logo

Welsh Corgi Cardigan

simplie Rasy psów 4 grudnia 2022 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.8 / 5. Ilość ocen: 12

Przyjmuje się, że corgi wywodzą się od psów należących do Celtów. To właśnie z nimi przybyły do Wielkiej Brytanii w odległych czasach. Od stuleci hoduje się corgi rasy cardigan oraz pembroke.

Welsh Corgi Cardigan to pies dość zbliżony wyglądem do jamników. Pierwsze wzmianki o psach corgi można odszukać w walijskim zbiorze praw, pochodzącym z roku 920. Trudno jednak w pełni dociec co oznacza corgi.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 5

Niektórzy twierdzą, że to połączenie słów cor (karzeł) i gi (pies). Inny uważają, że to połączenie wyrazów corlan gi, co z walijskiego można przełożyć na „pies z zagrody dla owiec”. Końcówka XIX wieku i początek XX wieku to ogromne zmiany w strukturze rolnictwa. Tym samym corgi nie były już tak niezbędne rolnikom.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 6

Mimo tego, specjaliści od psów, liczni kynolodzy zainteresowali się rasą, co nie doprowadziło do wyginięcia. Rok 1925 to powstanie klubu corgi, a dziewięć lat później zostały wyodrębnione dwie rasy: pembroke i cardigan.

Charakter

Welsh corgi cardigan to zdecydowanie radosne czworonogi, o sporym temperamencie. To psiak, który jest wszędzie. Warto jednak wiedzieć, że o ile są niezwykle przywiązane do opiekuna, rodziny, to dla osób obcych będą nieufne.

Potrzebują sporo czasu, żeby komuś zaufać i zdobyć sympatię. Mimo iż cardigany próbują postawić na swoim, to prawidłowo prowadzone będą zawsze podporządkowane swojemu opiekunowi.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 1

Idealnie odnajdą się w domu, gdzie są dzieci. Wręcz uwielbiają zabawy z najmłodszymi. Welsh Corgi Cardigan to doskonałe psy stróżujące.

Są odważne i czujne, dlatego zawsze będą ostrzegały przed obcymi. To również rasa, która oczekuje regularnej i dość wysokiej aktywności.

Wychowanie oraz szkolenie

Cardigany nie mają problemów z nauką. Bardzo szybko się uczą, a do tego są nad wyraz chętne do najróżniejszych szkoleń. Jednakże wysoka inteligencja tych czworonogów nie dla każdego będzie dobra. Dlaczego? 

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 10

Mianowicie osoby niedoświadczone mogą popełniać błędy, co wpłynie niekorzystnie na rozwój psa. Pies zatem powinien od początku być prowadzony w sposób profesjonalny, przez doświadczoną osobę. Szczeniaki powinny jak najszybciej rozpoczynać socjalizację.

Zdrowie rasy

Welsh corgi cardigan to zdrowa rasa, która nie robi sobie nic z najróżniejszych warunków atmosferycznych. Natomiast bacznie trzeba przyglądać się psiemu kręgosłupowi.

Wynika to z faktu, że może cierpieć na dyskopatię. Jednak uniknięcie dyskopatii jest proste, wystarczy dbać o prawidłową dietę i nie przekarmiać psiaka.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 4

Należy również unikać sytuacji, kiedy młody cardigan chodzi po schodach. Nie będzie to korzystne dla jego stawów i kości. Po około pół roku życia przednie kończyny ulegają skręceniu.

Nie jest to żadna przypadłość chorobowa, jednak należy dbać w tym okresie o psa, podając mu odpowiednie środki ochrony stawów.

Jak prawidłowo żywić psy rasy Welsh Corgi Cardigan

Co do karmienia psów rasy welsh corgi cardigan, to nie ma tutaj większych problemów. Warto jednak serwować psu dedykowane karmy albo przygotowywać posiłki z dodatkami odpowiednich suplementów.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 8 2

Żeby jednak psu nie zrobić krzywdy, należy pamiętać o tym, aby go nie przekarmiać. Cardigan z nadwagą będzie miał problemy zdrowotne.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jak zadbać o psiaki rasy cardigan? Konieczne jest regularne wyczesywanie, celem usunięcia martwych włosów. Takie zabiegi wykonuje się co około tydzień.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 3 1

Można co jakiś czas psa wykąpać, ale stosując przy tym tylko i wyłącznie dedykowane szampony. Naturalnie wymaga się regularnej kontroli stanu psich uszu.

Dla kogo ta rasa

Teoretycznie welsh corgi cardigan to pies dla każdej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że jego wychowanie, szkolenie wymaga odpowiedniej umiejętności.

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 7

Nie można dać psu wejść na głowę. Psy tej rasy wymagają stałej aktywności fizycznej, dlatego osoby nielubiące częstego wychodzenia z domu powinny odpuścić tego typu psiaki.

Zalety i wady psów rasy Welsh Corgi Cardigan

Jakich zalet oczekiwać po corgi cardigan? O jakich wadach koniecznie trzeba wiedzieć? Co do psich zalet, to cardigan jest psem oddanym, doskonale odnajdującym się wśród dzieci. To również pies zdrowy i wytrzymały. 

Welsh Corgi Cardigan zdjecia cena charakter wychowanie tresura wiek choroby 2

Nadaje się doskonale na stróża, równocześnie nie będzie miał problemów z zamieszkaniem na małej przestrzeni. To również niezwykle inteligentne psy. Jakich wadi oczekiwać po cardiganach? Na pewno potrafi często szczekać, co będzie uciążliwe. To również psy, które obficie linieją.

Wzorzec

Welsh corgi cardigan – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 38

 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
 • Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski do bydła 
 • Charakter: pies przyjazny, żywiołowy; bardzo przywiązany do rodziny; nieufny wobec obcych, ale nie powinien okazywać strachu ani nerwowości, nie ma dużych skłonności do dominacji, podporządkuje się właścicielowi; czujny stróż 
 • Wielkość: idealna wysokość w kłębie – 30 cm 
 • Szata: krótka lub średnio długa, twarda, możliwie prosta, z podszerstkiem, nieprzemakalna 
 • Maść: dowolna, również z białymi znaczeniami, które nie powinny jednak przeważać w umaszczeniu 
 • Osiąganie dojrzałości: 10-12 miesięcy 
 • Długość życia: 15-17 lat 
 • Linienie: obfite; dwa razy w roku 
 • Aktywność: duża; lubi ruch i długie spacery; może uprawiać psie sporty: obedience, agility, canicross 
 • Szkolenie: wskazane podstawowe posłuszeństwo (PT) 
 • Podatność na szkolenie: duża; pies inteligentny, chętnie się uczy, nie buntuje się przeciwko wielokrotnemu powtarzaniu ćwiczeń; szczenięta wymagają wczesnej socjalizacji z powodu wrodzonej nieufności 
 • Stosunek do dzieci: bardzo przyjazny 
 • Stosunek do innych psów: tolerancyjny, ale sprowokowany corgi będzie się bronić 
 • Odporność na warunki atmosferyczne: odporny 
 • Mieszkanie: może mieszkać wszędzie 
 • Przygotowanie do wystaw: nie wymaga specjalnych przygotowań; wskazana kąpiel, wyczesanie sierści i obcięcie pazurów 
 • Pierwsze w Polsce: pierwszy import w 1989 r.; pierwszy miot w 1993 r. 
 • Możliwość nabycia szczeniaka: rodzi się kilka miotów rocznie 
 • Cena psa z rodowodem: 6000-7000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • Mam sunie Corgi, narazie bardzo lida i absorbująca , ale urocza. Ma niewyobrazalny apetyt co przy skłonnościach do dyskopatii wymaga charakteru. Mam nadzieje, ze jejzywiolosc z wiekiem osłabnie.

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  Welsh Corgi Pembroke rasa cena wyglad charakter szkolenia zdjecia 10

  Welsh Corgi Pembroke

  31 października, 2022
  golden retriever hodowla cena wyglad charakter rasa 7

  Golden Retriever

  21 grudnia, 2022
  Wyświetlenia: 430