logo

Manchester terrier

simplie Rasy psów 5 grudnia 2020 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Czarne podpalane terriery były znane w Wielkiej Brytanii już przed wieloma wiekami. Manchester Terrier y to psy, które cieszyły się ogromnym szacunkiem wśród szczurołapów. Połowa XIX wieku to skrzyżowanie przodków whippetów oraz czarnych podpalanych terrierów.

Dokonał tego John Hulme, hodowca, któremu zależało na tym, aby uzyskać rasę, która będzie z jednej strony jeszcze szybsza, a z drugiej jeszcze bardziej elegancka. Udało się, co też przyczyniło się do powstawania coraz to nowych miejsc, gdzie hodowano manchester terriery.

Z czasem manchester terriery stały się ulubieńcami osób z wyższych sfer. Wynikało to z faktu, że były niezwykle eleganckie, czym też stawały się typowym psem do towarzystwa. Udało się również wyhodować tzw. angielskiego toy terriera, który to był wersją miniaturową, ubóstwianą przez kobiety.

Manchester Terriery cieszyły się sporym zainteresowaniem, jednak okres I wojny światowej sprawił, że ich liczba zaczęła spadać. Dwudziestolecie międzywojenne to wytężony czas pracy hodowców, którzy dążyli do odbudowy rasy.

Udało się to na tyle, że już w 1924 uznano nazwę manchester terrier za oficjalną, a trzynaście lat później został założony brytyjski klub rasy. Kolejna wojna światowa doprowadziło do kolejnego załamania się hodowli psów rasy manchester terrier.

Po wojennej zawierusze trzeba było ponownie odtwarzać rasę, a udało się to przy użyciu między innymi toy terrierów. Dlatego nie można mówić o dużym rozwoju i pozytywnych perspektywach dla manchester terrierów. Sam Kennel Club wprowadził psy na listę ras zagrożonych. W Polsce pierwszy manchester terrier pojawił się w latach 90.

blog o psach manchester terrier Niestety, do dziś pula genetyczna nie jest duża, 

Charakter


Psy tej rasy są niezwykle przywiązane do swoich właścicieli. Przejawia się to np. tym, że nie mają ochoty oddalać się do swojego pana. Manchester Terrier jest również przyjaźnie nastawiony do wszystkich członków rodziny, natomiast do obcych zachowuje dystans.

To psy, które cechuje inteligencja, a także znakomicie odnajdują się wśród innych psów. Nie należy się obawiać, że będą przyjmowały agresywną postawę wobec innych czworonogów. Trzeba wiedzieć, że kiedy w pobliżu pojawi się intruz, od razu wszczynają alarm poprzez szczekanie.

Można być pewnym, że podczas przebywania w domu nie będą robić hałasu, nie będą aktywne. Mimo tego konieczne jest zagwarantowanie im aktywności na wysokim poziomie, co też sprawia, że osoby mające mało czasu, nie do końca będą mogły zapewnić psu idealne warunki do rozwoju.

Wychowanie oraz szkolenie


Manchester Terrier to rasa, którą szkoli się raczej bezproblemowo. Trzeba jednak pamiętać, że szkolenie powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. To psy łakomczuchy, dzięki czemu każde szkolenie, proces wychowania może przebiegać bezproblemowo.

Równocześnie trzeba mieć na uwadze, że przesada w nagradzaniu pupila może prowadzić do tycia. Bez problemów można z psami tej rasy uprawiać typowe psie sporty, takie jak flyball, frisbee czy agility.  

Zdrowie rasy


Manchester Terrier to rasa, która nie ma raczej problemów ze zdrowiem. Okazuje się również, że nie przytrafiają się jej problemy genetyczne. Z jakimi schorzeniami można się borykać w przypadku manchester terrierów? Na pewno mowa tutaj o aseptycznej martwicy głowy kości udowej, alergiami czy też tarczycą.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Manchester Terrier


Wysoko gatunkowe karmy, ale również różnego rodzaju pokarm przygotowany samodzielnie. To właśnie opcje, które mają właścicielie manchester terrierów, zastanawiający się nad tym, jak prawidłowo żywić psy tej rasy.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Manchester terriery nie wymagają skomplikowanych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wspomnieć, że linieją dwa razy w roku. W takiej sytuacji konieczne jest standardowe szczotkowanie gumową szczotką.

Warto pamiętać jednak o fakcie, że psy tej rasy interesuje raczej ciepło, niż zimno. Z tego względu podczas mroźnych dnia warto zadbać o specjalne ubranko, które ochroni przed niskimi temperaturami. To psy typowo domowe, pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się ich stale na świeżym powietrzu.    

Dla kogo ta rasa


Manchester terrier nie jest rasą wymagającą. Dlatego też większość osób nie powinna mieć problemów z opieką nad nim.  

Zalety i wady psów rasy Manchester Terrier


Jakie zalety mają psy tej rasy? Które wady mogą odstraszać osoby zainteresowane? Przede wszystkim wymieniając zalety, trzeba wspomnieć o prostocie w wychowaniu. Manchester terrier jest również niezwykle lojalnym psem, szybko przywiązuje się do opiekuna.

Dodać trzeba także zaletę w postaci prostoty pielęgnacji. Kiedy mowa o psich wadach, koniecznie przypominać się o silnym instynkcie łowieckim. To również psy, które preferują ciepło, przy niskich temperaturach wymagają specjalnego ubranka.

Manchester terrier rasa psa charakter

Manchester terrier – grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 71


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Charakter: pies żwawy, bystry, wesoły, czujny i oddany właścicielowi
  • Wielkość: 40-41 cm, suki 38 cm
  • Waga: 7-10 kg
  • Szata: krótka, pozbawiona podszerstka, twarda, gładka i przylegająca
  • Maść: czarna podpalana
  • Długość życia: około 15 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: bardzo lubi biegać, ale w domu jest spokojny; przystosowuje się do trybu życia właściciela, lecz należy mu zapewnić przynajmniej pół godziny swobodnego ruchu dziennie
  • Koszty utrzymania: 70-100 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: generalnie rasa zdrowa, problemy o podłożu genetycznym zdarzają się sporadycznie; wrażliwy na zimno i wilgoć
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest tylko kilka hodowli, szczenięta rodzą się sporadycznie
  • Cena psa z rodowodem: 1800-2500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Nowofundland rasa psa pies hodowla cena waga

Nowofundland

4 grudnia, 2020
DOGUE DE BORDEAUX rasa psa charakter cena zdrowie

Dogue de bordeaux

9 grudnia, 2020
Wyświetlenia: 1346