logo

Lwi piesek (lowchen)

simplie Rasy psów 20 lutego 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Pochodzenie lwia pieskiego ma dwie teorie. Podstawą obu jest twierdzenie, że wywodzą się one od psów z Azji, w typie terriera tybetańskiego. Jednak zagłębiając się w obie teorie, pierwsza z nich mówi, że mowa o psach, które przybyły z Azji na tereny basenu Morza Śródziemnego, mieszając się z zamieszkałymi już tutaj psami. Badacze skłaniają się właśnie ku tej wersji, gdyż znajdowano np. rzeźby sprzed wieków, które przedstawiały psy, niezwykle podobne do lwów pieskich.

Na pewno nie ulega wątpliwości, że psy tej rasy, przez wieki były niezwykle popularne na europejskich dworach, w takich krajach jak Francja, czy Niemcy. Jednak w wieku XVIII nastąpił zmierzch popularności rasy. Trzeba było czekać do kolejnego stulecia, kiedy to rozpoczęto odtwarzanie rasy lwi piesek. Jednak podobnie jak z wieloma innymi europejskimi rasami, II wojna światowa doprowadziła do upadku hodowli psów rasy lwi piesek.

Dopiero po ustaniu działań wojennych, rozpoczęto odtwarzanie rasy. Obecnie rasa lwi piesek jest niezwykle popularna w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Pierwszy oficjalny przedstawiciel rasy w naszym kraju pojawił się w 1992 roku. Obecnie populację psów rasy lwi piesek na terenie naszego kraju szacuje się na około 100 sztuk.

lwi piesek lowchen szczeniak cena opinie wzorzec wady zalety 

Charakter


Lwi piesek należy do ras niezwykle energicznych, wesołych. Co ciekawsze, uwielbiają różnego rodzaju żarty. Nie ulega wątpliwości, że mówimy o psach szybkich, zwinnych oraz niezwykle ruchliwych. Wręcz ubóstwiają aportowanie i o tym należy pamiętać, kiedy zostanie się opiekunem lwiego pieska.

Oprócz cech związanych z ruchem, aktywnością, to psy, które są nad wyraz przywiązane do człowieka. Kochają przytulanie i głaskanie w dużych dawkach.   Nie mają problemów z kontaktem z innymi psami. Jednak tego typu zachowanie ma miejsce w pierwszych latach.

Kiedy pies nie jest już młody, nie przejawia zainteresowania zabawy z innymi czworonogami.   Lwie pieski nie mają najmniejszych problemów z innymi zwierzętami domowymi, jak również, przy umiejętnej socjalizacji, odnajdzie się wśród innych psów w domu.  

Wychowanie oraz szkolenie


Lwi piesek jest niezwykle chętny do szkolenia. Nie ma również problemów z jego wychowaniem. Co istotne, psy tej rasy znakomicie odnajdują się w różnego rodzaju psich sportach oraz agility. Warto również mieć na uwadze, że cechuje je znakomita pamiętać, dzięki czemu nauka przychodzi im łatwo. Jednak podczas wychowania i szkolenia, nie można być zbyt stanowczym, agresywnym. Pozytywny nastrój sprawia, że psy są nad wyraz chętne do współpracy.  

Zdrowie rasy


Zasadniczo lwi piesek należy do kategorii zdrowych ras. Owszem, spotkać można choroby dziedziczne, takie jak zaćmę, nawykowe zwichnięcie rzepki, tudzież zanik siatkówki. Jednak psy z dobrej hodowli będą raczej wolne od takich przypadłości. Wynika to z faktu, iż są niezwykle starannie badane przez hodowców, którym zależy na jakości. Jednak nie zwalnia to, przed sprawdzeniem danej hodowli, a dokładniej rodziców danego szczeniaka.

blog o psach wady zalety opinie wzorzec cena hodowlaa charakter

Jak prawidłowo żywić psy rasy lwi piesek


Lwi piesek nie narzeka na to, co dostaje do jedzenia. Aczkolwiek bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze pewne kwestie, dotyczące prawidłowego żywienia psów tej rasy. Przede wszystkim dość szybko trawią pokarm, co sprawia, że ich zapotrzebowanie jest większe, niż ras dużych, czy średnich.

Dodatkowo dość duży przewód pokarmowy sprawia, że nie obciążając żołądka, są zjeść naprawdę sporo za jednym razem. Warto również zwrócić uwagę na dość małą szczękę, co powoduje, że nie mogą otrzymywać zbyt dużych kawałków jedzenia.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Kto nie ma ochoty na częste zabiegi pielęgnacyjne, powinien sobie odpuścić psy tej rasy. Lwi piesek jest wymagający względem pielęgnacji włosa. Szczególnie kiedy mowa o psach, które regularnie mają brać udział w wystawach.  

Dla kogo ta rasa


Każdy, kto rozgląda się za pozytywnie nastawionym do życia psem, skłonnym do żartów, ten powinien zainteresować się lwim pieskiem. Dodatkowo to znakomity pies dla tych, którzy szukają czegoś w mniejszym rozmiarze. Jego prowadzenie, szkolenie nie jest skomplikowane, dlatego osoby niedoświadczone raczej sobie poradzą z tego typu zagadnieniami. Warto również nadmienić, że to pies, który szybko odnajdzie się wśród rodzin z dziećmi.  

Zalety i wady psów rasy lwi piesek


Jakich wad można spodziewać się po psach tej rasy? Jakimi zaletami mogą przekonać niezdecydowanych? Gdy mówimy o wadach psów rasy lwi piesek, to na pewno istotna jest kwestia pielęgnacji. Musi być wykonywana regularnie, często. Natomiast lwi piesek posiada zdecydowanie więcej zalet. Mowa więc o łagodności, zarówno wobec dzieci, jak i zwierząt. To psiaki, które bardzo chętnie i szybko się uczą. Rasa należy do jednych z najlepszych, kiedy poszukiwany jest prawdziwy towarzysz.  

Lwi piesek – grupa IX FCI, sekcja 1, nr wzorca 233


  • Pochodzenie: Francja
  • Charakter: pies energiczny, ruchliwy, wesoły, przyjazny wobec ludzi i zwierząt, inteligentny, wrażliwy, wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem
  • Wielkość: 26-32 cm (+/- 1 cm)
  • Waga: 4,5-7 kg
  • Szata: długa, falista, jedwabista i gęsta, bez podszerstka; na wystawach obowiązuje fryzura „na lwa” (czasem rodzą się szczenięta z krótkim włosem na pysku – niewystawowe)
  • Maść: dozwolone są wszystkie kolory i ich kombinacje
  • Długość życia: 15-16 lat
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża
  • Aktywność: duża, ale w domu zachowuje się spokojnie
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny, zdarzają się choroby oczu i wypadanie rzepek
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce rodzą się jeden lub dwa mioty rocznie, na szczenię trzeba więc poczekać lub kupić je za granicą
  • Cena psa z rodowodem: 4000-8000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

VASTGOTASPETS szwedzki vallhund blog o psach opinie cena hodowla wzorzec

Västgötaspets (szwedzki vallhund)

20 lutego, 2021
schapendoes rasa psa opinie wzorzec cena hodowla

Schapendoes

1 marca, 2021
Wyświetlenia: 1727