logo

Owczarek australijski – kelpie

simplie Rasy psów 4 stycznia 2021 4
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.3 / 5. Ilość ocen: 6

Kelpie, wbrew temu, co można sądzić, w żaden sposób nie są spokrewnione z rasą Border Collie. Owczarek australijski jako rasa został ukształtowany znacznie wcześniej. Rasa została wyhodowana  do pracy, jednak na przestrzeni lat wytworzyły się niejako dwie odrębne rasy.

Jedna hodowana tylko do pracy, druga zaś z myślą o psich wystawach. Taki podział jest ściśle przestrzegany w Australii, jak i niektórych krajach Europejskich, czy też w USA. Rasa Kelpie jest popularna, co oczywiste, w Australii. W naszym kraju nie znajdziemy wielu przedstawicieli Owczarka Australijskiego.

owczarek australijski kelpie czarny cena umaszczenie choroby wzorzec

Charakter


Kelpie początkowo hodowano z myślą o pilnowaniu, przepędzaniu owiec. Dziś psy tej rasy służą również hodowcom bydła. Owczarki australijskie potrzebują stale zajęcia, a nuda to najgorsze co można im zafundować. Co robi Kelpie, któremu nie przygotowano żadnego zajęcia?

Szczekanie, niszczenie, złe zachowanie, wszystko to będzie na porządku dziennym, gdy odmówi się mu odpowiedniej aktywności. Warto zwrócić uwagę, że psy rasy Kelpie doskonale nadają się do różnego rodzaju psich sportów.  

Wychowanie oraz szkolenie


Kelpie to przede wszystkim rasa nad wyraz inteligentna. Dzięki temu współpraca z nim to sama przyjemność. Należy jednak mieć na uwadze, że są one dość niezależne, dlatego nie każdy poradzi sobie z ich prawidłowym prowadzeniem. Kelpie to także dość duża doza samodzielności, przez co nie zawsze zachowuje się w sposób, jaki życzyłby sobie tego właściciel.  

Zdrowie rasy


Owczarki australijskie Kelpie to dość zdrowa rasa. Owszem, można spotkać problemy typu dysplazja biodrowa czy kontuzje rzepki, choroby oczu. Jednak to naprawdę nieczęsto spotykane przypadki, dlatego nie ma obaw co do psiej kondycji zdrowotnej.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy Kelpie


Kelpie nie wymaga specjalnego traktowania, gdy mowa o żywieniu. Tak naprawdę w jego codziennym menu sprawdzi się zarówno gotowa karma dobrej jakości, jak i pokarm przygotowywany przez opiekuna.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Przy psach tej rasy nie ma zbyt wielu komplikacji, gdy mowa o pielęgnacji. Tak naprawdę co jakiś czas trzeba je wyczesać.  

Dla kogo ta rasa


Owczarki australijskie Kelpie to psy, które znakomicie sprawdzą się wśród osób aktywnych. Tylko duże dawki zajęć, wyjść, spacerów, aktywności fizycznej gwarantują, że pies będzie się dobrze rozwijał.

owczarek australijski kelpie czarny hodowla cena wzorzec zdrowie wady zalety

Zalety i wady psów rasy owczarek australijski Kelpie


Jakich zalet spodziewać się po owczarkach australijskich? Jakie wady mają psy tej rasy? Wśród zalet wymienia się przede wszystkim łatwość w psim szkoleniu. To również rasa niezwykle odporna, co przekłada się na znakomite zdrowie. Nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy mowa o psich wadach, na pewno zwraca uwagę zapotrzebowanie na duże dawki aktywności fizycznej. Kelpie to psy, które nie mogą się nudzić, inaczej uaktywniają się w nich zapędy niszczycielskie.  

Owczarek australijski – kelpie – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 293


  • Pochodzenie: Australia
  • Charakter: pies bardzo inteligentny, pełen energii, czujny i szybko reagujący; wobec obcych łagodny
  • Wielkość: psy 46-51 cm, suki 43-48 cm
  • Waga: 14-21 kg
  • Szata: krótka, dwuwarstwowa: włos okrywowy prosty, twardy i przylegający, podszerstek krótki i gęsty; na głowie i kończynach włos krótki, na szyi i tułowiu nieco dłuższy, tworzy szczotkę na ogonie i portki
  • Maść: czarna, brązowa (czekoladowa), błękitna (szara) i izabelowata (rozjaśniona czekolada – kolor jak u wyżła weimarskiego) – wszystkie umaszczenia mogą być z podpalaniem lub bez; występuje też maść ruda w różnych odcieniach
  • Długość życia: 13-15 lat
  • Podatność na szkolenie: bardzo duża – pies chętny do współpracy i oddany przewodnikowi, ale też mający własne zdanie
  • Aktywność: wysoka – potrzebuje sporej codziennej dawki ruchu i zajęcia umysłowego
  • Koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
  • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny
  • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce mioty rodzą się bardzo sporadycznie
  • Cena psa z rodowodem: ok. 1000 euro

Napisz nam co o tym myślisz

  • Mam psa, który według mnie wygląda jak kelpi, natomiast jest podrzutkiem (podrzucono 11 szczeniąt) z Podlasia. Jak myślicie, czy jest możliwość, ze to jakaś mieszanka z kelpi?

    • Adoptowałam szczeniaka z fundacji Judytowo. Też wygląda jak Kelpi. W fundacji powiedziano mi, że pochodzi z Podlasia i miała 10-ro rodzeństwa. Szczeniaki urodziły się w czerwcu 2020r. Może są rodzeństwem?

    • Nie ma możliwości, żeby w Polsce urodziły się mieszanki kelpie, osobników czystorasowych mamy około 150 w naszym kraju. Nikt o zdrowych zmysłach nie dopuści swojego psa z kundlami.
      Masz pewnie pięknego kundelka, a nie psa w typie kelpie. Jeśli chcesz wiedzieć jakiej rasy lub z jakich ras jest twój psiak to są dostępne testy genetyczne np. embark

  • Mamy chyba psa z tego samego miotu, zgadza się data, również adoptowana z Judytowa, wygląda identycznie jak Kelpie, zgadzają się również cechy opisujące rasę.

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    boerboel rasa psa cena szczeniak szczeniaki hodowla

    Boerboel

    3 stycznia, 2021
    braque dauvergne pies rasa psa cena wzorzec zalety wady

    BRAQUE D’AUVERGNE

    4 stycznia, 2021
    Wyświetlenia: 2969