logo

Gończy fiński

simplie Rasy psów 14 lipca 2019 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3 / 5. Ilość ocen: 2

Gończy fiński to krzyżówka niemieckich, skandynawskich, angielskich i szwajcarskich psów gończych. Jego hodowla została zapoczątkowana pod koniec XIX wieku, wzorzec zaś został ustalony w 1932 roku. Psy były pomocne w trakcie polowań na lisy i zające. Największą popularnością psy tej rasy cieszą się w Finlandii oraz Szwecji.

W innych krajach popularność psów gończy fiński jest znikoma, gdyż Finowie są niezbyt chętni do sprzedaży. W Polsce pierwszy pies tej rasy pojawił się na początku XXI wieku. Obecnie w Polsce rasa jest w kategorii unikalnych, trudno spotkać gończego fińskiego.

Charakter


Psy tej rasy są niezwykle przyjaźnie nastawione do ludzi. Dołączając do tego praktycznie braki agresji, trudno oczekiwać, żeby gończy fiński sprawdził się w roli stróża. Pies doskonale odnajduje się wśród rodzin z dziećmi. Co istotne, mimo obecności pomiędzy ludźmi, nie ma w naturze narzucania się. Jest również niezwykle posłuszny, choć podczas spacerów należy uważać, aby nie odezwała się jego natura myśliwego.

Wychowanie oraz szkolenie


Gończy fiński to znakomity pies, jeżeli mowa o wychowaniu i szkoleniu. Nie ma większych problemów z jego prawidłowym wychowaniem. Bardzo szybko przyswaja wiedzę, ucząc się kolejnych poleceń. Należy jednak uważać, aby psa nie zniechęcić. Za bardzo naciskając, zmuszając do wykonywania zadań, można mieć pewność, że zrezygnuje ze współpracy.

Zdrowie rasy gończy fiński


Gończy fiński zalicza się do zdrowych psich ras, co nie oznacza, że jest wolny od chorób. Może się przytrafić dysplazja łokciowa oraz biodrowa. Z tej przyczyny, należy dokładnie sprawdzić hodowlę, z której pochodzi gończy fiński i czy jest gruntownie przebadany. Wśród schorzeń może przytrafić się ataksja móżdżkowa.

Jak prawidłowo żywić psy rasy gończy fiński


Nie ma specjalnych wymagań, kiedy mowa o codziennym żywieniu gończego fińskiego. Należy jednak pamiętać, że w okresach polowań, czy też, kiedy pies otrzymuje nadwyżkową aktywność fizyczną, konieczne jest zwiększenie codziennej dawki pokarmu.

Zabiegi pielęgnacyjne


Gończy fiński nie wymaga czasochłonnych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę istotne jest, aby regularnie zajmować się jego szczotkowaniem oraz sprawdzaniem uszu.

Dla kogo psy gończy fiński


Pies będzie doskonałym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie siedzą w domu, tylko regularnie ruszają w teren. Gończy fiński oczekuje dużej ilości ruchu, częstych spacerów, dlatego jego właściciel powinien prowadzić aktywny tryb życia.gończy fiński psy rasy charakter szczeniak cena chodowla

Osoby, które nie są myśliwymi, mogą pomyśleć o zapewnieniu atrakcji w postaci psich sportów. Pies najlepiej będzie się czuł w dużym domu, jednak nie ma problemów z życiem na małej przestrzeni. Oczywiście pod warunkiem, że będzie miał możliwość regularnej i częstej aktywności fizycznej.

Zalety i wady psów rasy gończy fiński


Gończy fiński to rasa, która ma wiele zalet, jak i równocześnie posiada pewne wady. Jeżeli mówimy o wadach, to koniecznie należy wspomnieć o silnie zakorzenionym instynkcie łowieckim. Mając psa tej rasy, należy również pamiętać, że jest on trochę samowolny, co niektórym będzie sprawiało kłopoty.

Jakie zalety ma rasa gończy fiński? Przede wszystkim pies idealnie nadający się jako kompan rodziny z dziećmi, jak i oczywiście myśliwych. Nie ma trudności z jego wychowaniem i szkoleniem, oczywiście postępując zgodnie z pewnymi zasadami. Psy te z natury są niezwykle spokojne i ciche w domu, pod warunkiem, że będą otrzymywały odpowiednie ilości aktywności fizycznej.

Wzorzec:

Gończy fiński – grupa VI FCI, sekcja 1, nr wzorca 51


  • Kraj pochodzenia: Finlandia
  • Charakter: na co dzień spokojny i łagodny, na polowaniu pełen energii,
    wytrwały tropowiec
  • Wielkość: psy: 55-61 cm, suki: 52-58 cm
  • Waga: nie sprecyzowana we wzorcu, ok. 17-25 kg
  • Szata: krótka, dwuwarstwowa: gęsty i miękki podszerstek; prosty,
    przylegający, dość szorstki włos okrywowy
  • Maść: trójkolorowa (ruda z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami)
  • Długość życia: 13-14 lat
  • Podatność na szkolenie: jak na gończego – znakomita
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu, ale w domu jest spokojny
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce nie ma hodowli tej rasy 
  • Cena psa z rodowodem: w Polsce niedostępny, za granicą ok. 700 dolarów 

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

pointer cena rasa historia wychowanie zdrowie cena blog o psach

Pointer (English Pointer)

7 czerwca, 2019
landseer wyzel wegierski rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

Landseer

18 lipca, 2019
Wyświetlenia: 907