Psy rasy lagotto romagnolo są spokrewnione z kudłatymi psami pasterskimi oraz pudlami. Do rodziny tych psów należą również choćby portugalskie i hiszpańskie psy dowodne. Już pod koniec XV wieku Lagotto został uwieczniony na fresku. Miało to miejsce w Mantui, w pałacu książęcym. Początkowo psy te doskonale radziły sobie z aportowaniem ptactwa z wody.
Jednak z czasem, zostały przekwalifikowane na psy do poszukiwania drogocennych trufli. Jednak na pełne uznanie Lagotto Romagnolo jako rasy czekano aż do 1995 roku. Wtedy to została uznana przez FCI. Co ważne, psy tej rasy są dość popularne, nie tylko w ojczyźnie.
Można spotkać je w Szwecji, Holandii, Szwajcarii, USA czy też w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwszy przedstawiciel Lagotto Romagnolo pojawił się w roku 2005. Dwa lata później odnotowano pierwszy miot psów tej rasy.
Charakter
Psy tej rasy są dość mocno przywiązane do właściciela. Dlatego nie dziwnym jest, że dość mocno okazują przywiązane poprzez czułość. Taki psi charakter sprawia, że idealnie nadają się na towarzysza. Również dzieci w ich towarzystwie będą znakomicie się czuły.
Lagotto Romagnolo nie mają problemów również z akceptacją innych psów, czy pozostałych zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebują one dużej dawki ruchu. Kochają także wszelkiego rodzaju zajęcia, zatem należy przyłożyć się do procesu szkolenia i socjalizacji.
Wychowanie oraz szkolenie
Lagotto Romagnolo nie mają problemów z nauką. Dość szybko przyswajają sobie wszystko to, co proponuje opiekun. Jednak konieczne jest odpowiednie podejście w trakcie szkolenia psa. Zaleca się umiejętne stosowanie pozytywnej motywacji. Co ciekawsze, doskonale nadają się do psich sportów, co można wykorzystać.
Zdrowie rasy
Należy na wstępie podkreślić, że Lagotto Romagnolo to rasa dość zdrowa. Cechuje się także długowiecznością. Czego negatywnego w temacie zdrowia mogą oczekiwać osoby, które zdecydują się na psy tej rasy? Może się przytrafić dysplazja biodrowa, jednak mimo wszystko jest to rzadkie zjawisko u tych psiaków.
Jak prawidłowo żywić psy rasy lagotto romagnolo
Nie trzeba obawiać się, że psy tej rasy będą miały wyjątkowe wymagania dotyczące codziennych posiłków. Tak naprawdę wystarczy przygotować dobrej jakości jedzenie lub zakupić odpowiednią dla rasy karmę.
Zabiegi pielęgnacyjne
Lagotto romagnolo to psy, które nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Co nie oznacza, że można sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania. U rasy tej występuje zjawisko filcowania, więc trzeba tego pilnować. Jednak zaletą psów Lagatto jest brak linienia, co sprawia, że jest doskonałym kompanem dla alergików.
Dla kogo ta rasa
Lagotto Romagnolo idealnie nadaje się dla osób, które cierpią na alergię. Wynika to z faktu, że praktycznie nie występuje u niego proces linienia. Charakter psa, czyli łatwość wychowania, szkolenia sprawia, że będzie doskonały nawet dla tych, którzy do tej pory nie mieli większego do czynienia z psami.
Zalety i wady psów rasy lagotto romagnolo
Psy tej rasy mają liczne zalety, aczkolwiek nie są one wolne od wad. O czym dokładnie należy wiedzieć w tych obu aspektach? Wśród wad na pewno na pierwszy plan wysuwa się uparta natura Lagotto Romagnolo. Dodatkowo problemem może być fakt, że psy te kochają kopać dołki. Jakie zaś zalety sprawiają, że dobrze jest pomyśleć, aby zostać opiekunem psa Lagotto?
Przede wszystkim nawiązuje doskonałe relacje nie tylko z opiekunem, ale całą jego rodziną. To psy, które mają łagodne usposobienie co do innych czworonogów, jak i zwierząt. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów.
Lagotto romagnolo – grupa VIII FCI, sekcja 3, nr wzorca 298
- Kraj pochodzenia: Włochy
- Charakter: pies łagodny, spokojny, niewymagający, bystry, łatwy do ułożenia, przywiązany do właściciela i czuły wobec niego; doskonały towarzysz i stróż
- Wielkość: psy 43-48-cm (idealna 46-cm), suki 41-46-cm (idealna 43-cm)
- Waga: psy 13-16 kg, suki 11-14 kg
- Szata: wełnista, trochę szorstka w dotyku, tworząca ciasno, koliście skręcone loczki, z prześwitującym podszerstkiem; loczki muszą być rozmieszczone równomiernie na całym ciele, z wyjątkiem głowy, gdzie są mniej zwarte i tworzą brwi, wąsy i brodę; także policzki są pokryte gęstym włosem; włos okrywowy, a zwłaszcza podszerstek, są wodoodporne; włos niestrzyżony ma tendencję do filcowania się, dlatego zaleca się strzyżenie przynajmniej raz w roku
- Maść: jednolicie kremowobiała, biała z brązowymi lub pomarańczowymi łatami, brązowo-dereszowata (łaciata, ale włosy białe są przemieszane z brązowymi), jednolicie brązowa w różnych odcieniach lub jednolicie pomarańczowa, dopuszczalna brązowa maska; psy mają zawsze brązową (czekoladową) pigmentację nosa, warg, opuszek itp.
- Długość życia: 12-14 lat
- Podatność na szkolenie: bardzo duża
- Aktywność: średnia, bardzo lubią ruch, ale przystosowują się do spokojniejszego trybu życia – pod warunkiem że zapewni się im regularne spacery i jakieś zajęcie
- Koszty utrzymania: ok. 200 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; w rasie znane są pewne choroby, takie jak zaburzenia móżdżkowe szczeniąt, ale zagraniczne kluby rasy monitorują takie przypadki, aby zapobiec ich rozpowszechnieniu
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce był do tej pory jeden miot, wkrótce planowany jest kolejny
- Cena psa: 3000-5000 PLN
Napisz nam co o tym myślisz