logo

Nagi pies meksykański

simplie Rasy psów 15 lutego 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Xolo, to skrót od nazwy Xoloitzquintle, odnoszący się do ras psów niemających owłosienia. Przyjmuje się, że psy te pochodzą od azjatyckich nagich psów. Jak zatem znalazły się w Meksyku i Ameryce? Dotarły poprzez Cieśninę Beringa wiele tysięcy lat temu, w ramach wędrówki ludów.

Nagie psy cieszyły się ogromną estymą wśród Azteków, towarzysząc im, ale również będąc w gronie zwierząt ofiarnych. Z czasem zaczęły być wykorzystywane w trakcie polowań, czy też jako psy stróżujące. To właśnie Aztekowie nazwali je Xoloitzquintle, od boga Xolotla. Geneza wywodzi się z wierzeń, że psy miały przeprowadzać ludzką duszę do krainy umarłych.

Meksykańska Federacja Kynologiczna zarejestrowała psy w 1956 roku. Jeżeli mowa o popularności nagich psów meksykańskich, to poza Ameryką, nie jest ona wielka. Można znaleźć w Holandii jedną hodowlę Xolo. W Polsce psy po raz pierwszy pojawiły w roku 1999. Jednak raczej trudno je spotkać na ulicach, ich ilość w naszym kraju jest znikoma.

Charakter


Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, a także ciekawskie. Wśród cech i zachowań, trzeba mieć świadomość, że są czułe dla wszystkich domowników, a także niezwykle mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Z drugiej strony cechuje je wysoki poziom nieufności wobec obcych. W pieleszach domowych są spokojne, wyważone. Na spacerach zmieniają się diametralnie, stając się psami niezwykle aktywnymi.

Wychowanie oraz szkolenie


Od właściciela wymaga się niezwykle dokładnej, umiejętnej socjalizacji psa. Z uwagi na swoją niezależność i upartość, trudno spowodować, że pies będzie w stu procentach bezwzględnie posłuszny. Podejście do tematu wychowania i szkolenia wymaga spokoju, tolerancji, niczego nie można robić z psem Xolo na siłę.

Zdrowie rasy


Nagie psy meksykańskie są bez wątpienia odporne oraz zdrowe. Naturalnie z uwagi na swoją specyfikę, wymaga się, aby zapewnić im odpowiednią ochronę, zarówno przed upałami, jak i zimnem. Psy te uwielbiają wygrzewać się na słońcu, jednak należy im ograniczać tę przyjemność, umiejętnie dawkować. Inaczej można spodziewać się poparzeń, co nie będzie przyjemne dla nagiego psa meksykańskiego.

Jak prawidłowo żywić psy rasy nagi pies meksykański


Nagie psy meksykańskie nie mają wygórowanych wymagań dotyczących codziennego jedzenia. Jednak bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze, że w zimnych, chłodnych okresach, konieczne jest dostarczanie psy zdecydowanie bardziej energetycznych pokarmów, niż w innych porach roku.

Zabiegi pielęgnacyjne


Najważniejsze w dbaniu o czystość psa jest, aby co około 3 tygodnie zapewnić mu kąpiel w delikatnym żelu. Dodatkowo po kąpieli powinno się psa nawilżyć dedykowanym balsamem, a w okresie letnim kremem z filtrem UV.

Dla kogo ta rasa


Rasa jest polecana zdecydowanie rodzinom, z uwagi na charakter psa. Pies będzie również dobrym wyborem dla wszystkich alergików. Wynika to z faktu, iż psy można często kąpać, co m.in. wypłukuje źródło uczuleń, czyli ich naskórek.

Zalety i wady psów rasy nagi pies meksykański


Jakie wady, a jakie zalety mają psy Xolo? Na pewno wadą jest ich niezależność i upartość. Do tego dodać należy wrażliwość, zarówno na upały, jak i zimno. Jeżeli mowa o zaletach, to koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że mowa o psie niezwykle towarzyskim. Nie trzeba również kłopotać się z jego pielęgnacją, gdyż jest ona prosta. Doskonale nadaje się jako towarzysz dla osób z alergiami.

Nagi pies meksykański – grupa 5 FCI, sekcja 6, nr wzorca 234


  • Kraj pochodzenia: Meksyk 
  • Wielkość: miniaturowy: 25 – 35 cm, średni: 35 – 45 cm, standard: 45 – 55 cm (dopuszczalny wzrost 60 cm) 
  • Długość życia: 15 i więcej lat 
  • Podatność na szkolenie: średnia; dość niezależny 
  • Aktywność: duża, lubi biegać, ale przystosuje się również do spokojniejszego trybu życia; w domu spokojny 
  • Koszty utrzymania:100-140 zł miesięcznie 
  • Odporność/podatność na choroby: odporny, ale wrażliwy na zimno, upał i ostre słońce 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest tylko jedna hodowla; szczenię trzeba wcześniej zamówić 
  • Cena psa z rodowodem: 2500-3000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Wyzel wegierski krotkowlosy cena chodowla zdrowie szary

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

15 lutego, 2020
podengo portugalski miniaturowy psy rasy

Podengo portugalski miniaturowy

16 lutego, 2020
Wyświetlenia: 1077