. Należy pamiętać, że z uwagi na delikatność, chihuahua kompletnie nie nadaje się do towarzystwa dzieci mających po 2 czy 3 lata.
Problemem może być zaś niezbyt rozsądne nastawienie do przedstawicieli większych ras. Chihuahua nie zwraca uwagi na wielkość psów, bez problemów może obszczekać każdego. Psy tej rasy są zdecydowanie ruchliwe, aktywne w każdej sytuacji. Jednak nie mają większych wymagań kiedy mowa o regularnych spacerach. Krótkie wyjście w zupełności mu wystarczy.
Wychowanie oraz szkolenie
Utarło się, że psy takie jak chihuahua nie potrzebują szkolenia. Bo w końcu, po co małemu psu coś takiego? Jednak warto odrzucić tego typu myślenie i dowiedzieć się, że te małe pieski, naprawdę uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności związane ze szkoleniem.
Jednak prawidłowe i skuteczne szkolenie wymaga łagodnego podejścia z domieszką konsekwencji. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe wychowanie i socjalizację psa. Wychowanie psów chihuahua powinno rozpocząć się jak najszybciej.
Zdrowie rasy
Psy rasy chihuahua są zdrowe, a co ważniejsze, mowa o psach długowiecznych. Jednak nawet z uwagi na te powyższe fakty, nie można zapominać o regularny kontrolowaniu psiego zdrowia. Okazuje się, że psom może przytrafiać się obniżka poziomu glukozy we krwi, co kończy się nawet utratą przytomności.
Inne schorzenia, które mogą dotykać psy chihuahua to: niezarośnięte ciemiączko, ruchome rzepki, indywidualne braki w uzębieniu, problemy z oczami, czy ze zgryzem. Należy jeszcze pamiętać, że psy tej rasy źle znoszą niskie temperatury.
Gdy takie występują, należy starannie chronić psiaki. Natomiast nie mają problemów w warunkach ciepłych, aczkolwiek trzeba pilnować, aby pies się nie przegrzał. Dodatkowo, psy mają dość mały pęcherz, dlatego trzeba pamiętać o regularnych wyjściach z domu.
Jak prawidłowo żywić psy rasy chihuahua
Psy tej rasy nie spożywają zbyt wiele, jednak trzeba pamiętać, że mówimy o czworonogach, które potrzebują najlepszej jakości pokarmu. Idealnie sprawdzają się karmy dedykowane dla takich psów, które posiadają odpowiednio wysoką zawartość tłuszczu oraz białka.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chihuahua otrzymywały domowe jedzenie. Należy tutaj pamiętać jednak o odpowiednich suplementach, tak aby odpowiednio zbilansować psią dietę. Przyjmuje się, że psy tej rasy, z uwagi na niewielkie żołądki, otrzymują pokarm po 3-4 razy dziennie.
Posiłki podaje się w identycznych ilościach i określonych porach. Nie można dopuścić, aby poziom glukozy w psiej krwi się obniżył.
Zabiegi pielęgnacyjne
Psy rasy chihuahua nie będą potrzebowały skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę wszystko ogranicza się do stałego wyczesywania psa w okresie linienia.
Dla kogo ta rasa
Psy tej rasy są praktycznie dla każdego, kto tylko będzie oczywiście wiedział, w jaki sposób się nim prawidłowo zajmować. To psy, które sprawdzą się zarówno wśród osób z dziećmi, jak i seniorów. Z uwagi na swoje rozmiary, będzie się czuł znakomicie nawet w przytulnej kawalerce.
Zalety i wady psów rasy chihuahua
Chihuahua to multum zalet, jak i kilka wad. Dlatego każdy, kto zdecyduje się na takiego psa, powinien wszystko w tych aspektach poznać. Wśród wad wymienia się przede wszystkim uwielbienie do szczekania.
Również problematyczny może być stosunek tych psów do innych czworonogów. Nie patrząc na rozmiary innych psów, próbują je prowokować. Ale chihuahua to przede wszystkim multum zalet. Należy tutaj przedłożyć, że mowa o psach, które są niezwykle blisko właściciela i jego rodziny.
Psy tej rasy nie mają problemów z zabawą z dziećmi, ale tymi większymi. Chihuahua to również psy, które są proste w pielęgnacji, nie wymagają zbyt dużych nakładów finansowych. Warto na koniec wspomnieć, że chihuahua to psy długowieczne.
Chihuahua – grupa IX FCI, sekcja 6, nr wzorca 218
- Kraj pochodzenia: Meksyk
- Charakter: żywy, czujny, ruchliwy i bardzo odważny.
- Wielkość: 16-20 cm
- Waga: idealna waga 1,5-3 kg; psy ważące 0,5-1,5 kg są akceptowane, ale nie preferowane; ważące ponad 3 kg powinny być dyskwalifikowane
- Szata: odmiana krótkowłosa – sierść krótka, błyszcząca, miękka, przylegająca na całym ciele, jeśli występuje podszerstek, włos jest nieco dłuższy; dopuszczalna rzadsza sierść w okolicy gardła i podbrzusza, na pysku i uszach włos krótki, nieco dłuższy na szyi i ogonie; odmiana długowłosa – szata długa, delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista, podszerstek niezbyt gęsty; występuje kryza na szyi, pióro na uszach, z tyłu kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie
- Maść: wszystkie kolory i ich kombinacje są dopuszczalne
- Długość życia: 12-15 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: średnia
- Koszty utrzymania: 50-60 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 2500-4000 zł
Napisz nam co o tym myślisz