logo

Chow chow

simplie Rasy psów 10 lutego 2019 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.3 / 5. Ilość ocen: 24

Psy rasy Chow-chow szeregowane są wśród jednych z najstarszych ras. Podaje się, że rasa pochodzi z Chin, jednak badacze specjaliści uważają, że protoplaści psów Chow-Chow przybyli tam z terenów Mongolii. Miało to miejsce w wyniku wędrówek pasterzy i ich stad. Psy te miały za zadanie chronić wypasane owcy czy bydło. Były one również doskonałą pomocą w trakcie polowań, czy sprawdzały się jako psy zaprzęgowe.

chow-chow rudy blog o psach usposobienie charakter wzorzec cena szczeniak

Poprzez ekspansję handlową Europejczyków, a dokładniej Brytyjczyków, psy trafiły na Stary Kontynent. Tam dość szybko spotkały się z zainteresowaniem, z uwagi na przepiękny wygląd. I to właśnie z Wielkiej Brytanii, z licznych hodowli, ruszyły „na podbój” pozostałych krajów europejskich, czy też USA. Najwięcej psów rasy Chow chow występuje obecnie właśnie w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie wzorzec rasy i wpis do rejestru miał miejsce w 1894 roku.

Charakter


Odznaczają się dumą, a także faktem, że właściciel nie od razu zdobędzie jego szacunek. Właściciele jednoznacznie wskazują, że rasa Chow-chow jest niezwykle pamiętliwa. Wielką chwilą jest okazanie przez psa Chow-chow uczuć.

Czynią one to niezwykle rzadko. Co istotne, psy tej rasy mają tylko jednego pana, co nie oznacza, że nie będą akceptować innych osób w domu. Kiedy na jego drodze staje ktoś obcy, okazują to poprzez niechęć lub obojętność.

Wychowanie oraz szkolenie


Jedno jest pewne, ten kto oczekuje pełnego posłuszeństwa psa, powinien zrezygnować z posiadania tej rasy. Dlatego należy umiejętnie podchodzić do jego wychowania oraz szkolenia. Oczywiście brak pełnego posłuszeństwa nie oznacza, że pojawią się trudności z edukowaniem psa. Rasa jest inteligentna, płynnie przyswaja, ale należy być spokojnym i cierpliwym. Szkoląc, wychowując psy, trzeba zwracać uwagę na takie elementy jak szacunek i zaufanie. To klucz do sukcesu.

Zdrowie rasy Chow-Chow


Psy tej rasy cechuje dość częste problemy z uczuleniami, egzemą czy skórą. Również wśród schorzeń należy zaliczyć problemy ze stawami. Odnosi się do psów starszych. Może się również zdarzyć, że  urodzą się z wywiniętymi powiekami. To sprawia, że potrzebna jest pomoc chirurgiczna. Należy pamiętać, że w trakcie wysokich temperatur, należy psom ograniczyć długość spacerów.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Chow-Chow


Tylko i wyłącznie żywność najwyższej jakości wchodzi w rachubę, kiedy chcemy prawidłowo je karmić. Tutaj nie ma kompromisów, tylko to zapewnia psom odpowiedni rozwój. Decydując się na żywienie domowym jedzeniem, niezbędne będzie dodawanie do niego odpowiednich dodatków mineralnych i witaminowych. Pamiętać również trzeba o stałych dostawach wody. Piją jej dość dużo i nie powinno im jej zabraknąć.

Zabiegi pielęgnacyjne


Posiadacze psów tej rasy muszą nastawić się na codzienne szczotkowanie. Kiedy zachodzi wymiana włosa, niezbędne będzie również korzystanie z grzebienia i dokładne wyczesywanie psa. Niezwykle czasochłonny jest proces kąpieli i późniejsze suszenie psa. To zajęcie na kilka godzin, co wynika z faktu gęstej i grubej sierści.

Dla kogo ta rasa


Nie jest to pies dla każdego. Wynika to z jego charakteru. Zatem idealnym właścicielem będzie ktoś, kto zaakceptuje niezależność tego psa. Osoby, które wymagają pełnego posłuszeństwa, koniecznie muszą rozglądać się za innymi rasami psów.

Mimo tego właściciel musi być liderem, żeby pies zaakceptował ludzkie przewodnictwo. Tylko w ten sposób, kooperacja na linii Chow-chow – człowiek będzie w pełni udana.

cute-chow-chrasa psa cena hodowla charakter opinie waga wzorzec wzrost

Zalety i wady psów rasy Chow-Chow


Jakimi zaletami odznacza się psy Chow-chow? Co należy uwydatnić, kiedy mowa o psich wadach? Przede wszystkim psy tej rasy są niezwykle przywiązane do swojego właściciela. Nie będą również oczekiwały zbyt długich, intensywnych spacerów. Do tego dodać należy również, że znakomicie sprawdzają się jako psy pilnującego domowego ogniska.

Wśród wad na pewno trzeba wspomnieć o skomplikowanym i długim procesie związanym z myciem i suszeniem psa. Oczywiście psy tej rasy są niezwykle uparte, a czasami i agresywne. Wadą psów jest również to, że są podatne na różne psie schorzenia, co może powodować liczne wizyty u weterynarza.

Chow-chow – grupa V FCI, sekcja 5, nr wzorca 205


  • Kraj pochodzenia: Chiny 
  • Patronat: Wielka Brytania 
  • Wielkość: psy 48-56 cm, suki 46-51 cm 
  • Waga: psy 25-32 kg, suki 20-27 kg 
  • Szata: długa lub krótka; włos długi: obfity, bujny, gęsty, prosty i odstający, ale nie przesadnie długi, włos okrywowy dosyć grubej struktury, podszycie miękkie i wełniste, włos szczególnie gęsty wokół szyi, gdzie tworzy grzywę lub kryzę, gęste portki lub bryczesy z tyłu ud; włos krótki: szata krótka, bujna, gęsta, prosta, odstająca, nieleżąca płasko, pluszowej struktury 
  • Maść: jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa lub biała; często cieniowana, ale nie w plamy czy łaciata (spód ogona oraz tył ud często jaśniejszego koloru) 
  • Długość życia: 9-12 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: doskonale znosi mrozy, ale jest bardzo wrażliwy na upały 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu 
  • Koszty utrzymania: 150-300 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 2000-4000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

    • wkrótce postaram się wrzucić namiary na jakieś sprawdzone hodowle. pozdrawiam

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    urly сoated retriever pies rasa psa cena hodowla charakter zdrowie wzorzec

    Curly coated retriever

    8 lutego, 2019
    owczarek srodkowoazjatycki blog o psach charakter zdrowie wzorzec wady zalety

    Owczarek środkowoazjatycki

    10 lutego, 2019
    Wyświetlenia: 4869