logo

Owczarek holenderski długowłosy

simplie Rasy psów 1 stycznia 2021 0
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

To psia rasa, która wywodzi się od typowych psów wiejskich. Miały za zadanie pilnować obejścia, zwierzęta hodowlane. Wykorzystywane również do przepędzania bydła, czy owiec. Znakomicie sprawdzały się również jako psy stróżujące. Jednak początek XX wieku sprawił, że było coraz mniej psów tej rasy.

Dlatego do działania przystąpili zwolennicy owczarków holenderskich długowłosych, którzy postanowili odbudować rasę. Standard numer jedne został przygotowany jeszcze w 1898 roku. Przyjmuje się, że przodkami tej rasy są owczarki niemieckie oraz belgijskie.

Z uwagi na pewne działania związane z umaszczeniem owczarków, pula genowa rasy została znacznie uszczuplona. Dziś psy tej rasy cieszą się popularnością nie tylko w Holandii. Cenią je sobie Skandynawowie. Gdy mowa o Polsce, to owczarki holenderskie długowłose nie są popularne.

owczarek holenderski długowłosy zdrowie waga włosy szczeniak opinie

Charakter


Owczarki holenderskie znacznie się różnią od belgijskich. Są one mocniejsze, a także bardziej wydłużone. W wyglądzie da się również zauważyć wiele innych różnic. Z drugiej strony holenderskie owczarki nie dorównują tym niemieckim, gdyż są od nich mniejsze. Krótkowłosa odmiana owczarków holenderskich jest wykorzystywana do pracy w policji.  

Wychowanie oraz szkolenie


Owczarki holenderskie długowłose muszą mieć cierpliwego i rozważnego opiekuna. Podczas szkolenia, wychowania, nie można w żaden sposób stawiać na siłowe metody działania. Dodatkowo, każdy kto zdecyduje się mieć psa tej rasy, powinien stawiać na odpowiednią socjalizację, a szkolenie wspomagać umiejętnościami pozytywnych motywacji.  

Zdrowie rasy


Holenderskie owczarki długowłose okazują się być odpornymi psiakami, kiedy mowa o zmiennych warunkach atmosferycznych. Trudno również spotkać psy, które regularnie cierpią na konkretne choroby. Jak w przypadku większości psich ras, pojawiać się mogą problemy z dysplazją.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek holenderski długowłosy


Jeżeli mowa o odpowiednim żywieniu psów tej rasy, koniecznie należy stawiać na dobrej jakości karmę. Psy nie mają również problemów ze zjadaniem tego, co w kuchni przygotuje gospodarz. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przekarmiać owczarków holenderskich. Mają one tendencję do tycia, dlatego w krótkim czasie można psu zrobić krzywdę.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Psy tej rasy dwa razy do roku linieją. Dlatego też bardzo ważne wtedy jest, aby umiejętnie pielęgnować psi włos. To w zupełności wystarczy, by pies prezentował się okazale.  

Dla kogo ta rasa


Owczarki holenderskie długowłose to psy, dla wszystkich tych, którzy uwielbiają spacery, a aktywny tryb życia nie jest im straszny. Kto szuka psa, który ma być typowym leniwcem lub twardego obrońcy domowego ogniska, niech spogląda przychylnym okiem w kierunku innych ras. Dobrze jest pamiętać o tym, że właścicielem takiego psa powinien zostać ktoś doświadczony.

Osoby początkujące mogą mieć problemy z prawidłowym podejściem do szkolenia, wychowywania owczarka holenderskiego. Ktoś mający problemy z trzymaniem nerwów na wodzy, niech odpuści sobie tego typu owczarka. Nic z nim nie zrobi, trudno oczekiwać pozytywnych efektów współpracy.  

Zalety i wady psów rasy owczarek holenderski długowłosy


Jakie wady mają owczarki holenderskie długowłose? Jakich zalet można spodziewać się po przedstawicielu tejże rasy? Przede wszystkim, gdy mowa o wadach, koniecznie należy pamiętać o problemach z nakładaniem na psa presji.

Inna sprawa to oczywiście linienie, które może i rzadkie, to jednak potrafi niejednego czyściocha wyprowadzić z równowagi. Natomiast przechodząc do zalet, dobrze jest pamiętać, że to psy znakomicie współpracujący z ludźmi. To również rasa, która jest pozytywnie nastawiona do dzieci oraz zwierząt domowych.  

Owczarek holenderski długowłosy – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 223


  • Pochodzenie: Holandia
  • Charakter: wierny, pojętny, lecz także do pewnego stopnia samodzielny i niezależny; czujny, aktywny, doskonały stróż
  • Wielkość: psy 57-62 cm, suki 55-60 cm
  • Waga: niesprecyzowana we wzorcu, około 30 kg
  • Szata: półdługa, dwuwarstwowa, prosta, przylegająca, włos okrywowy twardy w dotyku, podszerstek wełnisty; tworzy kryzę i portki
  • Maść: pręgowana w różnych odcieniach (czarne pręgi na rudym lub szarym tle), pożądana czarna maska
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Podatność na szkolenie: duża
  • Aktywność: potrzebuje dużo ruchu i zajęcia umysłowego
  • Koszty utrzymania: 150-200 zł miesięcznie
  • Odporność / choroby: bardzo odporny; zdarza się dysplazja
  • Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
  • Cena psa z rodowodem: 400-600 euro

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

setter irlandzki czerwono bialy hodowla szczeniak cena

Seter irlandzki czerwono-biały

1 stycznia, 2021
maly munsterlander szczeniak opinie hodowla wzorzec rasa psa

Mały münsterländer

2 stycznia, 2021
Wyświetlenia: 2624