Powstanie rasy Hawańczyk jest ściśle związane z wydarzeniami historycznymi, a dokładniej z hiszpańskim panowaniem na Kubie. Kolonizacja wyspy w XVI i XVII wieku przyczyniła się do tego, że obecnie możemy cieszyć się przemiłymi Hawańczykami.
Dokładnie w tamtym okresie pojawiły się „białaski z Hawany” (Blankito de la Havana), nazywane również Maltańczykami. Dwa wieki później, Europejczycy zaczęli tłumnie osiadać na Kubie. Przywozili ze sobą swoje psy, które były krzyżowane z Blankito de la Havana. Wynikiem tego było powstanie rasy znanej dziś jako Hawańczyk.
Końcówka XIX oraz wiek XX to niezwykle ważne wydarzenia na Kubie, które mogły przyczynić się do wymarcia rasy. Wojna amerykańsko-hiszpańska, rewolucja poprowadzona przez m.in. Fidela Castro. Mimo zawiłych losów wyspy, rasa Hawańczyków przetrwała.
Już w 1963 FCI oficjalnie uznała rasę, natomiast American Kennel Club uczynił to dopiero w 1996 roku. Psy cieszą się popularnością w USA, Kanadzie, a także na kontynencie europejskim. W Polsce psy tej rasy zaczęły zdobywać popularność dopiero na początku tego stulecia.
Warto dodać, że Hawańczyki na Kubie mają status rasy narodowej.
Charakter Hawańczyków
Hawańczyki to rasa niezwykle przyjacielska, skora do zabawy. Do tego okazują się być niezwykle bystrymi zwierzakami. Szybko przywiązują się do właścicieli, równocześnie oczekując towarzystwa, stałej atencji. Potrafią jednak dostosować się do sytuacji, zachowań swoich właścicieli. Kiedy jest czas na odpoczynek, to relaksują się wraz ze swoim panem. Z uwagi na przyjacielski charakter, będą znakomitym towarzyszem zabaw z najmłodszymi. Na pewno nie sprawdzą się jako psy stróżujące. Mało szczekają, a swoją pozytywną naturę okazują nawet osobom nieznanym.
Wychowanie oraz szkolenie
Hawańczyki nie są problematyczne, kiedy mowa o wychowaniu oraz szkoleniu. Co istotne, ich natura sprawia, że bez problemów odnajdą się zarówno w domach z ogrodem, jak i w blokach. Można śmiało pozostawić je samodzielnie w domu. Nie będą szczekać, ale należy pamiętać o tym, aby zainwestować w odpowiednie gryzaki i zabawki.
Zdrowie rasy Hawańczyk
Rasa cieszy się dobrym zdrowiem, a do tego odznacza się długowiecznością. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą przytrafiać się najróżniejsze problemy z rzepkami kolanowymi, sercem. Spotkać możną się również z chorobami oczu.
Jak prawidłowo żywić psy rasy Hawańczyk
Żywienie hawańczyków nie należy do skomplikowanych. Podstawą jest umiejętne wprowadzanie odpowiedniego menu od początku, dzięki czemu psy bardzo szybko się do niego przyzwyczają. Dobrze sprawdza się dobrej jakości karma, a kiedy przygotowane są posiłki domowe, powinny być pełnowartościowe.
Zabiegi pielęgnacyjne
Hawańczyki to rasa o długim włosiu. Dlatego niezbędne jest regularne i dokładne ich czesanie. Psy po kąpieli muszą być niezwykle starannie wysuszone. Należy również regularnie sprawdzać i czyścić uszy. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dedykowane dla Hawańczyków kosmetyki. Znacznie polepszą komfort dbania o ich wygląd.
Dla kogo Hawańczyk
Łatwość w obcowaniu z psem, jego wychowaniem, a także charakter Hawańczyków sprawiają, że jest to pies dla każdego. Szczególnie poleca się rasę wszystkim tym, dla których ma to być pierwszy pies. Odradza się zakup psa natomiast osobom, które nie mają energii do regularnych zabaw i spacerów. Alergicy przed zakupem powinni sprawdzić, czy obcowanie z Hawańczykiem nie spowoduje u nich problemów alergicznych.
Zalety i wady psów rasy Hawańczyk
Całe multum zalet, a tylko pojedyncze wady. Czyli prawie pies idealny. Na pewno na plus dla rasy Hawańczyków należy zapisać jego spokój, niechęć do szczekania. Doskonale odnajduje się w każdych warunkach.
Do tego cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Dodać również trzeba, że to psy, które bez problemów akceptują w swoim otoczeniu inne zwierzęta. Jeżeli mowa o wadach, to na pewno dla niektórych osób problemem będą częste i czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Inną wadą Hawańczyków jest potrzeba ciągłego zainteresowania, atencji.
Wzorzec:
Hawańczyk – grupa IX FCI, sekcja 1, nr wzorca 250
- Pochodzenie: zachodnia część basenu Morza Śródziemnego; kraj rozwoju rasy: Kuba
- Charakter: pies wesoły, bystry, żywy, lubiący zabawę, łagodny i miły wobec ludzi i innych zwierząt; czujny, potrafi ostrzegać przed intruzami
- Wielkość: 23-27 cm (tolerancja: 21-29 cm)
- Waga: psy ok. 6 kg, suki ok. 5 kg
- Szata: długa, miękka, prosta lub falista, może tworzyć loki; u dorosłego psa włos ma długość 12-18 cm; podszerstek wełnisty, słabo rozwinięty, czasem zupełnie go brak
- Maść: płowa w różnych odcieniach, z ciemnym nalotem lub bez niego, czarna, kolor hawana (brązoworudy kolor cygar), kolor tytoniu, rudawo-brązowa, także biała z łatami w wymienionych kolorach; maść czysto biała jest rzadka
- Długość życia: 14-15 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: lubi ruch i zabawę, ale może też prowadzić spokojny tryb życia
- Koszty utrzymania: około 100 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; zdarzają się problemy z oczami (PRA, zaćma), sercem i rzepkami kolanowymi
- Możliwość nabycia szczeniaka: nie ma problemu, choć czasem na szczenię trzeba poczekać
- Cena psa z rodowodem: ok. 3000 zł
Napisz nam co o tym myślisz