logo

Owczarek staroangielski bobtail

simplie Rasy psów 8 stycznia 2020 2
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3.3 / 5. Ilość ocen: 3

Nie można jednoznacznie określić pochodzenia rasy owczarek staroangielski bobtail. Specjaliści wskazują jednak na fakt, że rasa mogła się kształtować w początkach XIX wieku, na terenie południowo-zachodniej Anglii. Wpływ na powstanie rasy mogły mieć psy rasy Bearded Collie.

Istnieje również teoria, która wskazuje, że owczarki tej rasy wywodzą się od kudłatych owczarków rosyjskich. Warte wspomnienia w kontekście historii rasy owczarek staroangielski bobtail jest o psich poganiaczach. Miały one za zadanie pędzić owce i bydło na targ.

Psy tego typu nie były opodatkowane, ale trzeba było im obcinać ogony. Stąd właśnie pochodna nazwy, czyli „bobtail”, co oznacza krótki ogon. Owczarki staroangielski bobtail są doskonale znane na całym świecie, jednak nie przekuwa się to w ich popularność. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się w roku 1975.

Charakter


Owczarek staroangielski bobtail to rasa, która jest pogodnie nastawiona do świata. Jego łagodność sprawia, że jest idealnym towarzyszem dla dzieci. Istotą funkcjonowania psa jest jego stały kontakt z człowiekiem. Ceni go sobie najbardziej, dlatego pod żadnym pozorem nie może być pozostawiany sam sobie.

Wychowanie oraz szkolenie


Psy tej rasy niezwykle szybko się uczą, co wynika z ich inteligencji. Kochają zabawę, dzięki czemu nie mają problemów z wykonywaniem poleceń, zadań. Trzeba jednak pamiętać, że owczarek staroangielski bobtail to pies, który dość późno dojrzewa.

Zdrowie rasy


Psy tej rasy mają dość obfitą szatę, dlatego też wysokie temperatury, upały nie są dla nich zbyt dobre. Z tego względu zaleca się, aby ograniczyć do minimum spacery w trakcie upalnych dni. Natomiast w tradycyjnych kwestiach psiego zdrowia, należy zaznaczyć, że są dość odporne. Mogą przytrafić im się dysplazję stawów biodrowych, a także choroby oczu, takie jak np. zaćma czy PRA.

owczarek staroangielski bobtail szczeniak cena hodowla charakter opinie wzorzec

Jak prawidłowo żywić psy rasy owczarek staroangielski bobtail


Owczarek staroangielski bobtail nie jest wymagający w kwestiach żywieniowych. Podczas jego codziennego karmienia sprawdzają się zarówno karmy, jak i pokarmy, które przygotowuje się w domu.

Zabiegi pielęgnacyjne


Osoby, które myślą o owczarkach staroangielskich bobtail i chcą je prezentować na wystawach, powinny być gotowe na kosztowne i czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Samo czesanie psa zajmować może co najmniej 6 godzin w tygodniu.

Tylko tak można zachować psi włos w doskonałym stanie. Trzeba uważać na kontakt psa z wodą, gdyż jego sierść pod jej wpływem może się szybko filcować. Pielęgnacja wymaga inwestowania w odpowiedniej jakości kosmetyki, które nie należą do tanich.

Chcąc, aby jego szata była prawidłowo ułożona, konieczne jest korzystanie z pomocy fachowców, np. doświadczonych psich fryzjerów. Jeżeli właściciel psa nie ma w planach wystaw, powinien znacznie skrócić jego owłosienie. Pozwoli to w pewnym stopniu ograniczyć czasochłonność zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla kogo ta rasa


Zachowanie, podejście do ludzi psa rasy owczarek staroangielski bobtail sprawia, że jest on praktycznie dla każdego. Poradzą z nim sobie nawet osoby niemające doświadczenia z psami.

Zalety i wady psów tej rasy


Owczarki staroangielski bobtail mają wiele zalet, wśród których na pierwszy plan wysuwa się pozytywne, przyjazne nastawienie do ludzi. Niezwykle sobie cenią towarzystwo rodzin, w tym dzieci. Nie sprawiają również kłopotów, kiedy mowa o wychowaniu, szkoleniu.

Są proste w prowadzeniu. Jeżeli mowa o psich wadach tej rasy, to na pewno należy podkreślić, iż mogą być uparte, a także mają wysokie wymagania w obszarze pielęgnacji.

Owczarek staroangielski bobtail psy rasy wzorzec zdrowie

Owczarek staroangielski bobtail – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 16


  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania 
  • Wielkość: psy min. 55,8 cm, suki nieco mniej, waga 30-50 kg 
  • Długość życia: 10-11 lat Podatność na szkolenie: duża 
  • Aktywność: lubi wysiłek fizyczny i umysłowy, ale dobrze adaptuje się do spokojnego stylu życia 
  • Odporność na choroby: odporny 
  • Koszty utrzymania: 300-400 zł miesięcznie 
  • Możliwość nabycia szczeniaka: niewiele hodowli, szczeniaka trzeba wcześniej zamówić 
  • Cena psa z rodowodem: 3500-4000 zł 

Napisz nam co o tym myślisz

  • Zdjęcia na samej to nie owczarki staroangielskie, ale bearded collie. Są podobne, ale to zupełnie inna rasa!

    • już działam ze zmianami. Dzięki za wychwycenie błędu 😉

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Mastif pirenejski rasa psa cena charakter zdrowie

    Mastif pirenejski

    6 stycznia, 2020
    chart perski saluki rasa psa cena charakter

    Chart perski – saluki

    10 stycznia, 2020
    Wyświetlenia: 1442