logo

Canaan dog

simplie Rasy psów 6 stycznia 2021 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 4

Rasa została wyhodowana w Izraelu, bo w końcu Canaan Dog pochodzi z Kanaan. Podstawą powstania tej rasy są psy pariasy, pochodzące z pustyni Negew. Przodkowie Canaan Dog używani byli między innymi jako psy obronne, chroniące stad i obozowisk.

Powstanie rasy Canaan Dog związane jest z dr Rudolfiną, która w trzeciej dekadzie XX wieku została poproszona o wyhodowanie psa, który znakomicie będzie się sprawdzał jako stróż żydowskich osad. Rok 1934 to początek pierwszej hodowli psów z Kanaan. W czasie działań II wojny światowej znakomicie radziły sobie z wykrywaniem min.

Wojsko używało psy tej rasy również do poszukiwania osób rannych, a także pomoc do ochraniania wojskowych placówek. Rasę uznano dopiero w 1953 roku, a zrobił to Palestyński Związek Kynologiczny. FCI uznało rasę w 1966 roku. Psy tej rasy cieszą się ogromną popularnością w USA oraz oczywiście w swojej ojczyźnie, czyli Izraelu. W Polsce można spotkać jedynie kilka psów rasy Canaan.

canaan dog pies opinie rasa psa cena charakter hodowla

Charakter


Trzeba na wstępie zaznaczyć, iż z uwagi na to, że Canaan to pies pierwotny, jego zachowanie, charakter są z tym ściśle związane. Mowa o psach, które cechuje ogromna inteligencja, samodzielność, więzi stadne. To psy, które z natury są nieufne wobec obcych. Paradoksem dla wielu może być fakt, że psy te bardzo dobrze poddają się szkoleniu, jednak z drugiej strony egzekwowanie poleceń nie należy do zadań łatwych.

Canaan dog należy do tych ras, które cenią sobie związki ze stadem. Pies, który zostanie rozłączony np. od rodziny, będzie skazany na izolację, uzna to za największą karę. Psy tej rasy na maksymalnym poświęceniu są w stanie chronić stado, do którego należą. Dlatego też okazują się być znakomitymi stróżami. Znakomicie odnajduje się również w relacjach z dziećmi w domu.

Trzeba jednak uważać, że w przypadku kontaktu z obcymi dziećmi może być różnie. Z uwagi na fakt, że psy te są nieufne, powinny być w sposób profesjonalny, dokładny socjalizowane. Psy tej rasy nie akceptują na swoim terenie innych czworonogów.

Oczywiście nie należy się obawiać, że np. podczas spacerów będą agresywne wobec innych psich ras. Jednak w domu lepiej nie myśleć o np. drugim psie, kiedy ma się już Canaan-a. Canaan Dog to kategoria psów, które nie są wymagające kiedy mowa o aktywności fizycznej. Owszem, trzeba pamiętać, że bez dłuższych spacerów się nie obejdzie. Jednak cenią sobie np. odpoczynek na domowej kanapie.

canaan dog czarny biały cena hodowla charakter opinie zdrowie

Wychowanie oraz szkolenie


Canaan Dog to rasa, która na pewno jest problematyczna podczas wykonywania poleceń. Dokładnie mowa o sytuacji, że nie jest skory do tego, aby reagować na polecenia swojego opiekuna. Zanim cokolwiek zrobi, musi rozstrzygnąć jakie korzyści z tego uzyska. Jeżeli trafi pod opiekę osoby niecierpliwej, nerwowej, współpraca w temacie wychowania oraz szkolenia nie zakończy się dobrze.

Nie oznacza to jednak, że będą z nim same kłopoty. Nic z tych rzeczy, bo akurat doskonale się uczy, jest psem inteligentnym. Jednak jak już wyżej wspomniano, ważne jest umiejętne podejście do czworonoga.  

Zdrowie rasy


Canaan Dog to z natury zdrowe psy. Pojawiające się jakiekolwiek schorzenia są niezwykle rzadkie.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy canaan dog


Psy tej rasy można śmiało żywić samodzielnie przygotowanym jedzeniem. Oczywiście nie pogardzą również gotową karmą. Ważne, aby po prostu zadbać o odpowiednią jakość posiłków serwowanych psu.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Przy psach Canaan nie ma problemów odnośnie pielęgnacji. Tak naprawdę zaleca się w okresie linienia staranne szczotkowanie zgrzebłem z wypustkami.  

Dla kogo ta rasa


Canaan Dog to rasa, która na pewno przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Trzeba jednak wiedzieć, że jego socjalizacja, wychowanie nie należy do zadań łatwych. Zatem warto mieć odpowiednie doświadczenie, zanim ktokolwiek zdecyduje się na postawić na psa Canaan.

canaan dog biały charakter cena opinie wzorzec zdrowie

Zalety i wady psów rasy canaan dog


Canaan Dog ma na pewno wiele zalet, aczkolwiek i nie jest on wolny od wad. Jakich wad należy się spodziewać po tych właśnie psach? Mowa zatem o dużej dozie niezależności. Przez to psy są uparte. Problemem jest również fakt, że monotonne, powtarzanie ćwiczenia dość szybko znudzą psiaka.

Kolejna wada Canaan Dog odnosi się do faktu, że posiada silny instynkt łowiecki, co może przynieść szkody w kontakcie z mniejszymi zwierzętami. Jakie zaś zalety posiada Canaan Dog? Na pewno trzeba mieć na uwadze, że mowa o psach cierpliwych wobec opiekuna i jego rodziny.

To również psy, które są spokojne w warunkach domowych. Zwolennicy Canaan Dog cenią sobie również fakt, że nie są wymagające w kwestii aktywności fizycznej.  

Canaan dog (pies z Kanaan) – grupa V FCI, sekcja 6, nr wzorca 273


 • Kraj pochodzenia: Izrael
 • Charakter: pies spokojny, bardzo związany z właścicielem, delikatny wobec dzieci, nieufny wobec obcych, czujny, dobry stróż
 • Wielkość: 50-60 cm, samce mogą być znacznie większe od suczek
 • Waga: 18-25 kg
 • Szata: krótka, dwuwarstwowa: prosty, twardy i gęsty włos okrywowy, gęsty podszerstek; włos może być bardzo krótki albo nieco dłuższy, nigdy jednak nie tworzy pióra
 • Maść: od piaskowej do rudej w różnych odcieniach, biała, czarna, łaciata; we wszystkich umaszczeniach dopuszcza się czarną maskę i białe znaczenia, popularne są tzw. irlandzkie (biała strzałka na głowie, kołnierz, łapy, brzuch ikoniec ogona); niedopuszczalne są umaszczenia szare, pręgowane, czarne podpalane i trójkolorowe; najbardziej typowe dla rasy są kolory pustynne: piaskowy, kremowy, rudy
 • Długość życia: około 15 lat
 • Podatność na szkolenie: dosyć duża; uczy się szybko, ale jako pies pierwotny wykazuje pewną niezależność
 • Aktywność: umiarkowana; wystarczy mu dłuższy spacer
 • Koszty utrzymania: 70-150 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: rasa zdrowa, odporna na upały
 • Możliwość nabycia szczeniaka: mioty w Polsce rodzą się bardzo sporadycznie
 • Koszt psa z rodowodem: 4000-5000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • Jestem zdumiona. Mielismy identycznego psa 17 lat. Kilka dni temu musieliśmy go pożegnać. Gdy czytałam ten artykuł, śmiałam się i płakałam, bo to wszystko pasowalo do naszego kochanego przyjaciela Georga.
  Dziękuję za ten artykuł.

 • W 1998 siostra przyniosła do domu znajdę, 3-miesięcznego psiaka którego ktoś zostawił na przystanku autobusowym na gazecie z kromką chleba. Został u nas na stałe i wyrósł z niego urwis wyglądający jak krzyżówka labradora z owczarkiem, charakterny kochany stróż i obrońca, wariat kochający sztuczki i zabawy, łowca, kopacz… Weterynarz zgodził się z przypuszczeniem, że jest to mieszaniec. Po wielu wielu latach pewna Pani spotkana na spacerze powiedziała „jaki piękny Canaan”, byliśmy totalnie zaskoczeni kiedy sprawdziliśmy w internecie i dowiedzieliśmy się, że mamy na pokładzie rasowego pierwotnego psa! Zgadzało się wszystko dotyczące charakteru, upodobań, zachowań, masy, wielkości, ubarwienia. Jedynie psy na zdjęciach mają zawinięty ogon a nasz miał niemal prosty ogon. Pomyśleliśmy, że może przez to został wyrzucony z hodowli. Rodos żył z nami 15 lat, niestety pod koniec mocno chorował. Wciąż go wspominamy, prawdziwy członek rodziny który rzuciłby się za nami w płomienie. Gdybym miał polecić tą rasę to tylko osobom z umiejętnościami trenowania, cierpliwym i gotowym na ogromną więź. Dłuższe rozłąki psiak będzie mocno przeżywał, chyba, że zostanie z osobami które bardzo dobrze zna. Przegoni każde zwierzę z posesji, obcy goście dobrze się zastanowią zanim przejdą przez bramę. Do świtu aktywnie stróżuje. W mieszkaniu wyleguje się po łóżkach. Szczeniak włomocze wszystko co mu podejdzie pod ząbki – kapcie, piloty tv, paski od spodni, koszyki wiklinowe, kable… Wspaniały pies, ale dla osób które wiedzą na co się piszą.

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  jamthund pies cena charakter szczeniak opinie wzorzec zalety wady

  Jämthund

  6 stycznia, 2021
  mudi owczarek wegierski rasa psa cena wzorzec zdrowie szczeniak

  Mudi

  Wyświetlenia: 1669