logo

Parson Russell Terrier

simplie Rasy psów 30 grudnia 2018 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3 / 5. Ilość ocen: 2

Angielski pastor John Russell jest twórcą rasy Parson Russell Terrier. Jako wielki pasjonat kynologii, umiejętnie krzyżował psy rasy terrier. Przyświecała mu idea, iż doskonały pies powinien mieć w przewadze cechy, które są przydatne w pracy. Praca pastora przyczyniła się do powstania rasy Parson Russell Terrier, co miało miejsce w XIX wieku.

Dopiero jednak w trzeciej dekadzie XX wieku, psy od pastora Johna Russella uzyskały „oficjalną nazwę”, czyli Parson Russell Terrier. Na oficjalne przyznanie rasy tym psom, czekano aż do roku 1990.

parson russel terrier john jack cena opinie hodowla charakter zdrowie

Charakter Parson Russell Terrier


Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, co sprawia, że bardzo sprawnie i szybko się uczą. Trzeba wiedzieć, że są one energiczne, żywotne, a żywot psa kanapowego jest im obcy. Dlatego, jeżeli ktoś planuje mieć psa tej rasy, a uwielbia bezruch, leżenie na kanapie, to niech poszuka innego zwierzęcia.

Psy Parson  mimo swojej prezencji, zdecydowanie zaliczają się do kategorii psów twardych. Doskonale potrafią wyczuć opiekuna i kiedy trafią na kogoś słabego, w mig to wykorzystują. Trzeba mieć pojęcie i umiejętności aby móc prawidłowo  wychować tą rasę.

Wychowanie oraz szkolenie


Wychowanie psa tej rasy nie jest proste. Z uwagi na jego charakter, do wychowania i szkolenia potrzeba osób o ogromnej cierpliwości i sporych umiejętnościach. Bez konsekwencji ze strony opiekuna się nie obejdzie.

Psy potrafią być twarde, jednak wychowanie przy użyciu tzw.  „ciężkiej ręki” mija się z celem. Umiejętne podejście do szkolenia, stosowanie podstępów, to jedyna słuszna droga, aby przejść skutecznie proces wychowania i szkolenia.

parson-russell-terrier-blog o psach szczeniak cena opinie john jack wady zalety

Zdrowie rasy Parson Russell Terrier


Parson Russell Terrier to pies, który może mieć problemy zdrowotne związane z predyspozycjami genetycznymi. Stany patologiczne oka lub zwichnięcia rzepki kolanowej to najczęstsze schorzenia. Dodatkowo odnotowuje się, że psy tej rasy mogą dotykać przypadki ataksji.

Jak prawidłowo żywić psy tej rasy


Bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę na odżywianie psa w okresie rozwoju. Psy wymagają karmy najwyższej jakości. W późniejszych etapach życia karma najwyższej jakości nie jest wymagana.

Zabiegi pielęgnacyjne


Parson Russell Terrier z krótkim włosem wymaga wyczesywania raz na jakiś czas. Odmiana szorstkowłosa nie jest aż tak wymagająca. Przyjmuje się, że konieczne będzie odpowiednie trymowanie co 5-6 miesięcy. Natomiast ważne jest regularne sprawdzanie psich zębów.

Dla kogo ta rasa?


Osoby, które cenią sobie wypoczynek na kanapie i tego samego oczekują od swojego psa, raczej powinny zrezygnować z posiadania tej rasy. Psy te będą pasowały do osób aktywnych, którym niestraszne codzienne, długie spacery.

Parson Russell Terrier nie jest polecany osobom starszym, gdyż wymaga od właściciela zdrowia i sprawności ruchowej. Czy rodziny z dziećmi mogą pomyśleć o psach tej rasy? Będzie to dobry wybór, ale pod warunkiem, kiedy posiada się starsze dzieci.

Połączenie tej rasy i małego dziecka nie jest zbyt korzystne. Odradza się również posiadania psa osobom, które posiadają zadbane ogródki. Dość szybko są w stanie zmienić estetycznie wyglądający ogródek w pobojowisko.

parson-russell-terrier-hodowla cena szczeniak wady zalety charakter

Zalety i wady psów rasy Parson Russell Terrier


Jakie zalety posiadają psy tej rasy ? Na pewno należy wymienić pozytywne nastawienie do życia oraz inteligencję. Dodatkowo właściciele tych psów cenią je z uwagi na rozmiary, co sprawia, że nie zajmują dużo miejsca nawet w małych mieszkaniach.

Wśród wad, o których mówi się otwarcie, trzeba wymienić: chęć do dominacji, nadpobudliwość, a także trudności w szkoleniu i wychowaniu przez osoby nieobyte z psami.

Parson russell terrier– grupa III FCI, sekcja 1, nr wzorca 339


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Wielkość: psy – 36 cm, suki – 33 cm, z tolerancją do 2 cm.
  • Szata: występują różne odmiany; odmiana szorstko- i krótkowłosa oraz tzw. złamana; sierść twarda, zwarta, prosta, przylegająca i gęsta, tak samo u odmiany krótko-, jak i szorstkowłosej; sierść złamana jest pośrednia między gładką a szorstką; wygląda jak krótka, ale w dotyku jest szorstka, często tworzy też niewielką bródkę i brwi
  • Maść: całkowicie biała lub z przewagą bieli, z łatami barwy płowej, cytrynowej lub czarnej; mogą występować kombinacje tych trzech barw; preferowane są kolorowe znaczenia, niewychodzące poza głowę i nasadę ogona
  • Długość życia: 14-15 lat
  • Odporność na warunki atmosferyczne: wysoka
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Cena psa z rodowodem: 1900-3500 zł

Napisz nam co o tym myślisz

  • Bardzo ciekawy i wartościowy post!
    Przy okazji polecam portal pethomer.com stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Psi i koci rodzice mogą znaleźć na portalu Opiekunów, którzy z wielkim sercem zajmą się ich czworonożnymi przyjaciółmi. Petsitter pethomer oferuje usługi takie jak: spacer z psem, opieka dzienna, psi hotel, a dla psiarzy, którzy również mają koty mamy usługę szybkie karmienie, czyli opieka nad kotem. https://pethomer.com/szukaj-opiekuna/ Wyprowadzanie psów hotel dla psów

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Airedale terrier cena rasa historia wychowanie zdrowie blog o psach

    Airedale terrier

    2 stycznia, 2019
    Wyświetlenia: 1230