logo

Lagotto romagnolo

simplie Rasy psów 7 stycznia 2021 5
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 4.5 / 5. Ilość ocen: 11

Psy rasy lagotto romagnolo są spokrewnione z kudłatymi psami pasterskimi oraz pudlami. Do rodziny tych psów należą również choćby portugalskie i hiszpańskie psy dowodne. Już pod koniec XV wieku Lagotto został uwieczniony na fresku. Miało to miejsce w Mantui, w pałacu książęcym. Początkowo psy te doskonale radziły sobie z aportowaniem ptactwa z wody.

Jednak z czasem, zostały przekwalifikowane na psy do poszukiwania drogocennych trufli. Jednak na pełne uznanie Lagotto Romagnolo jako rasy czekano aż do 1995 roku. Wtedy to została uznana przez FCI. Co ważne, psy tej rasy są dość popularne, nie tylko w ojczyźnie.

Można spotkać je w Szwecji, Holandii, Szwajcarii, USA czy też w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwszy przedstawiciel Lagotto Romagnolo pojawił się w roku 2005. Dwa lata później odnotowano pierwszy miot psów tej rasy.

lagotto-romagnolo biały pies cena charakter hodowla zdrowie opinie wady

Charakter


Psy tej rasy są dość mocno przywiązane do właściciela. Dlatego nie dziwnym jest, że dość mocno okazują przywiązane poprzez czułość. Taki psi charakter sprawia, że idealnie nadają się na towarzysza. Również dzieci w ich towarzystwie będą znakomicie się czuły.

Lagotto Romagnolo nie mają problemów również z akceptacją innych psów, czy pozostałych zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują one dużej dawki ruchu. Kochają także wszelkiego rodzaju zajęcia, zatem należy przyłożyć się do procesu szkolenia i socjalizacji.  

Wychowanie oraz szkolenie


Lagotto Romagnolo nie mają problemów z nauką. Dość szybko przyswajają sobie wszystko to, co proponuje opiekun. Jednak konieczne jest odpowiednie podejście w trakcie szkolenia psa. Zaleca się umiejętne stosowanie pozytywnej motywacji. Co ciekawsze, doskonale nadają się do psich sportów, co można wykorzystać.

lagotto-romagnolo pies rasa psa blog o psach cena harakter opinie szczeniak

Zdrowie rasy


Należy na wstępie podkreślić, że Lagotto Romagnolo to rasa dość zdrowa. Cechuje się także długowiecznością. Czego negatywnego w temacie zdrowia mogą oczekiwać osoby, które zdecydują się na psy tej rasy? Może się przytrafić dysplazja biodrowa, jednak mimo wszystko jest to rzadkie zjawisko u tych psiaków.  

Jak prawidłowo żywić psy rasy lagotto romagnolo


Nie trzeba obawiać się, że psy tej rasy będą miały wyjątkowe wymagania dotyczące codziennych posiłków. Tak naprawdę wystarczy przygotować dobrej jakości jedzenie lub zakupić odpowiednią dla rasy karmę.  

Zabiegi pielęgnacyjne


Lagotto romagnolo to psy, które nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Co nie oznacza, że można sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania. U rasy tej występuje zjawisko filcowania, więc trzeba tego pilnować. Jednak zaletą psów Lagatto jest brak linienia, co sprawia, że jest doskonałym kompanem dla alergików.

lagotto-romagnolo charakter cena opinie rasa psa wzorzec hodowla

Dla kogo ta rasa


Lagotto Romagnolo idealnie nadaje się dla osób, które cierpią na alergię. Wynika to z faktu, że praktycznie nie występuje u niego proces linienia. Charakter psa, czyli łatwość wychowania, szkolenia sprawia, że będzie doskonały nawet dla tych, którzy do tej pory nie mieli większego do czynienia z psami.  

Zalety i wady psów rasy lagotto romagnolo


Psy tej rasy mają liczne zalety, aczkolwiek nie są one wolne od wad. O czym dokładnie należy wiedzieć w tych obu aspektach? Wśród wad na pewno na pierwszy plan wysuwa się uparta natura Lagotto Romagnolo. Dodatkowo problemem może być fakt, że psy te kochają kopać dołki. Jakie zaś zalety sprawiają, że dobrze jest pomyśleć, aby zostać opiekunem psa Lagotto?

Przede wszystkim nawiązuje doskonałe relacje nie tylko z opiekunem, ale całą jego rodziną. To psy, które mają łagodne usposobienie co do innych czworonogów, jak i zwierząt. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów.

LAGOTTO ROMAGNOLO cena hodowla szczeniak szczeniaki zdrowie rasa psa

Lagotto romagnolo – grupa VIII FCI, sekcja 3, nr wzorca 298


 • Kraj pochodzenia: Włochy
 • Charakter: pies łagodny, spokojny, niewymagający, bystry, łatwy do ułożenia, przywiązany do właściciela i czuły wobec niego; doskonały towarzysz i stróż
 • Wielkość: psy 43-48-cm (idealna 46-cm), suki 41-46-cm (idealna 43-cm)
 • Waga: psy 13-16 kg, suki 11-14 kg
 • Szata: wełnista, trochę szorstka w dotyku, tworząca ciasno, koliście skręcone loczki, z prześwitującym podszerstkiem; loczki muszą być rozmieszczone równomiernie na całym ciele, z wyjątkiem głowy, gdzie są mniej zwarte i tworzą brwi, wąsy i brodę; także policzki są pokryte gęstym włosem; włos okrywowy, a zwłaszcza podszerstek, są wodoodporne; włos niestrzyżony ma tendencję do filcowania się, dlatego zaleca się strzyżenie przynajmniej raz w roku
 • Maść: jednolicie kremowobiała, biała z brązowymi lub pomarańczowymi łatami, brązowo-dereszowata (łaciata, ale włosy białe są przemieszane z brązowymi), jednolicie brązowa w różnych odcieniach lub jednolicie pomarańczowa, dopuszczalna brązowa maska; psy mają zawsze brązową (czekoladową) pigmentację nosa, warg, opuszek itp.
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Podatność na szkolenie: bardzo duża
 • Aktywność: średnia, bardzo lubią ruch, ale przystosowują się do spokojniejszego trybu życia – pod warunkiem że zapewni się im regularne spacery i jakieś zajęcie
 • Koszty utrzymania: ok. 200 zł miesięcznie
 • Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; w rasie znane są pewne choroby, takie jak zaburzenia móżdżkowe szczeniąt, ale zagraniczne kluby rasy monitorują takie przypadki, aby zapobiec ich rozpowszechnieniu
 • Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce był do tej pory jeden miot, wkrótce planowany jest kolejny
 • Cena psa: 3000-5000 PLN

Napisz nam co o tym myślisz

 • Kilka rzeczy z artykułu wymaga sprostowania:
  1. Lagotto nie są idealne dla alergików, bo choć nie linieją, to przynoszą mnóstwo rzeczy ze spacerów w wełnistej sierści. Można być uczulonym na kurz, pyłki, nasiona, rośliny itp. Każdorazowo należy sprawdzić swoje skłonności do alergii w dłuższym kontakcie z psem – a i tak nie będzie gwarancji, że inny przedstawiciel rasy nie będzie uczulał.
  2. Szata lagotto nie jest łatwa w pielęgnacji. Staranne rozszczesanie (zabieg do wykonania minimum raz na 2 tygodnie) to 1-2 godziny pracy, także fizycznej. Strzyżenie co 2 miesiące. Albo trzeba się nauczyć i kupić dobry sprzęt, albo liczyć się z wydatkami na groomera.
  3. Uczą się szybko, to fakt. Równie szybko się nudzą i wymagają pomysłowości w trakcie szkolenia i socjalizacji. Socjalizacja jest niezwykle ważna a ewentualne błędy trudne do odwrócenia w przyszłości.
  4. Rasa uznawana jest za zdrową, jednak występuje w niej kilka chorób genetycznych. Młodzieńcza padaczka lagotto (JE), choroba spichrzeniowa lagotto (LSD), hiperurykozuria (HU) – są dostępne badania DNA w kierunku tych chorób. Występuje również tzw. gen krótkiego włosa (furnishing) – to nie tyle choroba co „błąd” urody, psy z dwoma zmutowanymi genami wyglądają jak mały, długowłosy wyżeł, mają także normalny cykl linienia. Przed kupnem szczenięcia należy prosić o wgląd w wyniki badań rodziców.
  5. W Polsce jest około 50 hodowli (luty 2021), w których urodziło się na pewno ponad 100 miotów.
  6. Cena jest indywidualną sprawą każdej hodowli, ale w dobrej hodowli w 2021 roku na pewno kosztują znacznie więcej niż 5000 zł.

  • Bywają bardzo uparte i należy postępować bardzo konsekwentnie w szkoleniu i wychowaniu. Obecnie ceny sięgają nawet 8000,-.Jest to pies dla aktywnych osób, które będą w stanie poświęcić mu dużo czasu.

 • zainteresowana jestem nabycia takiego pieska

 • Jeśli komuś podoba się pies typu Lagotto Romagnolo, to warto również zwrócić uwagę na nie tak popularnego, lecz znacznie łatwiejszego w pielęgnacji, zrównoważonego psychicznie i nie kopiącego – Hiszpańskiego Psa Dowodnego.

 • Jestem szczęśliwą opiekunką dziewczyny Lagotto. I generalnie artykuł mówi prawdę o tej rasie bo za jedną fundamentalną sprawą-TO NIE PIES DLA WSZYSTKICH. Tak może zwieść cudowny wygląd tej rasy , ale już wielokrotnie szczególnie w czasie pandemii spotkałam się z przykrym faktem zakupu psiaków a gdy ‚wszystko zaczęło wracać do normy’ a ludzie do pracy , zaczely się poszukiwania rodzin zastępczych. Lagotto , niewybiegany to istny szatan. Spacery- i to nie z telefonem w ręku nie przejdą. Musi być dużo atrakcji aktywności , zabawy , różnorodności. Po prostu musi. Ja ze swoją biegam . Plus spacery wolne plus spotkanie na luzie w lesie z psimi kolegami. To plan na dzienny spacer. Nie jeden lecz trzy . Tak to wymagający pies . Ale nigdy przenigdy nie zamieniłabym mojej psiny na innego. Ten pies zmienia ludzi na pożeraczy sportów i aktywności .

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  mudi owczarek wegierski rasa psa cena wzorzec zdrowie szczeniak

  Mudi

  6 stycznia, 2021
  Clumber Spaniel pies rasa cena hodowla opinie

  Clumber spaniel

  7 stycznia, 2021
  Wyświetlenia: 9865