logo

Kai (Kai Ken, Szpic japoński)

simplie Rasy psów 2 marca 2019 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Pochodzenie psów tej rasy jest ściśle związane z prowincją Kai i psami myśliwskimi, które zamieszkiwały ów rejon. Z uwagi na lokalizację prowincji Kai, teren górzysty, psy były przez wieki izolowane, co sprawia, że są one niezwykle „czyste” genetycznie.

Kai zalicza się do najbardziej pierwotnych japońskich ras psów. Kai w pewnym momencie zaczęły być używane jako psy myśliwskie. Ich cechy, takie jak wytrwałość i zajadłość w pogoni za najróżniejszą zwierzyną, sprawiły, że znakomicie nadawały się jako towarzysze na polowania.

kai ken szpic japoński wzorzec charakter hodowla cena wzorzec wady zalety

Psy Kai trudno spotkać poza Japonią. Jest to wynikiem działań Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Psa Japońskiego. Dlatego dopiero w połowie XX wieku psy dotarły do USA. Pod koniec XX wieku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto hodowlę rasy Kai. Jednak np. AKC do tej pory nie uznaje Kai za rasy.

Charakter Kai


Psy Kai są niezwykle oddane właścicielowi oraz rodzinie. Trzeba wiedzieć, że zawiązują silną relację z jedną osobą, która staje się dla nich „panem”. Wymagają one atencji, ciągłego zwracania uwagi.
 
Wśród cech, zachowań, podkreślić należy, że są uparte, żywiołowe, niezależnie, a także potrzebują dużo ruchu. Psy Kai, z uwagi na instynkt łowiecki, są dość żywe na spacerze, dlatego trzeba być na to przygotowanym. Osoby o słabym zdrowiu, mało aktywne fizyczne, mogą mieć problem z zapanowaniem nad psem Kai. W stosunku do obcych są zdystansowane.

Wychowanie oraz szkolenie


Właściciele Kai na pewno mogą być zadowoleni z faktu, że są to psy inteligentne, sprawnie przyswajają sobie wiedzę. Szkoląc jednak Kai, istotne będzie konsekwentne zachowanie, a cały proces rozpoczyna się jak najwcześniej.

Zdrowie rasy Kai


Rasa Kai należy do gatunków psów bez żadnych większych przypadłości, na które można zachorować. Z uwagi na izolację, bardzo małą ilość psów poza Japonią, trudno tak naprawdę stwierdzić, czy Kai mogą cierpieć na tzw. choroby genetyczne.

kai-ken szpic japoński rasa psa blog o psach cena hodowla charakter opinie wzorzec

Jak prawidłowo żywić psy rasy Kai


Żywienie psów Kai opierać się może na najlepszej klasy gotowej karmie. Istnieje również możliwość samodzielnego przygotowania posiłków. Naturalnie dieta musi być dopasowana do tej rasy.

Zabiegi pielęgnacyjne


Krótkie włosy Kai sprawiają, że nie trzeba poświęcać wiele czasu na pielęgnację. W zupełności wystarczy porządne szczotkowanie co 10-14 dni. Częściej, kiedy psy linieją. Dodatkowo trzeba starannie, co jakiś czas, zająć się sprawdzaniem stanu psich pazurów oraz uszu.

Dla kogo Kai


Kai to psy, które będą idealnym towarzyszem dla wszystkich mających doświadczenie z psami. Osoba, która decyduje się mieć psa rasy Kai, koniecznie powinna mieć dużo wolnego czasu. Psu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Równocześnie, psy z uwagi na silny instynkt łowczy, wymagają opiekuna sprawnego fizycznie, któremu niestraszne długie spacery.

kai szpic japoński ken szczeniak cena hodowla charakter opinie

Zalety i wady psów rasy Kai


Jakie zalety posiadają psy Kai? Trzeba wiedzieć, że znakomitymi stróżami. Są niezwykle zrównoważone, zdrowe, a także brak u nich agresywności. Kai bardzo szybko przywiązują się do właściciela. Nie trzeba spędzać przy nich wiele czasu, kiedy mowa o pielęgnacji.

Jeżeli mowa o wadach, to należy wspomnieć, że psy Kai są uparte. Problemem może być również instynkt łowiecki, który uaktywnia się podczas spacerów. Na pewno do spraw związanych z wadami, zalicza się to, że trudno takiego psa nabyć.

 

Kai – grupa V FCI, sekcja 5, nr wzorca 317

  • Kraj pochodzenia: Japonia 
  • Charakter: pies nieufny wobec obcych, czujny, niezależny 
  • Wielkość: psy – 50 cm +/-3 cm, suki – 45 cm +/- 3 cm 
  • Waga: niesprecyzowana we wzorcu, ale zwykle 14-18 kg 
  • Szata: dwuwarstwowa: włos okrywowy twardy i prosty, podszerstek – miękki i gęsty; włos na ogonie dosyć długi i odstający 
  • Maść: czarna pręgowana, ruda pręgowana i pręgowana; cechą charakterystyczną rasy jest to, że jednolity (czarny) kolor szczenięcia może przejść w pręgowany, gdy pies dorasta 
  • Długość życia: 14-16 lat 
  • Podatność na szkolenie: średnia 
  • Aktywność: lubi ruch i długie spacery, ale w domu jest spokojny; dobrze się czuje w mieszkaniu 
  • Koszty utrzymania: ok. 100 zł miesięcznie 
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą 

Napisz nam co o tym myślisz

  • Hej wielkie dzięki za post !

  • Dzień dobry. Jestem zainteresowana kupnem easy Kai, jestem chętna do współpracy.

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    owczarek srodkowoazjatycki blog o psach charakter zdrowie wzorzec wady zalety

    Owczarek środkowoazjatycki

    10 lutego, 2019
    doberman cena rasa historia wychowanie zdrowie

    Doberman

    6 marca, 2019
    Wyświetlenia: 2119