logo

Cocker spaniel amerykański

simplie Rasy psów 10 sierpnia 2019 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 1.5 / 5. Ilość ocen: 2

Typowe psy myśliwskie, należące do grupy zwanej płochaczami. Spaniele od wieków pomagały w polowaniach na ptactwo. Miały za zadanie odszukać i wystawić zwierzynę, a następnie czekać, aż człowiek zbliży się na tyle, aby bez problemów przykryć siecią zdobycz.

Kiedy myśliwi zaczęli używać na polowaniach broni, rola spanieli trochę się zmieniła. Ich zadaniem było jedynie płoszenie i wystawianie ptactwa myśliwym. Przyjmuje się, że potomkowie spaniela byli znani już około IV w. przed naszą erą. Można było je spotkać np. w Kartaginie.

Uważa się, że krajem pochodzenia spanieli jest Hiszpania. Następnie wywędrowały do Anglii oraz Francji, co pozwoliło stworzyć nowe rasy. Wiek XVI to podział rasy, na spaniele polujące na lądzie oraz w wodzie. Cocker Spaniel Amerykański, jak i odmiana angielska, mają tego samego przodka, co jest udokumentowane.

Mowa o psie Obo z hodowli Jamesa Farrowa, który przyszedł na świat w 1879 roku. Dwa lata później, w USA został powołany Klub Cocker Spaniela, gdzie jednak przyjmowano wzorzec spaniela angielskiego. Dopiero w 1943 opracowano wzorzec Cocker Spaniela Amerykańskiego, który ostateczną formę przyjął w 1951 roku. Pierwszy Cocker Spaniel Amerykański pojawił się na ziemi polskiej w 1977 roku.

cocker-spanie-amerykanski-szczeniak-szczeniaki-rasa-psa-cena-hodowla-zdrowie-wady-zalety

Charakter

Duży temperament, ale łagodne usposobienie, to właśnie znaki rozpoznawcze Cocker Spaniela Amerykańskiego. Psy tej rasy uwielbiają ruch, są ciekawe otaczającego je świata, to jednak należy podkreślić, że nie są zbyt absorbujące.

Mimo iż przywiązuje się do opiekuna, to potrzebuje również chwil, które spędza w samotności. Spaniele na pewno nie są nerwowe, czy agresywne. Ogromnym plusem tych psów jest ich umiejętność adaptacji w nowych warunkach. Wyjazd wakacyjny, oddanie psa rodzinie, znajomym na chwilę, nie stanowi więc problemu.

Psy doskonale czują się w otoczeniu dzieci, a także wśród innych psów. Trzeba jednak pamiętać, że są one przyjaźnie nastawione do nieznajomych, zatem kiepskie z nich psy obronne.

Cocker Spaniel Amerykański bez problemów odnajdzie się nawet w małych mieszkaniach. Jest jednak kwestia, o której nie można zapominać. Rasa wymaga ruchu, który trzeba mu zapewnić, poprzez kilka spacerów każdego dnia.

Wychowanie oraz szkolenie


Spaniele to wysoki poziom inteligencji, ogromna chęć do kooperacji, łatwe w układaniu i niezwykle pojętne. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie są psami, które ślepo słuchają poleceń właściciela. Ważne również, aby podczas wychowania i szkolenia pamiętać o cierpliwości. Jakiekolwiek nauki, treningi nie mogą być długie i intensywne.

Inaczej pies szybko się znudzi i będzie zmęczony. Należy zadbać o konsekwencję w wychowaniu spaniela, niezależnie od jego wieku. Zaniechanie pewnych działań w tej materii będzie skutkowało niezdyscyplinowaniem.

Zdrowie rasy Cocker Spaniel Amerykański


Na co mogą chorować Cocker Spaniele Amerykańskie? Problemem może być postępujący zanik siatkówki. Wśród rasy zdarzają się alergie, zarówno kontaktowe, jak i pokarmowe. Jak większość psów, tak i spaniele są narażone na dysplazje stawów biodrowych. Właściciel powinni również niezwykle dbać o stan uzębienia swoich pupili, gdyż może pojawić się kamień nazębny.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Cocker Spaniel Amerykański


Spaniele muszą być pilnowane, jeżeli mowa o jedzeniu. To rasa, która ma ogromny apetyt, a nieumiejętne karmienie, prowadzić będzie do nadmiernego tycia. Dlatego istotne jest, aby starannie kontrolować rodzaj i ilość jedzenia, jakie dostaje nasz pies. Młode spaniele powinny otrzymywać wysokobiałkową karmę. Dorosłe psy są na diecie, która zakłada między innymi, niski poziom zawartości protein.

Zabiegi pielęgnacyjne


Pielęgnacja spanieli nie należy do zadań łatwych. Wymaga się regularnych zabiegów, praktycznie od pierwszych dni pobytu psa w domu. Raz w tygodniu trzeba przeprowadzić generalne rozczesywanie. Z uwagi na rodzaj sierści, po każdym spacerze, szczególnie na terenach takich jak łąki, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Spaniele wymagają nie tylko wyczesywania, ale również wyskubywania włosów z grzbietu. Dbający o swojego psa właściciel, będzie również strzygł sierść z uszu, głowy, szyi. Psy nie wymagają częstego kąpania. Wodne zabawy ze spanielem i szamponem należy zaordynować, kiedy to konieczne. Prawidłowa kąpiel wymaga dokładności, więc zajmuje sporo czasu.

cocker spaniel amerykannski charakter opinie wady zalety zdrowie jasny ciemny

Dla kogo Cocker Spaniel Amerykański


Cocker Spaniel to pies uniwersalny. Każdy może takiego mieć i raczej nie spotkają go z tego tytułu większe problemy. Doskonała rasa dla wszystkich początkujących. Nie potrzebuje dużo miejsca, przestrzeni, dlatego będzie dobrze sobie radził nawet w malutkich mieszkaniach.

Zalety i wady psów rasy Cocker Spaniel Amerykański


Co należy wiedzieć o wadach oraz zaletach rasy Cocker Spaniel Amerykański? Zaczynając od wad, warto zwrócić uwagę na fakt, że wymagają regularnej i niezwykle dokładnej (czyli czasochłonnej) pielęgnacji. Problemem jest również fakt, że podczas spacerów z upodobaniem „polują” na wszelkiego rodzaju odpadki.

Na całe szczęście, spaniele mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Trzeba koniecznie wspomnieć, że są one niezwykle łagodne, przyjacielskie względem otoczenia. Odznaczają się przywiązaniem i tolerancją, zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt domowych. To psy, które potrafią adaptować się w najróżniejszych warunkach, a życie w małym mieszkaniu im niestraszne.

Wzorzec:

Cocker spaniel amerykański – grupa VIII FCI, sekcja 2, nr wzorca 167


  • Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone 
  • Wielkość: wysokość psów w kłębie 38 cm, suk 35,6 cm (tolerancja 1,3 cm w górę i w dół) 
  • Szata: jedwabista, gładka, dopuszczalna lekko falista; na głowie włos krótki i delikatny, na tułowiu średniej długości z podszerstkiem; uszy, klatka piersiowa, brzuch, kończyny i ogon porośnięte dłuższą sierścią tworzącą pióra 
  • Maść: czarna i czarna podpalana; jednobarwna od jasnokremowej do ciemnoczerwonej, brązowa i brązowa podpalana; wielobarwna – dwa lub więcej dobrze oddzielonych od siebie kolorów, z których jeden musi być biały, może występować podpalanie 
  • Dojrzałość: 2 lata 
  • Długość życia: 12-15 lat 
  • Odporność na warunki atmosferyczne: odporny 
  • Koszty utrzymania: 120-150 zł miesięcznie 
  • Cena psa z rodowodem: ok. 3500 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

  • Opis teoretycznie cockerspaniela amerykańskiego a zdjęcia cockerspaniela angielskiego lub kundelka. Słabo…

    • już poprawione, dziękujemy za zwrócenie uwagi:)

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Hovawart cena charakter rasa psa blog o psach

    Hovawart

    7 sierpnia, 2019
    Karelski pies na niedzwiedzie rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

    Karelski pies na niedźwiedzie

    15 sierpnia, 2019
    Wyświetlenia: 1750