logo

Karelski pies na niedźwiedzie

simplie Rasy psów 15 sierpnia 2019 1
post-image

Co o tym myślisz?

Ocena: 3 / 5. Ilość ocen: 3

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa, która za zadanie ma wywęszyć zwierzynę, a następnie naprowadzić na cel myśliwego. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo iż mamy do czynienia z psami wyjątkowo efektownymi, pięknymi, to jednak dość trudno je zaadaptować do domowych warunków.

Niezwykle młoda rasa psów, która oficjalnie została odkryta dla kynologii przez Finów. Działo się to w czasie, kiedy na tereny Finlandii przybywali uciekinierzy z Rosji, wraz ze swoimi psami, których chcieli uniknąć prześladowań ze strony Bolszewików.

Wojenna pożoga prawie w całości przyczyniła się do eliminacji rasy tzw. karelczyków. Dlatego w okresie powojennym Finowie włożyli ogromne siły, aby skutecznie odbudować rasę. Wzorzec karelskich psów na niedźwiedzie został ustanowiony w 1945 roku.

Karelskie psy na niedzwiedzie rasa charakter forum z

Jeżeli mowa o historii rasy na terenie Polski, to pierwsze psy pojawiły się w naszym kraju w latach 60. XX wieku. Karelskie psy na niedźwiedzie cieszyły się powodzeniem wśród myśliwych, co oczywiście nie dziwi, z uwagi na ich umiejętności.

Charakter rasy i umiejętności

Mówi się, że psy tej rasy chadzają własnymi ścieżkami. Trudno oczekiwać, że karelski pies na niedźwiedzie będzie ślepo słuchał się swojego pana, a także reagował na wszystkie jego polecenia. Karelczyk nigdy nie będzie wymagała od właściciela stałej opieki, a także oddania uczuciowego.

Naturalnie potrafi być serdeczny, odwzajemniać pozytywne zachowania właściciela. Z drugiej strony bardzo łaknie stworzenia mu własnej przestrzeni, w której będzie czuł się znakomicie. Wśród umiejętności, skoro mowa o typowym psie myśliwskim, należy wymienić wytrwałość, szybkość, skoczność, a także znakomity węch i zwinność.

Wychowanie oraz szkolenie karelskich psów na niedźwiedzie


Jeżeli ktoś uważa, że karelski pies na niedźwiedzie zostanie szybko i skutecznie ujarzmiony, to grubo się myli. Psy tej rasy cenią sobie przecież niezależność, a dodatkowo są nad wyraz inteligentne. Z tego też powodu umiejętne, efektywne szkolenie i wychowanie wymaga naprawdę sporych umiejętności i zainwestowania czasu.

Osoby, które zabierają się za wychowanie oraz szkolenie karelczyków powinny posiadać ogromne pokłady cierpliwości. Kto nie ma niezbędnego doświadczenia w wychowywaniu, szkoleniu psów, nie powinien brać się za karelskie psy na niedźwiedzie. Błędne podejście do tematu może sprawić, że zostanie wychowany pies agresor, co będzie niebezpieczne w przyszłości.

Karelski-pies-na-niedźwiedzie-waga-zdrowie-sylwetka

Zdrowie karelskich psów na niedźwiedzie


Nie trzeba obawiać się o zdrowie karelczyków. Tak naprawdę jedyne schorzenia, z jakimi właściciele tych psów mogą się zetknąć to tzw. choroby endokrynne.

Prawidłowe odżywianie


Ogromną zaletą karelskich psów na niedźwiedzie jest to, że nie wymagają dostarczania nie wiadomo jak skomplikowanej i starannie przygotowanej żywności. Można im przygotować posiłki w oparciu o standardowe karmy. Psom tej rasy nie zaszkodzi również jedzenie tradycyjne, przygotowane przez właściciela.

Zabiegi pielęgnacyjne


Prostota zabiegów pielęgnacyjnych to ogromna wygoda dla posiadaczy karelczyków. Wystarczy raz na jakiś czas przeprowadzić dobre rozczesanie.

Dla kogo to odpowiednia rasa?


Skoro mowa o psach myśliwskich, to należy wykorzystywać umiejętności myśliwskie w stu procentach. Karelskie psy na niedźwiedzie są doskonałe dla myśliwych. Wymagają aktywności i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tego też wymaga się od właściciela. Każdy, kto planuje posiadanie takiego psa w domu, powinien sobie ten pomysł wybyć z głowy. 

karelskie-psy-na-niedzwiedzie-cena-charakter

Również osoby, które nie posiadają doświadczenia z psami, nie są cierpliwe, nie potrafią pracować nad wychowaniem i szkoleniem psa, nie powinny interesować się karelczykami. Nie zaleca się również karelskich psów na niedźwiedzie trzymać w domach, gdzie są dzieci. Z uwagi na swój charakter nie zawsze będą miały ochotę na zabawy serwowane przez najmłodszych.

Zalety i wady


Jakie zalety posiadają karelczyki? Na pewno mowa tutaj o niezwykle wysokiej inteligencji. Psy te posiadają także doskonały węch, słyną z ogromnej wytrzymałości oraz siły. Pies myśliwski, który znakomicie orientuje się w terenie.

O jakich zaś wadach należy pamiętać przy karelskich psach na niedźwiedzie? Trudne do wychowania i wyszkolenia. Mają uparty i niezależny charakter, przez co nie są typem psa domatora.

Wzorzec:

Karelski pies na niedźwiedzie – grupa V FCI, sekcja 2, nr wzorca 48


 • Kraj pochodzenia: Finlandia
 • Wielkość: psy – 57 cm, suki – 52 cm
 • Waga: psy – 25-28 kg, suki – 17-20 kg
 • Szata: twarda, prosta, na grzbiecie, karku i udach nieco dłuższa; bardzo gęsty i miękki podszerstek
 • Maść: czarna (niekiedy z lekko brązowym odcieniem); na szyi i głowie wyraźne białe znaczenia
 • Długość życia: 10-12 lat
 • Odporność na warunki atmosferyczne: wysoka
 • Koszty utrzymania: 200-250 zł miesięcznie
 • Cena psa z rodowodem: 1200-2000 zł

Napisz nam co o tym myślisz

 • Piękna rasa. Jestem zainteresowana adopcją Karelczyka. Pozdrawiam

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  cocker spaniel amerykanski cena hodowla charakter rasa psa wzorzec

  Cocker spaniel amerykański

  10 sierpnia, 2019
  dalmatynczyk cena charakter rasa psa blog o psach

  Dalmatyńczyk

  5 września, 2019
  Wyświetlenia: 3785